Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.sk SIIT.sk DámskaJazda.sk Byvaniejehra.sk Cestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Judita

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ozbrojené sily nemajú praktické kroky, tvrdí Martin Fedor

Autor: SITA, 30. júla 2013 11:24, aktualizované: 30. júla 2013 11:24
Diskusia (1)
Exminister obrany Martin Fedor.Archívne foto: SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Ozbrojené sily SR netrpia podľa podpredsedu SDKÚ-DS a exministra obrany Martina Fedora diagnózou, že by mali málo plánovacích dokumentov, ale potrebujú ich realizáciu.

Ako povedal Fedor v rozhovore pre agentúru SITA, plánovacích dokumentov máme až-až, ale chýbajú praktické kroky ako sa dostať k plánovanému cieľovému stavu.

„Tak, ako bola schválená Biela kniha o obrane SR vládou v júni, tak takáto cesta nemôže byť uskutočnená. Biela kniha je totiž len vágnym dokumentom bez akýchkoľvek konkretizácií,“ povedal s tým, že očakával od rezortu obrany plán, ako budú vyzerať ozbrojené sily v niektorom z rokov. Očakával tiež konkrétne programy, ktoré nás dovedú k plánovanému cieľu.


Zázrak Smeru

Smeru sa však podaril podľa Fedora zázrak. „Na základe tohto dokumentu hovoríme, že všetko zachováme, všetko obnovíme, nové dokúpime a podľa doložky vplyvov to nebude mať vplyv na verejné financie,“ upozornil. Podľa neho pokiaľ nebudeme rozprávať o konkrétnych spôsobilostiach, modernizačných programoch, nemá diskusia o Bielej knihe zmysel. „Analýz už máme dosť. Vláda prenáša zodpovednosť za horizont svojho vládnutia,“ konštatoval.

Výpovedná hodnota Bielej knihy je podľa Fedora nulová, pretože vágne formulácie, ktorými sa oháňa, nenasvedčujú tomu, že by malo dôjsť k nejakým rozhodnutiam. „Modernizačný deficit pri spracovaní analýzy za minulej vlády hovoril, že z verejných financií bude potrebných 3,3 miliardy eur v priebehu desiatich rokov na modernizačné programy. Bolo navrhované, aby sa rušili isté druhy spôsobilostí. Teraz nič z toho nevidíme,“ dodal.


Plán rozvoja armády

Vláda v júni schválila Bielu knihu o obrane SR. Po nej má prísť na rad plán rozvoja armády do roku 2024. Tam sa bude podľa jednotlivých priorít napĺňať to, čo Biela kniha indikuje v oblasti modernizácie, reštrukturalizácie ozbrojených síl aj generálneho štábu, zefektívnenia manažmentu rezortu. V prvej fáze do roku 2015 chce rezort stabilizovať situáciu. Postupne chce začať modernizovať pozemné sily. Podobné rozhodnutia prídu aj v oblasti obrany vzdušného priestoru.

Podľa Bielej knihy sa má postupne znižovať napätie medzi úlohami obrany a finančnými zdrojmi na ňu. Do roku 2015 chcú stabilizovať zdroje, aby rozpočet obranných výdavkov neklesol pod jedno percento HDP. Od roku 2016 sa majú obranné výdavky postupne navršovať podľa stavu verejných financií.

Diskusia
Pridajte sa k nám na Facebooku


Počasie
11 °C 9 °C
Západné Slovensko
9 °C 6 °C
Stredné Slovensko
5 °C 5 °C
Východné Slovensko
1 € = 27.606 CZK
Vývoj kurzu
1 € = 1.2285 USD
Vývoj kurzu
1 € = 0.7865 GBP
Vývoj kurzu
Anketa
Kto by sa mal stať Športovcom roka na Slovensku?
Dominika Cibulková
Marián Gáborík
Marek Hamšík
Martina Hrašnová
Anastasia Kuzminová
Peter Sagan
Matej Tóth
Erik Varga
Erik Vlček/Juraj Tarr
Adam Žampa
Ďalšie ankety