O post prezidenta sa chce uchádzať rekordný počet kandidátov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentský palác
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – O post hlavy štátu sa chce v marcových prezidentských voľbách uchádzať 15 kandidátov, čo je rekordný počet.

Do štvrtkovej polnoci podali návrh na svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky Peter Osuský, Rober Fico, Pavol Hrušovský, Jozef Behýľ, Andrej Kiska, Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, Radoslav Procházka, Gyula Bárdos, Viliam Fischer, Milan Melník, Jozef Šimko, Ján Jurišta, Helena Mezenská a Stanislav Martinčko.

Agentúre SITA to povedal hovorca predsedu parlamentu Pavol Chovanec.

Niektoré hárky treba ešte overiť

V Národnej rade SR z nich zatiaľ oficiálne zaregistrovali kandidáta SaS Petra Osuského, kandidáta Smeru-SD premiéra Roberta Fica, kandidáta Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) Pavla Hrušovského, občianskych kandidátov Andreja Kisku, Jozefa Behýľa, Jána Čarnogurského a Milana Kňažka. Tým predseda parlamentu Pavol Paška potvrdil, že ich kandidatúra splnila podmienky uvedené v Ústave SR.

Návrhy na kandidatúru občianskych kandidátov Radoslava Procházku, Viliama Fischera, Milana Melníka, kandidáta SMK Gyulu Bárdosa a Stanislava Martinčka, ktorý kandiduje za Koalíciu občanov Slovenska, sú už overené a čakajú len na Paškov podpis.

Overiť ešte treba návrhy kandidáta Komunistickej strany Slovenska Jána Jurištu, občianskej kandidátky Heleny Mezenskej a kandidáta Strany moderného Slovenska Jozefa Šimka. Ich hárky budú podľa Chovanca prekontrolované v najbližších hodinách.

„Ak bude 15 kandidátov, bude to rekordný počet uchádzačov o funkciu prezidenta,“ povedal Chovanec. V roku 2009 v prezidentských voľbách kandidovalo sedem osobností, v roku 2004 dvanásť a v roku 1999 desať.

Štvrtok 9. januára bol posledný deň na odovzdanie kandidatúr. Záujemcovia o post hlavy štátu ich mohli v parlamente odovzdať do 24:00.

Na voľby pôjde takmer 11 miliónov

Náklady na marcové prezidentské voľby budú približne 10,78 milióna eur. Ministerstvo vnútra má na zabezpečenie volieb vyčlenených 9,74 milióna eur, Štatistický úrad SR má k dispozícii 1,04 milióna eur.

Voľby, urna
Foto: SITA/Dušan Hein

Táto suma zahŕňa aj výdavky spojené s prípadným druhým kolom voľby. Vyplýva to z návrhu organizačno-technického zabezpečenia voľby prezidenta, ktorý zverejnil rezort vnútra.

Ministerstvo vnútra použije financie najmä na náhrady mzdy členom volebných komisií a odmien členom a zapisovateľom okrskových volebných komisií. Z peňazí sa tiež zaplatí tlač hlasovacích lístkov a ďalších tlačív a volebných materiálov, ako aj vybavenie volebných miestností.

Štatistický úrad zafinancuje spracovanie výsledkov voľby. Súčasťou návrhu na zabezpečenie volieb je harmonogram, ktorý obsahuje úlohy pre ústredné orgány štátnej správy, okresné úrady a obce aj s termínmi a lehotami.

Prvé kolo volieb bude 15. marca

Predseda NR SR Paška musí podľa zákona o návrhoch na kandidatúru rozhodnúť do siedmich dní od ich doručenia. Ak predseda parlamentu návrh na kandidatúru odmietne, môže sa kandidát obrátiť v priebehu troch dní na Najvyšší súd SR.

Kandidát sa však ešte pred voľbami môže aj vzdať Na kandidatúru na prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov NR SR, alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Paška