Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kto nepožiada o azyl, nie je podľa Kaliňáka utečenec

Autor: SITA, 13. septembra 2015 16:12
Na pondelkovom summite sa podľa Kaliňákových slov nezrodí žiadne rozhodnutie, pretože má mandát od predsedu vlády Roberta Fica závery vetovať.

Utečenci na Východnej stanici v Budapešti Celú situáciu s pravidlami si podľa poslanca NR SR Martina Poliačika odnášajú samotní utečenci, ktorí sú odkázaní na pomoc dobrovoľníkov, čo je podľa neho neprípustné. Foto: Archívne, SITA/AP
BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) - Človek, ktorý nepožiada v nejakej krajine o azyl, nie je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka utečencom. Vyhlásil to v nedeľu v RTVS v diskusnej relácii O 5 minút 12. "Stále sa bavíme o utečencoch, ktorí utekajú v obave o svoj život. No keď nelegálny migrant nelegálne prekročí hranicu, buď chce ním zostať a zadržia ho, alebo požiada o azyl a dostane sa do azylového procesu," vysvetlil Kaliňák a dodal, že ten, kto nepožiada o azyl nie je utečenec, to je jednoduchá právna rovnica.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Kaliňák cíti pred summitom tlak

Ak títo ľudia podľa neho špekulujú nad tým, že Grécko, Turecko, Rakúsko ani Maďarsko nie sú bezpečné krajiny, o akých utečencoch hovoríme? "Špekulujú nad tým, kam chcú ísť a čo tam chcú robiť, pričom nejaké azylové pravidlá ich vôbec nezaujímajú," poznamenal šéf rezortu vnútra. Zároveň má vážne pochybnosti o tom, že hovoríme o utečencoch a humanite, pretože títo ľudia nemajú s migrantmi, ktorí utekajú pred vojnou, nič spoločné.

Kaliňák cíti pred pondelkovým summitom ministrov vnútra v Bruseli, ktorý sa bude venovať zavedeniu mechanizmu povinných kvót, tlak. "Ide o smutnú časť, málokto chce vidieť realitu či počúvať argumenty. Skrývame sa za rozhodnutia úradníkov, ktorí realitu nevideli, pričom dochádza k deštrukcii základných pravidiel, ktoré sa vždy vyžadovali," upozornil. Na pondelkovom summite sa podľa jeho slov nezrodí žiadne rozhodnutie, pretože má mandát od predsedu vlády Roberta Fica závery vetovať.

Aj podľa Kaliňáka sú nezmyselné, namierené proti utečencom a neriešia problémy. Ako upozornil, v prípade Slovenska sa totiž nebavíme o dvoch tisíckach migrantov, ktoré máme teraz prijať, ale v horizonte ďalších troch rokov o 50 tisíc utečencoch. "Je to nebezpečná téma a zahrávanie sa s ohňom," poznamenal v RTVS s tým, že Európska únia nechce počuť o racionálnych riešeniach.

Odporúčame:

Slovensko bude vetovať závery o kvótach, vyhlásil Fico

Tím MAGNA pomáha utečencom v Maďarsku, situácia sa zhoršuje

Do Maďarska prišiel za jeden deň rekordný počet utečencov

V Grécku sa potopil čln s migrantmi, štyri deti sú nezvestné

Slováci pochodom v Bratislave protestovali proti islamizácii

Slovenský politik sa postará o rodinu utečencov

Presný dátum príchodu migrantov do Gabčíkova sa stále nevie

Štáty EÚ vrátane Slovenska si majú deliť 160-tisíc utečencov

Utečenci rozhádali EÚ, Slovensku môžu hroziť vysoké pokuty
Fico podľa Poliačika straší Slovákov

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Nemôžeme hovoriť o azylovej politike, pokiaľ nevyriešime migračnú časť a schengen, pokračoval minister vnútra. "Nebudeme robiť snehovú guľu, pretože každý (migrant, pozn. SITA) má v Európe už rodinu a na ňu sa nabalí ďalších desať migrantov," vyhlásil. Keď podľa neho nevyriešime situáciu v susedných krajinách konfliktu, teda v Turecku, Jordánsku a Libanone, nemáme šancu zastaviť migračnú vlnu.

Celú situáciu s pravidlami si podľa poslanca NR SR Martina Poliačika (SaS) odnášajú samotní utečenci, ktorí sú odkázaní na pomoc dobrovoľníkov, čo je podľa neho neprípustné. Premiér Robert Fico podľa Poliačika ľudí na Slovensku straší, pričom, jeho úlohou je situáciu upokojovať. "Za posledných pár mesiacov vyšlo zo Slovenska jedno vágne vyjadrenie a zopár kamiónov s pomocou do Srbska," vysvetlil v relácii O 5 minút 12.

Takisto komunikácia je podľa neho nešťastná. "Keby sme povedali, že sme hrdá krajina, ktorá má kapacity pomáhať, žiadne kvóty nie sú potrebné," povedal s tým, že slovenská ponuka, ktorá sa týka akútnej situácie, je slabá. S kvótami však takisto nesúhlasí, podľa neho len stupňujú napätie a zväčšujú extrémistické nálady.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety