Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Gašparovič s prezidentom VSR aj o ľudských právach

Autor: Webnoviny.sk , 17. decembra 2009 13:17, aktualizované: 17. decembra 2009 13:17


BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) - Zintenzívnenie spolupráce, ale aj otázky občianskych a ľudských práv boli témy dnešných rokovaní prezidentov Slovenska a Vietnamu. Hovorili sme o ľudských právach nie preto, že sú problémom Slovenska a Vietnamu, ale problémom celého sveta a často o nich hovoria aj tí, ktorí s nimi problémy majú, uviedol prezident SR Ivan Gašparovič na dnešnej tlačovej konferencii po stretnutí s vietnamským prezidentom Nguyenom Minhom Trietom. Prezident Vietnamskej socialistickej republiky je od stredy do piatka na oficiálnej návšteve Slovenska. Ako povedal vietnamský hosť, zákony každého štátu sú iné. Vychádzajú z rôznych historických a zemepisných súvislostí, a preto sa nemôžu uplatňovať zákony jedného štátu v druhom štáte. Ako príklad uviedol, že aj rôzne štáty USA majú rôzny prístup k trestu smrti, niekde sa vykonáva, inde nie. Podľa vietnamského prezidenta je SR v mnohom vyspelejšie ako Vietnam, najmä vo vede, školstve a v technike. Ivan Gašparovič avizoval, že na budúci rok by sa u nás mal otvoriť zastupiteľský úrad Vietnamu. Vietnam má záujem o slovenské investície v energetike, životnom prostredí, zdravotníctve, "ale aj spolupráca v rámci obranného priemyslu je otvorená", informoval slovenský prezident.

Prezidenti Slovenska a Vietnamu sa doobeda zúčastnili na podpísaní zmlúv o vzájomných investíciách a o spolupráci. Podpísali Zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi vládou SR a Vietnamskou socialistickou republikou, Memorandum o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Vietnamu a Dohodu o spolupráci medzi Štátnym kontrolným úradom Vietnamskej socialistickej republiky a Najvyšším kontrolným úradom SR. Slovensko chce aj podpísaním týchto dokumentov vytvoriť predpoklady pre rozvoj vzťahov s Vietnamom na úrovni z čias bývalého Československa.

Po stretnutí s prezidentom sa vietnamská hlava štátu stretne na pracovnom obede na Úrade vlády SR s premiérom Robertom Ficom a popoludní bude rokovať s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Na programe je aj ekonomické fórum v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik, na ktorom sa stretnú podnikatelia z Vietnamu s našimi podnikateľmi. Slovenské investičné skupiny pritom majú záujem najmä o cestovný ruch a hotelierstvo. SR z Vietnamu dováža najmä obuv, kávu, kaučuk a potravinové výrobky a do Vietnamu vyváža najmä strojárenské výrobky, chemikálie, drevotriesku, výrobky z hliníka a ložiská.

Vietnamský prezident pricestoval v stredu na trojdňovú návštevu SR aj s manželkou Tran Thi Kim Chi a početnou delegáciou. Späť do vlasti odletí v piatok podvečer. Ešte predtým si počas piatka prezrie Primaciálny palác a historické centrum Bratislavy. Čaká ho tiež návšteva hradu Červený kameň.

Prezident SR Ivan Gašparovič navštívil Vietnam v roku 2006 spolu so skupinou podnikateľov, konkrétne išlo o hlavné mesto Hanoj aj najväčšie mesto krajiny Hočiminovo mesto. Nadväzovaniu podnikateľských kontaktov pomohlo aj otvorenie zastupiteľského úradu SR v Hanoji.SITA

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety