Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ozbrojené sily nemajú praktické kroky, tvrdí Martin Fedor

Autor: SITA, 30. júla 2013 11:24, aktualizované: 30. júla 2013 11:24
Exminister obrany Martin Fedor.Archívne foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Ozbrojené sily SR netrpia podľa podpredsedu SDKÚ-DS a exministra obrany Martina Fedora diagnózou, že by mali málo plánovacích dokumentov, ale potrebujú ich realizáciu.

Ako povedal Fedor v rozhovore pre agentúru SITA, plánovacích dokumentov máme až-až, ale chýbajú praktické kroky ako sa dostať k plánovanému cieľovému stavu.

„Tak, ako bola schválená Biela kniha o obrane SR vládou v júni, tak takáto cesta nemôže byť uskutočnená. Biela kniha je totiž len vágnym dokumentom bez akýchkoľvek konkretizácií,“ povedal s tým, že očakával od rezortu obrany plán, ako budú vyzerať ozbrojené sily v niektorom z rokov. Očakával tiež konkrétne programy, ktoré nás dovedú k plánovanému cieľu.


Zázrak Smeru

Smeru sa však podaril podľa Fedora zázrak. „Na základe tohto dokumentu hovoríme, že všetko zachováme, všetko obnovíme, nové dokúpime a podľa doložky vplyvov to nebude mať vplyv na verejné financie,“ upozornil. Podľa neho pokiaľ nebudeme rozprávať o konkrétnych spôsobilostiach, modernizačných programoch, nemá diskusia o Bielej knihe zmysel. „Analýz už máme dosť. Vláda prenáša zodpovednosť za horizont svojho vládnutia,“ konštatoval.

Výpovedná hodnota Bielej knihy je podľa Fedora nulová, pretože vágne formulácie, ktorými sa oháňa, nenasvedčujú tomu, že by malo dôjsť k nejakým rozhodnutiam. „Modernizačný deficit pri spracovaní analýzy za minulej vlády hovoril, že z verejných financií bude potrebných 3,3 miliardy eur v priebehu desiatich rokov na modernizačné programy. Bolo navrhované, aby sa rušili isté druhy spôsobilostí. Teraz nič z toho nevidíme,“ dodal.


Plán rozvoja armády

Vláda v júni schválila Bielu knihu o obrane SR. Po nej má prísť na rad plán rozvoja armády do roku 2024. Tam sa bude podľa jednotlivých priorít napĺňať to, čo Biela kniha indikuje v oblasti modernizácie, reštrukturalizácie ozbrojených síl aj generálneho štábu, zefektívnenia manažmentu rezortu. V prvej fáze do roku 2015 chce rezort stabilizovať situáciu. Postupne chce začať modernizovať pozemné sily. Podobné rozhodnutia prídu aj v oblasti obrany vzdušného priestoru.

Podľa Bielej knihy sa má postupne znižovať napätie medzi úlohami obrany a finančnými zdrojmi na ňu. Do roku 2015 chcú stabilizovať zdroje, aby rozpočet obranných výdavkov neklesol pod jedno percento HDP. Od roku 2016 sa majú obranné výdavky postupne navršovať podľa stavu verejných financií.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety