Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovákom chýba empatická skúsenosť s migráciou, tvrdí Kiska

Autor: SITA, 4. októbra 2015 15:35
Podľa prezidenta je počet počet ľudí, ktorý nám kvóty prideľujú zanedbateľný a ich prijatie by pôsobilo skôr ako gesto smerom k štátom, ktoré sú súčasnou krízou najviac postihnuté.

utečenci Foto: Archívne, SITA/AP
BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska by v priebehu nasledujúceho týždňa chcel v parlamente predniesť prejav zameraný na súčasnú migrantskú krízu v Európe. Ako povedal v nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12, plánuje v tejto súvislosti kontaktovať predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Tému migrantov tiež plánuje otvoriť na nadchádzajúcom stretnutí prezidentov krajín V4.

VŠETKO O UTEČENCOCHPodľa Kisku by Slovensko malo rešpektovať rozhodnutie Rady ministrov členských štátov Európskej únie o zavadení kvót na prijímanie migrantov, pretože nás k tomu zaväzujú zmluvy o fungovaní únie. "V ústave máme napísané, že rešpektujeme medzinárodné zmluvy," vyhlásil prezident. Pokiaľ má podľa neho vláda dostatok argumentov, má právo podať žalobu proti rozhodnutiu rady.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska sa stretol v Paláci s cudzincami


Na druhej strane je však podľa neho počet ľudí, ktorý nám kvóty prideľujú zanedbateľný a ich prijatie by pôsobilo skôr ako gesto smerom k štátom, ktoré sú súčasnou krízou najviac postihnuté. "Musíme ukázať, že sme empatickí, že máme európske cítenie," povedal Kiska. Podľa prezidenta má Slovensko právo povedať v tejto veci svoj názor, avšak ako malá krajina by sme si mali udržiavať spojencov. Rozhodnutie podať žalobu podľa neho protirečí smerovaniu slovenskej zahraničnej politiky, ktorej prioritou je udržiavať pozíciu krajiny v centre EÚ.

Odporúčame:

Do eurotunela vnikla stovka migrantov, zablokovali dopravu

Utečenci v zariadeniach polície majú problém s komunikáciou

Popularita Merkelovej klesá, Nemci majú obavy z migrantovAnketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Kiska zdôraznil, že si uvedomuje, že nie je možné priviesť migrantov na Slovensko proti ich vôli. Na druhej strane ak by na Slovensko chcel niekto prísť, podľa neho by mal dostať tú možnosť. Zároveň by však podľa neho všetci, čo budú chcieť na Slovensko prísť, mali prejsť kontrolou v rámci azylového systému. "Pri osobách, ktoré klamú, zavádzajú alebo pri ktorých existuje podozrenie, že predstavujú bezpečnostné riziko do budúcnosti, je nutné okamžite vrátenie do krajín ich pôvodu," vyhlásil.

Tým, že Slovensko bolo podľa Kisku dlhé roky v izolácii chýba nám empatická skúsenosť s migráciou. "Ale to, že nám z minulosti chýba vôbec neznamená, že by sme ju nemali budovať dnes," povedal prezident. Ako dodal, mrzí ho, že, téma migrácie a strachu z neznámeho v období pred parlamentnými voľbami odsunula nabok nosné témy ako sú napríklad zdravotníctvo, školstvo alebo tvorba pracovných miest.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety