Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Žaloba pre kvóty skomplikuje pozíciu Slovenska, tvrdí Figeľ

Autor: SITA, 27. septembra 2015 15:28
Slovensko je podľa Figeľa momentálne vo svojej pozícii osamotené, keďže Česká republika ani Rumunsko podávanie žaloby neavizovali.

Ján Figeľ Fico podľa Jána Figeľa zbytočným politizovaním zväzuje Slovensku ruky. Foto: Archívne, SITA/Martin Medňanský
BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) - Žaloba, ktorú chce Slovensko podať pre odhlasovanie kvót na prijímanie migrantov ministrami vnútra štátov Európskej únie podľa predsedu KDH Jána Figeľa skomplikuje vyjednávaciu pozíciu Slovenska s úniou. "Ako budeme vyjednávať s tými, s ktorými sa súdime?," opýtal sa Figeľ predsedu vlády Roberta Fica v diskusnej relácii O 5 minút 12 televízie RTVS.

VŠETKO O UTEČENCOCH"Môžeme sa súdiť, bude to trvať roky, ale kvóty sú fakt," povedal s tým, že on takisto kvóty odmieta, ale premiér zbytočným politizovaním zväzuje Slovensku ruky pri ďalších vyjednávaniach o tejto problematike. Slovensko je podľa Figeľa momentálne vo svojej pozícii osamotené, keďže Česká republika ani Rumunsko podávanie žaloby neavizovali.


Kvóty sú podľa premiéra irelevantné

"Ak som proti niečomu, treba využiť všetky právne prostriedky, ktoré sú k dispozícii," reagoval predseda vlády. Zároveň opozíciu obvinil, že sa v prípade problematiky kvót vykrúca a zároveň v Bruseli na Slovensko "žaluje". Kvóty sú podľa premiéra irelevantné a technicky nerealizovateľné.

"Musíme rátať s tým, že v pohybe je dnes osem miliónov Sýrčanov, štyri milióny sú pritom v rôznych táboroch v Turecku, Jordánsku a v Libanone a Európa nemá odpoveď na to, čo urobíme, ak táto vlna príde pred schengenské hranice," povedal Fico. Prijatie kvót je podľa neho skôr politickým symbolom, preto by sa to malo riešiť na úrovni premiérov a hláv štátov, a nie ministrov vnútra.

"Suverenita štátov nemôže byť dotknutá takýmto úradníckym rozhodnutím, tu musí byť konsenzus," uviedol. Žaloba podľa Fica môže odpovedať na viacero zásadných otázok týkajúcich sa suverenity a Slovensko má napriek jej podaniu stále veľký priestor na vyjednávanie. "Nikto sa nečudoval, že sme prišli s touto pozíciou, pretože od začiatku hovoríme povinným kvótam nie," vyhlásil.

Odporúčame:

Pri pobreží Turecka sa potopil čln, zomrelo 17 utečencov

Pan Ki-mun vyzval Maďarsko, aby rešpektovalo práva utečencov

Vláda by mala preukázať solidaritu, tvrdí veľvyslanectvo USA
Situáciu treba riešiť priamo v Sýrii

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Figeľ aj Fico sa zhodli, že pre riešenie migračnej krízy je veľmi dôležité riešiť situáciu priamo v Sýrii. Na tom sa podľa premiéra musia dohodnúť veľkí hráči ako Spojené štáty, Rusko a Turecko. Riešením by boli podľa neho najmä bezpečné zóny na území samotnej Sýrie, ktoré by strážili sily medzinárodného spoločenstva.

Taktiež zdôraznil, že Slovensko je ochotné poskytnúť prostriedky, či už finančné alebo napríklad ľudské zdroje na zabezpečenie ochrany vonkajšej schengenskej hranice. Figeľ pripomenul, že problémom sa musia zaoberať aj organizácie ako OSN, Liga arabských štátov alebo Africká únia.

V relácii vystúpil aj Sýrčan žijúci dlhodobo na Slovensku, lekár Ishan al Khouri. Ten pôsobí aj ako tlmočník v kontakte úradov s migrantmi. "Väčšina ,s ktorými som prišiel do styku, sú mladí ľudia, finančne zabezpečení, ktorí mierili doslova len za zárobkom," povedal. Ako dodal, asi len 10 percent migrantov, s ktorými sa stretol, pochádzajú zo Sýrie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety