Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fico chce meniť infozákon, podľa Fair-play je to zlý film

Autor: SITA, 29. mája 2013 09:41, aktualizované: 29. mája 2013 09:41
Premiér Robert Fico počas 24. snemu Združenia miesta a obcí Slovenska v Nitre vyhlásil, že chce meniť infozákon.Foto: SITA/Martin Havran
BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) - Pravidlo, podľa ktorého by mala vláda určiť, aké informácie sú nevyhnutné na jej kontrolu, je ako zo zlého filmu, hovorí Peter Kunder z Aliancie Fair-play.

Reaguje na vyhlásenie premiéra Roberta Fica, ktorý na utorňajšom rokovaní snemu Združenia miest a obcí Slovenska v Nitre vyhlásil, že vláda chce otvoriť a novelizovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

Ten nemá byť podľa predsedu vlády nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. Kriticky vníma Ficovo vyhlásenie aj analytik Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu, ktorý v ňom vidí priestor na subjektívne rozhodovanie úradov.


Fico na smene v Nitre ozrejmil zmeny v infozákone

Ako povedal v utorok na sneme ZMOS premiér Fico, tento zákon nemôže byť nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. "Vláda SR má záujem poskytovať všetky nevyhnutné informácie, ktoré je potrebné poskytovať. Zákon ale nemôže byť zdrojom na to, že si niekto dáva urobiť diplomové práce a na informácie, ktoré niekto môže zneužívať v obchodnom styku," vyhlásil premiér.

Snahu meniť infozákon vníma Dostál ako otváranie Pandorinej skrinky. Premiér si podľa neho osvojuje rétoriku tých, čo chcú pod zámienkou boja proti šikane úradov obmedzovať prístup občanov k informáciám. Dostál aj Kunder zdôrazňujú, že na informácie majú občania právo nielen zo zákona, ale aj na základe ústavy.

"Slúži občanom na kontrolu moci. Pokladám za nešťastné, ak si kontrolovaní vyhradzujú právo určovať, kto, ako a kedy ich môže kontrolovať. Ľubovoľná zmena týchto pravidiel by mala vzniknúť v širšej zhode medzi politikmi a občianskou spoločnosťou," píše v stanovisku pre agentúru SITA Kunder.


Právo na informácie je základným pilierom slobody

Prezident SR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Robert Fico počas 24. snemu Združenia miesta a obcí Slovenska v Nitre.Foto: SITA/Martin Havran
Právo žiadať o informácie bez uvádzania dôvodu a bez toho, aby sa posudzovala opodstatnenosť dôvodov žiadateľa povinnými osobami je jedným zo základných pilierov zákona o slobodnom prístupe k informáciám, vysvetľuje Dostál. Dodáva, že akýkoľvek ústup od tohto princípu by úradom umožnil subjektívne rozhodovať o tom, na ktoré žiadosti budú odpovedať a na ktoré nie.

Pre uplatňovanie práva na informácie je to podľa neho veľmi nebezpečné. Zdôrazňuje, že vážnejším problémom ako takzvané zneužívanie infozákona občanmi je neochota niektorých povinných osôb, vrátane samospráv, poskytovať informácie.

Už vo februári Dostál upozorňoval, že zhruba o rok bude na Slovensku prebiehať verejná diskusia o zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vtedy vyhlásil, že "reálne hrozí, že na jej konci budeme svedkami dosiaľ najvážnejšieho oklieštenia práva občanov na informácie". Prakticky okamžite po presadení sa infozákon stal tŕňom v oku politikov a úradníkov, tvrdí Dostál a dodáva, že je len logické, ak od začiatku existujú tlaky na jeho zmenu. Argument o šikanovaní považuje len za zámienku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety