Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Prahe sa zišli krajiny V4, na kvótach sa znova nezhodli

Autor: SITA, 12. septembra 2015 12:40
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák nie je nesolidárne, ak upozorňujeme, že utečenci na Slovensku ostať nechcú.
utečenci O utečeneckých kvótach budú rokovať ešte ministri vnútra členských štátov Európskej únie. Foto: ilustračné, SITA/AP
PRAHA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia zažíva v súčasnosti najvýznamnejšiu krízu vo svojej novodobej histórii. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska, ale aj Nemecka a Luxemburska v Prahe. Nezhodli sa však na bode o povinných kvótach.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Krajiny sa zhodli na lepšej ochrane hraníc

Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, ministri sa zhodli na šiestich zo siedmich bodov. Krajiny súhlasia s lepšou ochranou hraníc, vytvorením registračných centier pre utečencov (tzv. hotspots), zintenzívnením spolupráce s krajinami pôvodu, ale napríklad aj so zlepšením návratovej politiky.

"Ten jeden bod je, samozrejme, náš názor na systém automatického rozdeľovania migrantov," povedal Lajčák s tým, že zásadne odmieta obviňovanie Slovenska či celej Visegrádskej štvorky z nesolidarity. "Ak niekto žiada odpovede na otázky, nie je to nesolidarita, ale zodpovednosť," uviedol Lajčák.

Odporúčame:

Slovenský politik sa postará o rodinu utečencov

Presný dátum príchodu migrantov do Gabčíkova sa stále nevie

Štáty EÚ vrátane Slovenska si majú deliť 160-tisíc utečencov

Utečenci rozhádali EÚ, Slovensku môžu hroziť vysoké pokutyMyslí si, že Únia nemá vyriešené, ako udrží utečencov v krajinách, kde nechcú ostať. Podľa neho by bolo klamaním partnerov, ak by sme hlasovali za nejaké číslo, pričom by sme vedeli, že utečenci do dvoch týždňov aj tak zo Slovenska odídu.


Nemecko nechce niesť najväčšiu zodpovednosť

S postojom krajín V4, hlavne Slovenska, nesúhlasí však nemecký minister Frank Walter Steinmeier ani ich luxemburský kolega Jean Asselborn. "Nesmieme vysielať posolstvo, že nechceme moslimov, že chceme len kresťanov. Nesmieme hovoriť, že chceme len ľudí bielej pleti," vyhlásil Asselborn.
Anketa
Donútia drsnejšie obrázky na škatuľkách cigariet ľudí k tomu, aby prestali fajčiť?
Určite nie. Kto si chce zapáliť, tak si zapáli a je mu jedno čo je na škatuľke
Slabšie povahy možno zlomia a cigaretu si už do úst nikdy nedajú
Ja som už prestal fajčiť a som na to hrdý
Som nefajčiar, je mi to jedno
Ďalšie ankety

To odmietol Lajčák. "Slovensko je pripravené pomáhať žiadateľom o azyl podľa toho, kto to najviac potrebuje," zdôraznil. Asselborn však trvá na tom, že v Európe nemôže byť len jedna alebo dve krajiny, ktoré nesú zodpovednosť. "Musíme ich rozdeliť," vyhlásil.


Európa nesmie stratiť dôveru občanov

Steinmeier uviedol, že Nemecko napriek ochote ľudí situáciu nebude zvládať, len tento víkend očakávajú príchod ďalších 40-tisíc utečencov. "Sme odkázaní na európsku solidaritu," povedal. Podľa slovenského šéfa diplomacie Slovensko solidárne je a bude. Dokazujeme to napríklad tým, že už sme poskytli humanitárnu pomoc Srbsku, cez ktoré migranti putujú do Európy.

Steinmeier tiež skonštatoval, že Európa nesmie dopustiť extrémne alternatívy – teda že EÚ zatvorí svoje hranice a zradí svoje hodnoty alebo pustí každého a stratí dôveru občanov. Vyzval na riešenie založené na európskych hodnotách. "Musíme sa dohodnúť aj na spravodlivom mechanizme rozdeľovania tých, ktorí sú ešte na ceste," myslí si.

Na základe minulotýždňového summitu premiérov V4, v ktorom odmietli kvóty, by mali postupovať aj ministri vnútra v pondelok v Bruseli, keď budú o migrácii a spôsoboch riešenia krízy rokovať.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety