Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Timotej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička opustila Európu, musela čeliť zlému počasiu

Autor: SITA, 29. septembra 2015 10:16
Tohtoročná trasa Aničky je podobná ako tá minuloročná. Po preletení najužšieho medzikontinentálneho prielivu na zemi sa dostala do Ázie.

orlica Aničke komplikuje let do Afriky počasie. Foto: Ilustračné, SITA/Ochrana dravcov na Slovensku
POPRAD 29. septembra (WebNoviny.sk) – Orlica Anička po deviatich dňoch svojho letu opustila Európu a momentálne prelieta Áziou. "Od poslednej pozície v severovýchodnom Bulharsku Anička čelila zlému počasiu. Meteorologický radar ukazoval nepokojné daždivé počasie, ktoré sa valilo cez Balkán. Ďalšiu noc prečkala ešte na európskej časti Turecka. Odtiaľ jej trasa viedla priamo na Istanbul," informoval Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP). Po preletení ponad Bospor, najužší medzikontinentálny prieliv na zemi, sa Anička dostala do Ázie. TANAP jej posledné pozície evidoval na severe Turecka.

Tohtoročná trasa Aničky je podobná ako tá minuloročná. "Sú tam však výkyvy, ktoré môžu súvisieť s počasím a klímou," uviedol Majko. Ako ďalej vysvetlil, prekážkou pre migrujúcich vtákov lietajúcich veľké vzdialenosti je aj vodná hladina, nad ktorou sa nevytvárajú termické prúdy nápomocné pri preletoch. "Orly sú potom zrazené na strom, pretože využívajú prúdenie teplého vzduchu a šetria silami, teda plachtia. Ako náhle nie je termika, tak si orol musí sadnúť," povedal riaditeľ Správy TANAP-u.

Odporúčame:

Orlica Anička preletela hrebeň Karpát, dorazila do BulharskaTakúto prekážku predstavovalo pre orlicu Aničku Marmarské more pred Istanbulom. Veľké mesto sa podľa Majka z tohto dôvodu rozhodla obletieť severne, tak ako minulý rok. "V tomto koridore bola stále nad pevninou. Preletela Bospor, prieliv medzi európskou a ázijskou časťou Turecka, teda medzi Balkánskym polostrovom a Malou Áziou," dodal.

Samičku orla krikľavého sledujú ochranári už tretí rok, umožňuje im to miniatúrna vysielačka na jej chrbte. Vďaka nej vždy vedia, kde sa presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. "Anička počas tohto obdobia absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu," opísal jej predošlé cesty Majko.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety