Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sudcovia dali Harabinovi stopku, prišiel o ďalšiu funkciu

Autor: SITA, 14. septembra 2015 14:41, aktualizované: 14. septembra 2015 15:10
Štefan Harabin tak už zostal iba radovým sudcom trestnoprávneho kolégia.

Štefan Harabin Odvolaný predseda trestnoprávneho kolégia Štefan Harabin počas brífingu po rozhodnutí trestnoprávneho kolégia. Foto: SITA/Robert Tappert
BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Štefan Harabin skončil na čele trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR. Rozhodli o tom dnes v tajnom hlasovaní členovia kolégia na návrh predsedníčky súdu Daniely Švecovej. Návrh podala, lebo podľa nej by justícii prospelo, ak by malo trestnoprávne kolégium nového predsedu.


Z hlasovania sa nič nerobí

Za návrh hlasovalo deväť zo 14-tich členov kolégia. Informáciu potvrdil vedúci kancelárie predsedníčky súdu Ivan Solej. Kolégium teraz povedie zástupca predsedu kolégia sudca Libor Duľa. Ďalšie otázky o prípadnom novom vedení kolégia sú zatiaľ podľa Soleja predčasné.

Harabin po hlasovaní uviedol, že nič si z toho nerobí, lebo táto funkcia pre neho nič neznamená ."Bol som vicepremiér, minister spravodlivosti, predseda súdnej rady, predseda najvyššieho súdu. Predseda kolégia je robota len navyše," uviedol. Harabin vraví, že bude mať teraz viac času na trestné spisy.


Odporúčame:

Sudcovia rozhodnú aj o charaktere justície, tvrdí advokátka

Švecová by vymenila Harabina na poste predsedu kolégia

Kiska ocenil snahu Švecovej, justícii vracia dôveryhodnosť

Do Klimentovho senátu pribudne Hatala, Harabina nechcú
Sudcovia boli podľa Harabina zastrašovaní

Podľa neho niektorí sudcovia hlasovali za jeho odvolanie, lebo boli zastrašovaní. "Je dobre, že najvyšší súd sa postupne mení a justícia vie riešiť problémy vo svojom vnútri," reagovalo na výsledky hlasovania ministerstvo spravodlivosti.

Harabin zostáva radovým sudcom trestnoprávneho kolégia. Po septembrových zmenách, keď rozsadili jeho senát, je zaradený v senáte svojho kritika Juraja Klimenta. Tento senát avizoval, že Harabin bude síce vedený v senáte 5T, ale na rozhodovacej činnosti senátu sa nebude podieľať, lebo k zmene zloženia došlo podľa nich nezákonným spôsobom. Štefanovi Harabinovi sa minulý rok nepodarilo obhájiť post šéfa Najvyššieho súdu SR.

Novou šéfkou súdu sa stala Daniela Švecová. Pre viaceré diskutované rozsudky predsedníčka NS SR Daniela Švecová rozsadila od začiatku septembra dovtedajší senát v zložení Štefan Harabin, Gabriela Šimonová a Viliam Dohňanský. Minulý rok v novembri Harabin neuspel vo voľbách na člena Súdnej rady a do rady sa dostal reformný sudca a viceprezident združenia Sudcovia za otvorenú justíciu Dušan Čimo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety