Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Spievam si na ulici a neplatím SOZE, ja hajzel pirátsky

Autor: SITA, 5. júna 2012 14:46, aktualizované: 5. júna 2012 18:10
Účastníci protestnej akcie s názvom Spevokol za samovoľnú implóziu SOZY pred sídlom SOZA. Bratislava, 5. jún 2012.Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Proti spôsobu, akým Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) od interpretov a médií vyberá peniaze a nakladá s nimi, v utorok spevom protestovalo štyridsať prevažne mladých ľudí.

Pred jej sídlom v Bratislave zaspievali pesničky Dievča z Tokia a To ta Heľpa. V rukách držali transparent s podobizňou šéfa SOZA Vladimíra Repčíka a nápisom „Ja by som všetko to spievanie spoplatnil“ a druhý s textom „Spievam si na ulici a neplatím SOZE, ja hajzel pirátsky!“

S predstaviteľmi zväzu sa protestujúci nestretli. Viacerí účastníci akcie s názvom „Spevokol za samovoľnú implóziu SOZA“ agentúre SITA povedali, že SOZA by mala zverejniť, koľko peňazí od médií a interpretov za reprodukciu chránených diel vyberie a ako ich rozdeľuje.


Obrazom: Protest proti SOZA


Nevidím zmysel v tom, aby si nejaká organizácia brala poplatky za to, že chráni niekoho práva. Na to je tu štát a zákony, nie?“ povedal jeden z účastníkov.

Účastníci protestnej akcie s názvom Spevokol za samovoľnú implóziu SOZY pred sídlom SOZA. Protest je reakciou na praktiky SOZA (Slovenského ochranného zväzu autorského). Bratislava, 5. jún 2012.Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Organizátorov k protestu vyprovokovala faktúra vo výške 62,4 eura, ktorú obci Pohorelá poslala SOZA za použitie folklórnej hudby v podaní detí. SOZA odmieta, že inkasuje peniaze za pôvodné ľudové pesničky či koledy na obecných verejných podujatiach, tvrdí ale, že zväz je viazaný autorským zákonom.


Zasadne okrúhly stôl

Kauza Pohorelá vyústi do rokovaní za spoločným stolom. Vo štvrtok zaň plánujú zasadnúť predstavitelia SOZY a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Túto situáciu treba riešiť civilizovane. Nie tým, že sa budú zverejňovať naše fotky ako nepriateľov ľudu, že sa nám niekto bude vyhrážať fyzickým násilím," povedal riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Na stretnutí so ZMOS chcú hľadať spoločné principiálne riešenia. Podľa jeho slov musí byť postup spoločný, aby nešlo o presadzovanie myšlienky a lobbing jedného proti druhému. Repčík otvorene hovorí, že autorský zákon je zlý.

Na Slovensku vôbec nie je ojedinelý aktuálny problém. V poslednom období sa množia sťažnosti obcí na postup SOZA pri organizovaní akýchkoľvek miestnych kultúrnych podujatí, tvrdí ZMOS. "Poplatky SOZA sú podľa nich neúmerne vysoké a pre miestnu kultúru likvidačné," uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč.
Šéf združenia pripomína, že to boli najmä mestá a obce, ktoré pomohli miestnej, najmä tradičnej kultúre, prežiť aj v ekonomicky najťažších časoch. "Starostovia a primátori sú znepokojení a znechutení týmito metódami a žiadajú prešetrenie zákonnosti takéhoto postupu a aj to, kam vybrané peniaze smerujú," dodal Dvonč. ZMOS avizuje, že sa bude touto problematikou zaoberať na rokovaní svojich orgánov a bude iniciovať aj pracovné stretnutie na ministerstve kultúry.


Ministerstvo kultúry žiada citlivejší prístup

Ministerstvo kultúry je za dodržiavanie autorského zákona a podporuje ochranu autorských práv vlastníkov a ďalších nositeľov práv. "Na druhej strane, očakávali by sme, že SOZA ako kolektívny vykonávateľ správy práv v oblasti hudobných diel bude k prípadom podobného typu ako v Pohorelej pristupovať citlivejšie a rozvážnejšie," uviedol v reakcii na dnešnú tlačovú besedu hovorca ministra kultúry Jozef Bednár.

To, čo sa stalo v
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Pohorelej, vníma podľa Bednára Ministerstvo kultúry (MK) SR "skôr ako problém mimoprávny, ktorého okamžité riešenie leží v zmene prístupu orgánov SOZA".

Súčasné vedenie MK SR si uvedomuje nedostatky autorského zákona a preto si ako jednu zo svojich priorít stanovilo prípravu úplne nového autorského zákona. "To sa však nedá urobiť zo dňa na deň, do legislatívneho procesu tento nový zákon predložíme v druhej polovici tohto volebného obdobia. Tento nový zákon bude nielen reagovať na súčasné potreby ochrany práv autorov a ďalších nositeľov práv, ale aj na nové spôsoby a prístupy k používaniu chránených obsahov v digitálnom veku a bude podporovať kreativitu a tvorivosť autorov," informoval ďalej hovorca rezortu kultúry.

Poopravil tým prvotnú reakciu MK SR, v ktorej sa spomínal plán novelizovať autorský zákon. Rýchle riešenie v podobe novely, ktorá by do autorského zákona zapracovala výnimky, totiž podľa Bednára "nie je jednoduché, keďže oblasť výnimiek a obmedzení je harmonizovaná v rámci práva Európskej únie a priestor pre národné úpravy je teda jasne vymedzený".


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety