Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí

Autor: SITA, 15. septembra 2015 16:07
Eurofondy sú podľa predsedu vlády Roberta Fica určené na stieranie regionálnych rozdielov a krajiny nemôžu byť takýmto spôsobom trestané za svoj názor.
 Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí Fico s Kaliňákom ocenili, že sa začína dostávať do popredia myšlienka lepšej ochrany vonkajšej schengenskej hranice. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude trvať na odmietaní povinných kvót aj vtedy, ak proti budeme len my. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico na tlačovej konferencii, na ktorej spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom informovali o výsledkoch pondelňajšieho stretnutia ministrov vnútra európskej dvadsaťosmičky.

VŠETKO O UTEČENCOCHFico zopakoval svoje stanovisko, že slovenská vláda kvóty odmieta, pretože ich považuje za iracionálne. "Je to nejaká nálepka, ktorú si vymysleli niektoré členské štáty Európskej únie a sú presvedčené, že touto nálepkou dokážeme vyriešiť obrovskú krízu, ktorá je pravdepodobne najväčšia od konca druhej svetovej vojny," uviedol Fico. Pondelňajšia Rada ministrov vnútra preto podľa neho nedospela k politickým záverom. Problém s kvótami mali podľa Kaliňáka okrem krajín Visegrádskej štvorky aj Rumuni a Lotyši, návrh sa nepáčil ani Veľkej Británii.


Kvóty odmietne, aj keby tak zablokoval summit


Premiér sa domnieva, že by bolo veľmi správne, aby o takejto zásadnej veci rozhodovali premiéri a prezidenti na summite. Zdôraznil, že kvóty odmietne, aj keby tak mal zablokovať summit. Ten podľa Fica EÚ nechce zvolať preto, lebo by na ňom odznelo, "že niekto podporuje občiansku vojnu v Sýrii, pravda o tom, čo sa udialo v Líbyi".

Fico s Kaliňákom však ocenili, že už sa začína dostávať do popredia myšlienka lepšej ochrany vonkajšej schengenskej hranice, ale takisto sa hovorí aj o zriadení tzv. hot-spots, čiže bezpečných miest, kde by migrantov identifikovali. Ako dodal Kaliňák, tieto bezpečné miesta by mali byť na hraničných priechodoch v Taliansku a Grécku a považoval by za správne, ak by s tým Turecko súhlasilo, aby bol takýto tábor aj tam. Kaliňák si myslí, že rokovania a spolupráca s Tureckom mali prebiehať už dávno.

V Európskej únii sa objavili vyjadrenia, že krajiny, ktoré povinné kvóty odmietnu, by mali prísť o eurofondy. S tým Fico nesúhlasí, tvrdí, že eurofondy sú určené na stieranie regionálnych rozdielov a žiadna krajina EÚ nemôže byť takto potrestaná za to, že má na riešenie nejakého problému iný názor. "Ak si niekto myslí, že takéto bububu na nás zapôsobí, je na veľkom omyle," vyhlásil.


Odporúčame:

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu

Ilegálnych migrantov zadržíme a vyhostíme, vyhlásil Orbán

Obrazom: Pri Röszke dokončili plot, migranti čakajú na vstup

Nemci umiestnili utečencov do bývalého koncentračného tábora

Kto nepožiada o azyl, nie je podľa Kaliňáka utečenec

Slovensko bude vetovať závery o kvótach, vyhlásil Fico

Nemci začali kontrolovať hranice, zastavili vlaky z RakúskaOdvoláva sa na európsku legislatívu


Skonštatoval, že takýto postup nemá ani oporu v európskej legislatíve. "To, že veľké štáty narazili na názorový odpor, neznamená, že nás niekto bude vydierať alebo sa nám budú vyhrážať," povedal Fico. Tieto vyjadrenia podľa Fica môžu viesť k obrovskej kríze v rámci EÚ. Zároveň však dodal, že takýto návrh oficiálne nie je na stole. Ak by bol, "budeme sa brániť".

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Kaliňák s Ficom takisto uviedli, že pri ochrane slovenských hraníc budú "postupovať striktne podľa platných právnych predpisov". Každý jeden migrant, ktorý nelegálne prekročí naše hranice, bude zadržaný, dodal premiér. Ako uviedol šéf rezortu vnútra, v noci z pondelka na dnes na hraniciach zadržali tri skupiny, ktoré sa snažili slovenské hranice prekročiť. Išlo o približne 37 ľudí, predovšetkým zo Sýrie. Traja prevádzači budú obvinení a súdení, migranti sa nachádzajú v útvaroch policajného zaistenia.

Ak predseda Európskej rady Donald Tusk nezvolá mimoriadny summit, téme migrácie sa budú opäť venovať ministri vnútra 8. októbra. Tusk pred pondelňajšou Radou ministrov avizoval, že ak nedôjde k dohode, zváži zvolanie summitu do konca septembra.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety