Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Gabčíkove je už vyše sto utečencov, pribudlo aj policajtov

Autor: SITA, 25. septembra 2015 13:32
V azylovom centre v Gabčíkove je momentálne 111 utečencov. Dohoda s rakúskym ministerstvom vnútra o pomoci s prichýlením žiadateľov o azyl v Rakúsku platí na dva roky.
Prví utečenci dorazili do Gabčíkova V Gabčíkove je už viac ako 100 utečencov. Foto: archívne, SITA/Robert Tappert
BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) - V azylovom centre v Gabčíkove je momentálne 111 utečencov, ktorí sú žiadateľmi a rakúsky azyl. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, utečenci budú u nás dočasne a po dvoch rokoch sa vrátia späť do Rakúska. V tábore pre migrantov v obci je 99 mužov zo Sýrie, z nich je deväť chlapcov, a 12 žien, z nich dve dievčatká.

VŠETKO O UTEČENCOCHPrví sýrski žiadatelia o azyl prišli do tábora v Gabčíkove 17. septembra, bolo ich 24. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov, dohoda s rakúskym ministerstvom vnútra o pomoci s prichýlením žiadateľov o azyl v Rakúsku platí na dva roky. Súčasťou dohody je maximálny stanovený počet 500 azylantov, ktorým počas týchto dvoch rokoch môže Slovensko poskytnúť dočasný pobyt v azylovom centre v Gabčíkove. Pred ukončením samotného azylového konania sa vrátia naspäť do Rakúska. O tom, či bude všetkých 500 žiadateľov o azyl výlučne zo Sýrie, Lazarov informácie nemá.

Obrazom: Prví utečenci dorazili do Gabčíkova 17. septembra


Slovensko rakúskym žiadateľom o azyl poskytne ubytovanie a stravu. Utečenci sa môžu voľne pohybovať aj po meste. Rakúske ministerstvo vnútra má však v Gabčíkove svojich sociálnych pracovníkov, ktorí sa budú o utečencov starať, no pomáhať im budú aj slovenskí pracovníci. Z Rakúska prišli spolu s utečencami aj členovia bezpečnostnej rakúskej služby.

PRI BRATISLAVE SÚ UŽ UBYTOVANÍ PRVÍ UTEČENCI. SITUÁCIU V TÁBORE SI PREČÍTAJTE V TOMTO ČLÁNKU –––>>> Prví utečenci už bývajú pri Bratislave, hrajú sa s mobilmiOBRAZOM: Pri Bratislave už ubytovali prvých utečencov


Lazarov pripomenul, že ak by utečenci porušili zákon či podmienky pobytu v azylovom centre v Gabčíkove, vedia, že môže dôjsť k skončeniu ich azylového procesu v Rakúsku. Aby ministerstvo vnútra upokojilo občanov Gabčíkova, zaviedlo zvýšené bezpečnostné opatrenia v obci. Navýšilo počet policajtov na policajnom oddelení v obci a naďalej pracujú na zlepšení kamerového systému.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety