Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ján Slota je najmenej aktívny politik v parlamente

Autor: Rudolf Sivý, 4. januára 2011 14:38, aktualizované: 4. januára 2011 14:38
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Ján Slota je najmenej aktívny poslanec NR SR podľa účasti na hlasovaniach od júna minulého roku. Vyplýva to z výsledkov slovensko-českého projektu KohoVolit.eu, ktorý založilo rovnomenné občianske združenie.

Šéfovi SNS v tomto nelichotivom rebríčku dýcha na chrbát Anna Vitteková zo Smeru a trojicu najmenej aktívnych politikov v parlamente dopĺňa ďalšia predstaviteľka „národniarov“ Anna Belousovová. Úplne opačný prístup k výkonu funkcie poslanca NR SR prezentujú nováčikovia zo strany SaS. Najaktívnejším poslancom parlamentu sa stal Kamil Krnáč (SaS), druhé miesto obsadila jeho kolegyňa Jana Kiššová (SaS) a trojicu „poctivých“ uzatvára Natália Blahová (SaS). Krnáčova účasť na hlasovaní bola viac než nadpolovičná v porovnaní s Jánom Slotom, ktorý neprekročil ani 50-percentnú účasť pri schvaľovaní legislatívy. Celkovo je sedem poslancov zo strany Sloboda a Solidarita v prvej desiatke najaktívnejších poslancov parlamentu. Z ostatných strán sa na štvrtej priečke umiestnil analytik Ivan Švejna (Most-Híd), piate a šieste miesto patrí kresťanským demokratom Alojzovi Přídalovi a Mariánovi Kvasničkovi. Prestížnu desiatku uzatvára kontroverzný predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič (kandidoval za stranu SaS).

Ex-ministri a Peter Zajac
Deväť z desiatich najmenej aktívnych poslancov predstavujú zástupcovia opozičného Smeru a Slovenskej národnej strany. Medzi inými aj ex-ministri Richard Raši (Smer-SD), Ján Mikolaj (SNS), či Igor Štefanov (SNS). Do tejto „exkluzívnej“ spoločnosti sa dostal i zástupca OKS Peter Zajac (kandidoval za Most-Híd) ako jediný z pravicovej koalície. Až 22 poslancov Smeru sa radí k tridsiatim najmenej aktívnym politikom v parlamente, uvádza stránka KohoVolit.eu.

Aktivita poslancov sa odzrkadľuje aj v ich zmapovateľnom výkone práce. Opozičná „skupinka“ Slota, Belousovová a Vitteková dokázala dokopy predložiť od júna 2010 jeden zákon na prerokovanie, informuje stránka KohoVolit.eu. Naopak, trio Krnáč, Kiššová a Blahová súhrne doručili do parlamentu sedem zákonov. Ešte hrozivejší je rozdiel v hlasovaní medzi šéfom „národniarov“ a Kamilom Krnáčom (SaS). Parlamentný nováčik za „Sulíkovcov“ stlačil hlasovacie zariadenie 689-krát, pričom Ján Slota hlasoval iba 200-krát.

Dochádzku do parlamentu musel v októbri riešiť predseda NR SR Richard Sulík (SaS). Rozhodol vtedy, že poslankyňa SDKÚ-DS Katarína Cibulková nedostane svoj celý septembrový plat pre neospravedlnenú absenciu na rokovaniach parlamentu. Cibulková počas septembrovej schôdze povzbudzovala svoju dcéru Dominiku na tenisovom turnaji US Open v New Yorku. O polovicu septembrového platu prišiel aj opozičný poslanec Stanislav Kubánek (Smer-SD) a trest 400 eur dostali zaplatiť poslanci za SaS Ľuboš Majer a Jozef Viskupič. Najznámejšou dochádzkovou aférou sa môže „pochváliť“ Rafael Rafaj (SNS), ktorý bol pristihnutý pri podpisovaní jeho straníckeho šéfa v máji minulého roka.

10 najaktívnejších poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Kamil Krnáč (SaS)97,1%
2.Jana Kiššová (SaS)96,8%
3.Natália Blahová (SaS) 96,7%
4.Ivan Švejna (Most-Híd)96,6%
5.Alojz Přidal (KDH)96,5%
6.Marián Kvasnička (KDH)96,4%
7.Milan Laurenčík (SaS)96,4%
8.Jaroslav Suja (SaS)96,3%
9.Szilárd Somogyi (SaS)96,3%
10.Igor Matovič (SaS)96,3%


10 najmenej aktívnych poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Ján Slota (SNS)41,2%
2.Anna Vitteková (Smer-SD)53,3%
3.Anna Belousovová (SNS)59,1%
4.Štefan Zelník (SNS)63%
5.Richard Raši (Smer-SD)63,1%
6.Jana Vaľová (Smer-SD)65%
7.Ľubica Rošková (Smer-SD)65,5%
8.Igor Štefanov (SNS)66,8%
9.Ján Mikolaj (SNS)70,7%
10.Peter Zajac (Most-Híd)71,7%

Poznámka: Poradie, meno a priezvisko, strana a percentuálny počet aktivity poslanca NR SR.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy