Rezort kultúry chce prilákať veľké filmové produkcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamera, film
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Pritiahnuť na Slovensko veľké filmové produkcie, podporiť investície do filmového priemyslu a tým aj vznik nových pracovných miest je cieľom legislatívneho návrhu, ktorý v utorok predstavilo Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Všetky spomínané ciele chce ministerstvo dosiahnuť novelizáciou zákona o Audiovizuálnom fonde.

“Navrhujeme, ak nejaká filmová produkcia preinvestuje na Slovensku výdavky vo výške 2 milióny a viac prostredníctvom slovenských firiem a fyzických osôb, ktoré sú zdaňované na Slovensku, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov,“ konštatoval na utorkovej tlačovej besede minister kultúry Marek Maďarič.

Prínos pre prezentáciu Slovenska

Napríklad pri filme s celkovým rozpočte 5 miliónov eur sa podľa Maďariča očakáva, že počas realizácie môže na Slovensku zamestnať na niekoľko mesiacov približne sto ľudí.

Zároveň film vytvára aj množstvo jednorazových pracovných príležitostí. “Takýto stimul bude v konečnom dôsledku jednak prínosom pre verejné rozpočty, bude znamenať rozvoj služieb, pracovné príležitosti v audiovízii, ale vytvorí aj – pevne tomu verím, impulzy pre rozvoj chýbajúcej infraštruktúry audiovizuálneho priemyslu, zvýši našu konkurencieschopnosť v tejto oblasti a môže znamenať aj prínos pre propagáciu a prezentáciu Slovenska,“ opísal Maďarič prínosy nového systému, ktoré očakáva rezort kultúry.

Podľa Maďariča sa snažili systém navrhnúť tak, aby bol rovnako alebo viac atraktívny ako v okolitých krajinách – v Maďarsku či Česku. “Náš systém bude výhodný v tom, že nebudeme mať limit na výšku dotácie. To znamená, bude to vždy 20 percent z tých oprávnených výdavkov. Keď budú mať oprávnené výdavky 2 milióny, bude to 20 percent z dvoch miliónov a samozrejme keď 10 miliónov, tak 20 percent z 10 miliónov a podobne,“ spresnil.

Kultúrny test

Kamera
Foto: SITA/AP

Filmári budú môcť o dotáciu žiadať po skončení realizácie na Slovensku.

Ak budú úspešní, uhradí sa im 20 percent výdavkov, ktoré podliehajú zdaneniu na Slovensku. Znamená to, že v ich záujme je využívať tunajšie služby či firmy.

Výhodou má byť aj administratívna jednoduchosť pri žiadaní o dotáciu. O takéto dotácie sa budú môcť uchádzať produkcie, ktoré splnia tzv. kultúrny test.

Získať v ňom musia 24 bodov z celkového počtu 48. Pritom najmenej 9 bodov musia získať v skupine šiestich takzvaných kultúrnych kritérií.

Medzi kultúrne kritériá patria napríklad podmienky, že dielo zobrazuje významné udalosti, osobnosti a miesta slovenskej alebo európskej kultúry, námetom filmu je významné umelecké dielo, medzi inými aj to, či film prispieva k rozvoju filmových žánrov.

Domáci aj zahraniční filmári

Žiadať budú môcť producenti hraných, dokumentárnych alebo animovaných diel v rozsahu najmenej 70 minút, alebo seriálov s rozsahom jednej jeho časti najmenej 40 minút. Samozrejme, nemôže ísť o diela pornografického charakteru, alebo diela schvaľujúce násilie, zdôraznil Maďarič. O podporu sa budú môcť uchádzať domáce aj zahraničné produkcie, aj keď MK SR očakáva väčší záujem zahraničných filmárov. Maďarič podotkol, že do sumy oprávnených výdavkov, z ktorých sa vypočíta 20-percentná podpora, sa nebudú počítať slovenské verejné zdroje, teda dotácie z Audiovizuálneho fondu.

Novela zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorú ministerstvo kultúry v pondelok 15. júla predkladá do medzirezortného pripomienkového konania, by mala začať platiť 1. januára 2014. Rezort kultúry preto očakáva prvé žiadosti o registráciu projektov už na budúci rok. Návrh minister kultúry prerokoval aj s ministerstvom financií a v tejto chvíli je súhlas ministra Petra Kažimíra s jeho verziou, povedal na utorkovej tlačovej besede Marek Maďarič. Upozornil, že veľké filmové produkcie sú pre krajinu ekonomickým prínosom. “Vieme o tom, že je záujem na Slovensku nakrúcať,“ dodal šéf rezortu kultúry s tým, že filmárov zaujíma Slovensko zaujímavými lokalitami. Pripustil, že filmové ateliéry u nás, s výnimkou priestorov RTVS, nie sú.

Audiovizuálny fond (AVF) podporuje myšlienku podpory veľkých filmových produkcií na Slovensku ako súčasť strategických opatrení pre rozvoj audiovizuálneho prostredia v Slovenskej republike. Zhodli sa na tom členovia Rady AVF prítomní na júnovom rokovaní rady fondu. Ako sa uvádza v zápisnici z rokovania Rady AVF z 11. júna, „zároveň však členovia rady považujú za potrebné podrobnejšie premyslieť a prediskutovať podmienky administrácie podpory v súvislosti s kapacitami fondu“. K návrhu novely zákona o AVF sa rada fondu chce vrátiť po jeho dopracovaní do paragrafovej podoby.

Šéf Audiovizuálneho fondu víta zámer podporiť veľkofilmy

Úvahy o podpore veľkých filmových produkcií nie sú na Slovensku nové. „Sme totiž jednou z mála európskych krajín, ktoré ešte nemajú takýto iniciačný mechanizmus zavedený,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák.

Šéf Audiovizuálneho fondu (AVF) víta v utorok prezentovaný zámer ministerstva kultúry podporovať veľké filmové produkcie na Slovensku. Pripomína, že na Slovensku majú šancu získať dotácie predovšetkým obsahovo náročné filmové projekty. „Tie síce prinášajú čoraz viac cien zo zahraničných festivalov aj z domácich podujatí. No pre plnohodnotné fungovanie audiovizuálneho prostredia je potrebné rozvíjať aj filmový priemysel vrátane jeho technologickej infraštruktúry a špecifických profesií,“ upozornil Šmatlák.

To sa podľa neho dá jedine cez väčšie projekty aj s účasťou zahraničných investícií. Slovensko ako jeden z najmenších audiovizuálnych „trhov“ v Európe je totiž práve v tomto smere odkázané na zahraničné investície.

Martin Šmatlák upozorňuje, že Slovenská republika má, „žiaľ, aj jeden neslávny európsky unikát – ako jediní sme si doslova zlikvidovali priemyselnú základňu pre výrobu filmov, ktorou bola kedysi Koliba“. Filmové ateliéry na bratislavskej Kolibe, kde sa pred desaťročiami nakrúcali aj väčšie projekty s účasťou zahraničných koproducentov, sú už podľa riaditeľa AVF „dávno minulosťou a negatívne dôsledky nezmyselnej likvidácie našej filmovej základne pociťujeme dodnes“.

Predkladaná iniciatíva, s ktorou prichádza minister kultúry Marek Maďarič, je preto podľa Šmatláka nevyhnutnou súčasťou rozvojovej stratégie slovenskej audiovízie. Okrem predpokladaných efektov v príjmoch do rozpočtu verejných financií a nových pracovných príležitostí môže „v strednodobom horizonte predstavovať aj veľmi dôležitý impulz práve smerom k rozvoju tej časti audiovizuálneho prostredia, ktorá nám stále chýba“, myslí si šéf AVF.

Ako dodal pre SITA Šmatlák, „ak bude tento nový podporný mechanizmus administrovať Audiovizuálny fond, považujem to nielen za efektívne využitie už existujúcich administratívnych kapacít, ale aj za vyjadrenie dôvery či uznania za doterajšiu činnosť fondu, ktorý za tri a pol roka svojho aktívneho pôsobenia už preukázal svoje nezastupiteľné postavenie v slovenskej audiovízii“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Maďarič
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SR