Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prvá časť amerického vojenského konvoja dorazila do Rajky

Autor: SITA, 16. septembra 2015 09:24, aktualizované: 16. septembra 2015 22:25
Americkí vojaci smerujú do Maďarska na cvičenie Brave Warrior, na ktorom sa zúčastnia vojaci z Chorvátska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Spojených štátov a Ukrajiny.
Americký konvoj je na Slovensku, vítali ho prívrženci i odporcovia Príslušníci 2. jazdného pluku americkej armády sa s technikou z bavorského Vilsecku presúvajú na cvičenie s názvom Brave Warrior. Foto: SITA/Robert Tappert
KUCHYŇA 16. septembra (WebNoviny.sk) - Prvá časť amerického vojenského konvoja v stredu vyrazila zo základne v Kuchyni smerom k hraničnému priechodu Rajka. Na slovensko-maďarskú hranicu pri Rajke dorazil konvoj zložený z približne 20-tich vojenských vozidiel bez problémov. Konvoj prešiel po diaľnici D2 aj cez Bratislavu, spôsobil akurát niekoľkominútové zdržania v doprave, keďže policajti uzavreli niektoré prístupové cesty popri trase presunu.

Odporúčame:

Minister obrany privítal v Kuchyni amerických vojakov

Obrazom: Odporcovia vítali americký konvoj hlasným 'fúúúj!'
Cvičenie s Američanmi hodnotia vojaci pozitívne

Počas prejazdu zo základne v Kuchyni až po hranice s Maďarskom sa popri prejazdovej trase neobjavili žiadni demonštranti. Ďalšie časti konvoja by sa do Maďarska mali presúvať v priebehu stredy.

Slovenskí vojaci si zatiaľ úspešne vyskúšali v praxi podporu partnerskej krajine NATO. "Všetko ide zatiaľ hladko a hodnotím to celé veľmi pozitívne," zdôraznil. Podľa Macka majú teraz slovenskí vojaci oveľa lepšiu predstavu, ako koordinovať prípravu takéhoto presunu alebo posíl, ak by sme o nejaké žiadali. Je to mimoriadne užitočné cvičenie, dodal.

Obrazom: Americký konvoj na SlovenskuSpoločný čas využili na cvičenie

Macko spresnil, že amerických vojakov prišlo vyše 500 a majú 150 kusov techniky. Počas zastávky boli ubytovaní v hangári na Leteckej základni v Kuchyni. "Zabezpečili sme im doplnenie pohonných hmôt, podmienky na ošetrenie vlastnej techniky, na oddych vojakov a aj na doplánovanie úloh, aby mohli pokračovať na cvičenie v Maďarsku," vysvetlil. Okrem toho Američania mali tiež možnosť letecky si dopraviť náhradné súčiastky na techniku, ktorá sa im pokazila počas presunu.

Stredu využili vojaci aj na spoločné cvičenie. Vo vojenskom výcvikovom priestore na Záhorí si spolu zastrieľala časť amerických vojakov a naši vojaci z 12. mechanizovaného práporu. Bonusom bolo, že s časťou americkej techniky sa mohli oboznámiť aj občania na Dni otvorených dverí na Ministerstve obrany SR.

Macko uviedol, že ešte nevieme, ako sa budú vracať americkí vojaci do Nemecka. Je predpoklad, že by to nemal byť už transport po zemi, ale iná preprava. "Pravdepodobne železnicou, ale ešte nemáme konečnú požiadavku partnerov," dodal.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety