Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vláda Smeru je premárnenou šancou, vyhlásil Frešo

Autor: SITA, 27. septembra 2015 15:01
Podľa predsedu SDKÚ-DS oblasťou, kde vláda najviac zlyhala, bolo predovšetkým zdravotníctvo. Zaostáva tiež napríklad v oblasti ochrany živnostníkov, kde ako príklad uviedol kauzu Váhostav.

Smer-SD Vláda podľa poslanca Európskeho parlamentu Pála Csákyho zlyháva v čerpaní eurofondov, pričom je v tejto oblasti badateľná korupcia. Foto: Archívne, SITA
BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Štyri roky vlády Smeru-SD sú podľa poslanca a predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša premárnenou šancou. "Toto bola historická šanca, kedy jedna strana mala obrovskú moc a mohla realizovať obrovský skok pre Slovensko. Bohužiaľ, ostalo to len v rovine ilúzie," povedal Frešo v diskusnej relácii V politike televízie TA3. Aj ľudia na Slovensku podľa neho vnímajú pokračujúcu stagnáciu.

"Keď sa dnes pozriete na Slovensko, málokto vám povie, že situácia je lepšia ako pred štyrmi rokmi." Podľa Freša oblasťou, kde vláda najviac zlyhala, bolo predovšetkým zdravotníctvo. Zaostáva tiež napríklad v oblasti ochrany živnostníkov, kde ako príklad uviedol kauzu Váhostav. "Skoro všetci tí, ktorí sa živia svojou prácou a zároveň sa spoliehajú na zákonné prostredie, boli vládou Smeru postihnutí," uviedol.


Ekonomický rast je trvalo neudržateľný

Poslanec Európskeho parlamentu Pál Csáky (SMK) vláde najviac vyčíta spôsob riadenia regionálnej politiky a tiež politiky v oblasti čerpania európskych fondov. "Sedem mesiacov pred voľbami zistili, že na Slovensku existujú zaostávajúce regióny," povedal Csáky.

Vláda podľa neho zlyháva v čerpaní eurofondov, pričom je v tejto oblasti badateľná korupcia. Podľa poslanca Juraja Drobu (SaS) vláda Smeru-SD zlyhala primárne v troch oblastiach, konkrétne v školstve, zdravotníctve a v justícii.

Zároveň zdôraznil, že súčasný vládou deklarovaný ekonomický rast je trvalo neudržateľný, pretože je založený hlavne na pracovných miestach vytváraných štátom alebo zahraničnými investormi, ktorým vláda neraz zabezpečí neférové zvýhodnenia oproti domácim podnikateľom.


Sociálne balíčky sú kupovaním hlasov

Opoziční politici sa v relácii zhodli na tom, že tzv. sociálne balíčky, ktoré zavádza vláda Roberta Fica, sú v skutočnosti kupovaním hlasov niektorých skupín voličov. Podľa Drobu ide v tomto prípade o volebnú korupciu. "Socialisti vždy boli dobrí v tom rozdávať cudzie peniaze," vyhlásil. Dôležitá je podľa neho pritom predovšetkým podpora tých, čo vytvárajú hodnoty a platia dane, pretože to umožňuje chod štátu.

Politici si podľa vlastných slov vedia predstaviť vytvorenie koaličnej pravicovej vlády z existujúcich strán, pričom sa zhodli napríklad v potrebe zlepšenia podnikateľského prostredia. Podľa Freša sa tiež zhodujú napríklad v potrebe zavedenia rovnej dane. Prípadná koalícia si však podľa neho musí nájsť viac vecí, ktoré ju spájajú.

"Keď existuje dobrý spoločný pozitívny cieľ, koalícia sa robí veľmi ľahko, na rozdiel od koalícii proti niečomu," uviedol. Politici však v relácii neuviedli, či majú ich strany nejaké konkrétne plány na volebné koalície pre nadchádzajúce parlamentné voľby v roku 2016.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety