Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oto

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Gašparovič s prezidentom VSR aj o ľudských právach

Autor: Webnoviny.sk , 17. decembra 2009 13:17, aktualizované: 17. decembra 2009 13:17


BRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) - Zintenzívnenie spolupráce, ale aj otázky občianskych a ľudských práv boli témy dnešných rokovaní prezidentov Slovenska a Vietnamu. Hovorili sme o ľudských právach nie preto, že sú problémom Slovenska a Vietnamu, ale problémom celého sveta a často o nich hovoria aj tí, ktorí s nimi problémy majú, uviedol prezident SR Ivan Gašparovič na dnešnej tlačovej konferencii po stretnutí s vietnamským prezidentom Nguyenom Minhom Trietom. Prezident Vietnamskej socialistickej republiky je od stredy do piatka na oficiálnej návšteve Slovenska. Ako povedal vietnamský hosť, zákony každého štátu sú iné. Vychádzajú z rôznych historických a zemepisných súvislostí, a preto sa nemôžu uplatňovať zákony jedného štátu v druhom štáte. Ako príklad uviedol, že aj rôzne štáty USA majú rôzny prístup k trestu smrti, niekde sa vykonáva, inde nie. Podľa vietnamského prezidenta je SR v mnohom vyspelejšie ako Vietnam, najmä vo vede, školstve a v technike. Ivan Gašparovič avizoval, že na budúci rok by sa u nás mal otvoriť zastupiteľský úrad Vietnamu. Vietnam má záujem o slovenské investície v energetike, životnom prostredí, zdravotníctve, "ale aj spolupráca v rámci obranného priemyslu je otvorená", informoval slovenský prezident.

Prezidenti Slovenska a Vietnamu sa doobeda zúčastnili na podpísaní zmlúv o vzájomných investíciách a o spolupráci. Podpísali Zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi vládou SR a Vietnamskou socialistickou republikou, Memorandum o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a Vietnamu a Dohodu o spolupráci medzi Štátnym kontrolným úradom Vietnamskej socialistickej republiky a Najvyšším kontrolným úradom SR. Slovensko chce aj podpísaním týchto dokumentov vytvoriť predpoklady pre rozvoj vzťahov s Vietnamom na úrovni z čias bývalého Československa.

Po stretnutí s prezidentom sa vietnamská hlava štátu stretne na pracovnom obede na Úrade vlády SR s premiérom Robertom Ficom a popoludní bude rokovať s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Na programe je aj ekonomické fórum v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik, na ktorom sa stretnú podnikatelia z Vietnamu s našimi podnikateľmi. Slovenské investičné skupiny pritom majú záujem najmä o cestovný ruch a hotelierstvo. SR z Vietnamu dováža najmä obuv, kávu, kaučuk a potravinové výrobky a do Vietnamu vyváža najmä strojárenské výrobky, chemikálie, drevotriesku, výrobky z hliníka a ložiská.

Vietnamský prezident pricestoval v stredu na trojdňovú návštevu SR aj s manželkou Tran Thi Kim Chi a početnou delegáciou. Späť do vlasti odletí v piatok podvečer. Ešte predtým si počas piatka prezrie Primaciálny palác a historické centrum Bratislavy. Čaká ho tiež návšteva hradu Červený kameň.

Prezident SR Ivan Gašparovič navštívil Vietnam v roku 2006 spolu so skupinou podnikateľov, konkrétne išlo o hlavné mesto Hanoj aj najväčšie mesto krajiny Hočiminovo mesto. Nadväzovaniu podnikateľských kontaktov pomohlo aj otvorenie zastupiteľského úradu SR v Hanoji.SITA

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy