Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Stop SOZA, kričali aktivisti pred ministerstvom

Autor: SITA, 25. októbra 2012 08:12, aktualizované: 25. októbra 2012 18:32
Občiansky protest pred MK SR Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom, zameraný proti praktikám SOZA. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Proti Slovenskému ochrannému zväzu autorskému pre práva k hudobným dielam (SOZA) dnes prišiel pred sídlo ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave protestovať približne tucet ľudí.

Organizátori protestu s názvom "Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!" sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo "zodpovednosť za amorálne pokusy vypaľovať deti a študentov".

Žiadajú zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZA môže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná.

Minister Maďarič má podľa nich tiež zaujať verejne stanovisko k činnosti riaditeľa SOZA Vladimíra Repčíka, vyzvať Výbor SOZA, aby odvolal Repčíka a otvoriť verejnú diskusiu o zmenách vo forme a spôsobe výkonu autorských práv.

Spory pri organizovaní hudobných akcií má už čoskoro zmierniť malá novela autorského zákona.

Obrazom: Protest Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!


Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Návrh od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza bol do 12. októbra v medzirezortnom pripomienkovom konaní a 18. októbra ho odoslali na rokovanie vlády.

Poslanci menia jeden článok v súčasnosti platného autorského zákona.

Týka sa nahlasovania hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí, na organizácie kolektívnej správy. Po novom by to stačilo aspoň jeden deň pred uskutočnením podujatia.

Upraviť sa má ďalej i pravidlo, ktoré vyžaduje nahlásenie názvu diela a mena autora.

Diela totiž môžu byť vytvorené autorom pod pseudonymom alebo ich autor nemusí byť známy alebo dielo nemá autora, čo je časté pri folklórnych dielach.

Podľa návrhu v programoch kultúrnych akcií, ktoré nahlasujú ich usporiadatelia na organizácie kolektívnej správy ešte pred ich konaním, už nemusí byť popri názve aj meno autora hudobného diela. Postačí iba údaj o autorstve.

Poslanci tiež chcú, aby nenahlásenie zoznamu diel neznamenalo automaticky, že ide o diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy. Usporiadateľ bude mať priestor na to, aby preukázal opak. Ak návrh prejde legislatívnym procesom, mohol by platiť od 1. novembra. Ministerstvo kultúry však v svojich pripomienkach k návrhu uvádza ako reálnejší termín 1. december.

Minister kultúry Marek Maďarič 7. júna informoval, že ministerstvo kultúry našlo rýchle legislatívne riešenie, ktoré by už koncom tohto roka zabránilo opakovaniu absurdných prípadov, aké sa stali medzi SOZA a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa.Minister kultúry SR Marek Maďarič (vľavo) vyzval SOZA, aby konal v súlade so zdravým rozumom a citlivo.Archívne foto: SITA/Diana Černáková
Ministerstvo kultúry (MK) SR chápe rozhorčenie verejnosti v súvislosti s niektorými prípadmi vyberania poplatkov Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

Zdôrazňuje však, že na príčine nie je zlý autorský zákon, ale jeho uplatňovanie v praxi niektorými ľuďmi a inštitúciami.

"SOZA nie je v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry, to znamená, že my máme na SOZA obmedzený dohľad a obmedzené právomoci, nemôžeme ani hovoriť do toho, kto má stáť v čele tejto inštitúcie," povedal médiám v reakcii na dnešný protest proti SOZA pred budovou ministerstva kultúry hovorca rezortu Jozef Bednár.

"Jasne sme dali najavo aj naše stanovisko v súvislosti so stužkovými a svadbami. Nepokladáme takéto podujatia za podujatia verejné, pretože sú určené len pre uzavretú spoločnosť, a z tohto dôvodu sme vyzvali SOZA, aby nevyberala poplatky za hudobnú produkciu na takýchto podujatiach," konštatoval ďalej hovorca.

Ministerstvo kultúry preto opakovane vyzýva SOZA, aby postupoval individuálne "v súlade so zdravým rozumom a citlivo". Ako dodal, ministerstvo je pripravené v nadchádzajúcom období urobiť výklad toho, čo je, a čo nie je verejné podujatie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety