Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prokuratúra bude riešiť Galkove súčiastky za 16 miliónov eur

Autor: SITA, 1. februára 2013 10:21, aktualizované: 1. februára 2013 12:15
Zmodernizovaný vrtuľník Mi-17 vojenskej Leteckej pátracej a záchrannej služby. Foto: SITA/Dušan Hein
BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) sa obráti na prokuratúru pre nákup súčiastok na vrtuľníky leteckej záchrannej a pátracej služby za 16,4 milióna eur.

Rezort súčiastky kúpil v období, keď ho viedol Ľubomír Galko (SaS). Sady súčiastok sú stále v sklade, podľa ministerstva obrany na ne v novembri tohto roku uplynie záručná doba a sú nepotrebné. Podľa Glváča nákup bol nielen zbytočný, ale na súčiastky boli dojednané nevýhodnejšie záručné lehoty.

Ľubomír Galko podľa neho dodnes nevysvetlil účelnosť tohto nákupu. Minister Glváč preto položil exministrovi obrany sedem otázok o súčiastkach na vrtuľníky a vyzval ho, aby na ne odpovedal a vysvetlil to daňovým poplatníkom.

"Ľubomír Galko na moje otázky neodpovedá, reaguje osobnými útokmi a odvádza pozornosť od tohto škandálu. Považujem túto záležitosť za natoľko závažnú, že sa obrátim na Úrad špeciálnej prokuratúry a možno bude odpovedať orgánom činným v trestnom konaní," uviedol minister obrany Martin Glváč.

Galko hovorí, že Glváč by mal v prvom rade podať podnet sám na seba. "Je to len trápna snaha prekryť škandál, ktorý objavili médiá a síce nákup dvoch drahých aerotaxíkov, luxusných lietadiel v hodnote 10 miliónov eur," reagoval Galko na Glváča.

Ľubomír Galko. Foto: SITA/Branislav Račko
Glváč sa vo svojich otázkach Galka pýta, čo má so zbytočnými súčiastkami robiť a prečo prehodnotili záručnú dobu na súčiastky a dojednali podľa Glváča nevýhodnejšiu než bola "vyrokovaná". Okrem toho chce minister vedieť, prečo v rozpočte nenaplánovali výdavky na inštaláciu súčiastok, a teda aj ich využitie a kedy ich chceli použiť.

Galka sa pýta, či považuje nákup štyroch sád súčiastok na vrtuľníky leteckej pátracej a záchrannej služby za hospodárne využité peniaze daňových poplatníkov a akú zodpovednosť vyvodí za podľa Glváča chybné rozhodnutie, ktoré stálo daňových poplatníkov 500 miliónov v starej mene.

Od svojho predchodcu Glváč chce, aby vysvetlil, prečo za súčiastky v hodnote 16,4 miliónov eur, musí za neho zaplatiť 8 miliónov eur.

V prípade, že by sa nenakúpili "zbytočné" súčiastky, podľa vedenia Leteckých opravovní Trenčín by zamestnanci tohto podniku mali prácu na päť rokov.

Po nákupe súčiastok za 16, 4 milióna eur podľa Glváča ľudia prácu nemajú a ministerstvo obrany musí pre záchranu podniku presunúť ďalšie peniaze zo svojho rozpočtu. "Považujete v tomto kontexte vaše rozhodnutie za správne a hospodárne nakladanie s peniazmi daňových poplatníkov?," pýta sa Glváč Galka.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety