Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bohdana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko bude vetovať závery o kvótach, vyhlásil Fico

Autor: SITA, 13. septembra 2015 14:23, aktualizované: 13. septembra 2015 18:36
Kvóty sú podľa premiéra len zastieracím manévrom a Európska únia nechce hovoriť o príčinách migrácie. Nikto nechce počúvať o bezpečnostných rizikách či hovoriť o tom, čo sa deje v Sýrii a Líbyi.

Slovenský premiér Robert Fico chce závery Európskej komisie vetovať. Foto: Archívne, SITA/AP
BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) - Slovensko bude v pondelok 14. septembra na summite ministrov vnútra v Bruseli vetovať závery a rozhodnutia Európskej komisie (EK), ktoré sa týkajú zavedenia mechanizmu povinných kvót. Povedal to dnes v relácii V politike na TA3 predseda vlády Robert Fico. V pondelok bude rada ministrov vnútra v Bruseli rokovať o kvótach, ministri majú schváliť závery, od ktorých sa bude odvíjať legislatívna činnosť. Šéf slovenského rezortu vnútra však bude závery EK vetovať.

VŠETKO O UTEČENCOCH"Kvóty sú len zastieracím manévrom a Európska únia nechce hovoriť o príčinách migrácie. Nikto nechce počúvať o bezpečnostných rizikách či hovoriť o tom, čo sa deje v Sýrii a Líbyi, ako aj o tom, že sa bezprecedentne porušujú pravidlá schengenu," povedal premiér. Ten sa v nedeľu telefonicky rozprával s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. O telefonáte informoval Juncker na sociálnej sieti Twitter.

Kvóty sú podľa premiéra nezmysel

Európska únia nechce podľa Fica zvolať summit týkajúci sa situácie s migrantmi. "O akých spoločných riešeniach hovoríme, keď nechcú počuť názor krajín V4 a chcú prijať rozhodnutia len na úrovni úradníkov?" Brusel už podľa jeho slov pripravuje smernicu, ktorá má byť schválená kvalifikovanou väčšinou. Ako ďalej v relácii V politike povedal, tento predpis o kvótach má byť schválený 9. októbra, pričom Slovensko v súvislosti s kvalifikovanou väčšinou nemá také zastúpenie, práve preto trvá na zvolaní summitu.

"Ak nám bude niekto vnucovať, čo máme robiť, my sa podľa toho zariadime. Ak kvóty schvália, prijmeme zásadné a jasné stanovisko. Budeme robiť všetko pre to, aby sme Európu dovtedy presvedčili, že kvóty sú nezmysel," vyhlásil predseda vlády. V prípade, že by únia schválila kvóty aj napriek vetovaniu krajinami V4, "povieme, že to je porušením elementárnych pravidiel prijímania rozhodnutí v Európskej únii".

Únia nechce podľa premiéra zvolať summit preto, lebo sa bojí pravdy. Našla úradnícku cestu a venuje sa tomu len cez úradníkov a zmenu legislatívy. "Keď sme bojovali za Grécko, summity sme zvolávali zo dňa na deň. Teraz, keď tu máme utečeneckú krízu, toho nie sme schopní. My, ako krajiny V4 tvrdíme, že tento postoj nie je správny, tak chcem, aby to rešpektovali," vyhlásil na TA3.

Odporúčame:

Kto nepožiada o azyl, nie je podľa Kaliňáka utečenec

Tím MAGNA pomáha utečencom v Maďarsku, situácia sa zhoršuje

Do Maďarska prišiel za jeden deň rekordný počet utečencov

V Grécku sa potopil čln s migrantmi, štyri deti sú nezvestné

Slováci pochodom v Bratislave protestovali proti islamizácii

Slovenský politik sa postará o rodinu utečencov

Presný dátum príchodu migrantov do Gabčíkova sa stále nevie

Štáty EÚ vrátane Slovenska si majú deliť 160-tisíc utečencov

Utečenci rozhádali EÚ, Slovensku môžu hroziť vysoké pokuty
Slovensko je solidárnejšie ako akákoľvek iná krajina

Keď povie podľa neho V4 iný názor, únia ju obviňuje, že nie je solidárna. "No to nie je pravda. Každý jeden človek by u nás našiel prístrešok, keby o to požiadal," doplnil s tým, že Slovensko je solidárnejšie ako akákoľvek iná krajina.

V prípade, že by summit bol, aj keď podľa Roberta Fica nebude, Slovensko by ponúklo viaceré riešenia, ako zastaviť prílev migrantov. Ide o vojenské stabilizovanie situácie v Sýrii a Líbyi, pričom naša krajina je pripravená poskytnúť vojenské jednotky. Tiež treba chrániť schengenskú hranicu, s čím môže Slovensko takisto pomôcť. Pomoc Slovensko ponúka i v prípade finančnej participácie pre krajiny, kde už utečenci sú.

Slovenská republika pomáha i Rakúsku, dohoda je už podpísaná. "Význam integrovať na našom území má len v prípade tých ľudí, ktorí majú o to záujem a sú schopní rešpektovať pravidlá žitia u nás," poznamenal Fico. Slovensko hovorí podľa neho jasné 'nie' kvótam, čo v nedeľu povie aj šéfovi Európskej komisie. Premiér sa však obáva fungovania Európy v prípade, ak bude platiť pravidlo, že kto nie je s nami, je proti nám. "Potom sa skončí taká Európa, kde sa o všetkom diskutovalo," upozornil.


Hovoriť je málo, treba konať

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
So zvolaním summitom súhlasí i predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ako v relácii V politike povedal, "veľký summit sa mal tejto otázke venovať už dávno." Podľa jeho slov treba zastaviť prílev ekonomických migrantov, rozprávať sa o Dublinskom protokole, vytvoriť bezpečnú zónu a zjednotiť azylovú politiku. "No hovoriť je málo, treba konať," vyhlásil.

Ak však pošleme podľa neho naše jednotky do Sýrie, budú tam zomierať naši ľudia. "Summit jednoznačne treba, a nielen kvôli kvótam, ale aj preto, ako bude vyzerať Európa či schengen," poznamenal. Ak sa podľa neho Európska únia nevzchopí, nebude túto humanitárnu krízu riešiť a nebudeme mať jedno spoločné východisko, bude to zlé, pretože diktát je vždy zlý.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety