Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kotleba zaviedol autokratický režim, zhodli sa divadlá

Autor: SITA, 30. septembra 2015 20:01
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba odmietol podpísať dotáciu, ktorú Bábkovému divadlu na rázcestí už v máji schválil rezort zahraničných vecí.

Marian Kotleba Marian Kotleba Foto: Archívne, SITA/Ján Viazanička
BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) - Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba zaviedol na svojom mieste autokratický a nekompetentný režim. Zhodli sa na tom predstavitelia profesionálnych a ochotníckych divadiel a kultúrnych inštitúcií, ktoré pôsobia v BBSK.

Ako sa ďalej píše vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla dramaturgička Bábkového divadla na rázcestí Monika Tatarková, "po 26 rokoch od zrušenia totalitného režimu, v ktorom ideologické komisie určovali repertoár a dramaturgiu divadiel, nečakane znovu nastalo v Banskobystrickom kraji obdobie, keď vrcholní predstavitelia kraja používajú tie isté praktiky ako v období červenej totality a mocenským spôsobom zasahujú do tvorby umeleckých inštitúcií s odvolávaním sa na škodlivosť prezentovaných myšlienok alebo tvorby".

Odporúčame:

Kotlebovi vystavili vysvedčenie, ako župan kraja prepadol
Škodí občanom i organizáciám

Podľa predstaviteľov divadiel ide o novodobý fenomén mocenskej cenzúry, prostredníctvom obmedzenia finančných prostriedkov zakázať a zrušiť divadelný projekt bez možnosti odvolania alebo dovolania sa nápravy pre samotné divadlá.

Podľa Tatarkovej nie je podstatné, aká suma do Bábkového divadla na rázcestí či Divadla Štúdio tanca nepríde, ani o aký projekt ide, hrozbou je autokratický a nekompetentný režim, ktorý predseda kraja na svojom poste zaviedol. "Poškodzuje tak organizácie, ktoré sám zriaďuje, retarduje ich činnosť a priamo škodí občanom Banskobystrického kraja," píše sa vo vyhlásení.

Predstavitelia divadiel a kultúrnych inštitúcií z kraja vyjadrujú znepokojenie nad daným stavom, obavy nad budúcnosťou divadelného umenia, kultúry a kultúrnosti v kraji i nesúhlas s obmedzovaním práv umelcov na slobodnú tvorbu.


Kotleba odmietol podpísať dotáciu

Protestujú proti ideologickému riadeniu kraja, zneužívaniu moci verejnými činiteľmi, porušovaniu demokracie v Banskobystrickom kraji či nekompetentnému riadeniu divadiel v správe BBSK. Podporujú Bábkové divadlo na rázcestí a Divadlo Štúdio tanca, vyjadrujú im svoju solidaritu a podporujú bábkové divadlo v jeho rozhodnutí pokračovať v projekte Stop extrémizmu.

Predseda kraja Marian Kotleba odmietol podpísať dotáciu, ktorú Bábkovému divadlu na rázcestí už v máji schválil rezort zahraničných vecí. Informoval o tom portál pravda.sk. Sumu necelých sedemtisíc eur malo divadlo využiť na projekt s názvom Stop extrémizmu. Bábkové divadlo na rázcestí je tak po Divadle Štúdio tanca už druhým, ktorému Kotleba odmietol priznať peňažnú pomoc schválenú štátom.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety