Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ján Slota je najmenej aktívny politik v parlamente

Autor: Rudolf Sivý, 4. januára 2011 14:38, aktualizované: 4. januára 2011 14:38
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Ján Slota je najmenej aktívny poslanec NR SR podľa účasti na hlasovaniach od júna minulého roku. Vyplýva to z výsledkov slovensko-českého projektu KohoVolit.eu, ktorý založilo rovnomenné občianske združenie.

Šéfovi SNS v tomto nelichotivom rebríčku dýcha na chrbát Anna Vitteková zo Smeru a trojicu najmenej aktívnych politikov v parlamente dopĺňa ďalšia predstaviteľka „národniarov“ Anna Belousovová. Úplne opačný prístup k výkonu funkcie poslanca NR SR prezentujú nováčikovia zo strany SaS. Najaktívnejším poslancom parlamentu sa stal Kamil Krnáč (SaS), druhé miesto obsadila jeho kolegyňa Jana Kiššová (SaS) a trojicu „poctivých“ uzatvára Natália Blahová (SaS). Krnáčova účasť na hlasovaní bola viac než nadpolovičná v porovnaní s Jánom Slotom, ktorý neprekročil ani 50-percentnú účasť pri schvaľovaní legislatívy. Celkovo je sedem poslancov zo strany Sloboda a Solidarita v prvej desiatke najaktívnejších poslancov parlamentu. Z ostatných strán sa na štvrtej priečke umiestnil analytik Ivan Švejna (Most-Híd), piate a šieste miesto patrí kresťanským demokratom Alojzovi Přídalovi a Mariánovi Kvasničkovi. Prestížnu desiatku uzatvára kontroverzný predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič (kandidoval za stranu SaS).

Ex-ministri a Peter Zajac
Deväť z desiatich najmenej aktívnych poslancov predstavujú zástupcovia opozičného Smeru a Slovenskej národnej strany. Medzi inými aj ex-ministri Richard Raši (Smer-SD), Ján Mikolaj (SNS), či Igor Štefanov (SNS). Do tejto „exkluzívnej“ spoločnosti sa dostal i zástupca OKS Peter Zajac (kandidoval za Most-Híd) ako jediný z pravicovej koalície. Až 22 poslancov Smeru sa radí k tridsiatim najmenej aktívnym politikom v parlamente, uvádza stránka KohoVolit.eu.

Aktivita poslancov sa odzrkadľuje aj v ich zmapovateľnom výkone práce. Opozičná „skupinka“ Slota, Belousovová a Vitteková dokázala dokopy predložiť od júna 2010 jeden zákon na prerokovanie, informuje stránka KohoVolit.eu. Naopak, trio Krnáč, Kiššová a Blahová súhrne doručili do parlamentu sedem zákonov. Ešte hrozivejší je rozdiel v hlasovaní medzi šéfom „národniarov“ a Kamilom Krnáčom (SaS). Parlamentný nováčik za „Sulíkovcov“ stlačil hlasovacie zariadenie 689-krát, pričom Ján Slota hlasoval iba 200-krát.

Dochádzku do parlamentu musel v októbri riešiť predseda NR SR Richard Sulík (SaS). Rozhodol vtedy, že poslankyňa SDKÚ-DS Katarína Cibulková nedostane svoj celý septembrový plat pre neospravedlnenú absenciu na rokovaniach parlamentu. Cibulková počas septembrovej schôdze povzbudzovala svoju dcéru Dominiku na tenisovom turnaji US Open v New Yorku. O polovicu septembrového platu prišiel aj opozičný poslanec Stanislav Kubánek (Smer-SD) a trest 400 eur dostali zaplatiť poslanci za SaS Ľuboš Majer a Jozef Viskupič. Najznámejšou dochádzkovou aférou sa môže „pochváliť“ Rafael Rafaj (SNS), ktorý bol pristihnutý pri podpisovaní jeho straníckeho šéfa v máji minulého roka.

10 najaktívnejších poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Kamil Krnáč (SaS)97,1%
2.Jana Kiššová (SaS)96,8%
3.Natália Blahová (SaS) 96,7%
4.Ivan Švejna (Most-Híd)96,6%
5.Alojz Přidal (KDH)96,5%
6.Marián Kvasnička (KDH)96,4%
7.Milan Laurenčík (SaS)96,4%
8.Jaroslav Suja (SaS)96,3%
9.Szilárd Somogyi (SaS)96,3%
10.Igor Matovič (SaS)96,3%


10 najmenej aktívnych poslancov podľa účasti na hlasovaniach:
1.Ján Slota (SNS)41,2%
2.Anna Vitteková (Smer-SD)53,3%
3.Anna Belousovová (SNS)59,1%
4.Štefan Zelník (SNS)63%
5.Richard Raši (Smer-SD)63,1%
6.Jana Vaľová (Smer-SD)65%
7.Ľubica Rošková (Smer-SD)65,5%
8.Igor Štefanov (SNS)66,8%
9.Ján Mikolaj (SNS)70,7%
10.Peter Zajac (Most-Híd)71,7%

Poznámka: Poradie, meno a priezvisko, strana a percentuálny počet aktivity poslanca NR SR.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety