Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zmrzliny podrobili kontrole, niektoré prevádzky zatvorili

Autor: SITA, 4. októbra 2015 09:24
Za zistené nedostatky uložili úrady verejného zdravotníctva pri kontrolách 117 blokových pokút v sume 8688 eur.

Najviac nedostatkov zistili v Prešovskom kraji. Foto: Ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a jeho regionálne úrady kontrolovali v lete prevádzky s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny, spolu spravili 1409 kontrol a skontrolovali 944 prevádzok, pričom najviac nedostatkov zistili v Prešovskom kraji. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická, najviac prevádzok úrady skontrolovali v Nitrianskom kraji, a to 193. Kontrola sa skončila 4. septembra.

Nedostatky zistili kontrolóri v 233 prevádzkach, čo predstavuje 25 percent zo všetkých kontrolovaných. V Prešovskom kraji evidovali 46 prevádzok, kde zistili nedostatky, nasleduje Trnavský a Nitriansky kraj. Žiadne nedostatky kontrolóri nezistili v územnej pôsobnosti regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Starej Ľubovni, kde sa zamerali na 10 prevádzok.


Najčastejšími prehreškami boli znečistené steny

Medzi najčastejšie nedostatky patria napríklad znečistené steny a podlaha, steny miestami poškodené, plesnivé, znečistený povrch výrobníka točenej zmrzliny, výdajné okno, chladničky, sklad či WC zamestnancov. Prevádzky takisto neuvádzali informácie pre zákazníkov o obsahu azofarbív a alergénov v predávanej zmrzline, príp. táto informácia nebola na viditeľnom mieste.

V niektorých prevádzkach nevedeli zamestnanci dokladovať odbornú či zdravotnú spôsobilosť. Zisteným nedostatkom bol i predaj zmrzliny v civilnom odeve, bez pokrývky hlavy, používanie znečistených rukavíc pri predaji zmrzliny alebo umývanie rúk nevhodným spôsobom.


Niektoré prevádzky museli zatvoriť

Za zistené nedostatky uložili úrady verejného zdravotníctva pri kontrolách 117 blokových pokút v sume 8688 eur. V najvyššej sume to bolo v Trnavskom kraji, kde uložili 28 blokových pokút vo výške 3020 eur. Začali tiež 71 správnych konaní vo veci uloženia pokuty, predpokladaná suma je 41 610 eur, najviac ich začali v Košickom kraji, a to 21 v sume 12 200 eur. Za nevyhovujúce vzorky zmrzlín uložili úrady 76 úhrad nákladov vo výške 6098,99 eura.

Pre opakovane nevyhovujúce výsledky nariadili úrady zatvoriť niekoľko prevádzok do odstránenia nedostatkov. Ide o cukráreň v Turzovke, cukráreň vo Vrútkach a predajný stánok zmrzliny v Príbovciach, cukráreň vo Vranove nad Topľou a v Hanušovciach nad Topľou.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety