Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rómovia zo Zlatých Moraviec sa boja Kotlebu

Autor: SITA, 12. januára 2012 11:34, aktualizované: 12. januára 2012 12:56
Pochod Slovenskej pospolitostiArchívne foto SITA/Jano Šperka
ZLATÉ MORAVCE 12. januára (WEBNOVINY) – Medzi Rómami v Zlatých Moravciach zavládla atmosféra strachu. Obavy majú zo zhromaždenia Slovenskej pospolitosti, ohláseného na sobotu. Zhodne tvrdia, že v ten deň nevystrčia päty z domu, niektorí vraj aj odídu z mesta.

Už teraz pri rómskych obydliach v zvýšenej miere hliadkuje polícia. Od začiatku nového roka vládnu medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom v meste napäté vzťahy. Počas silvestrovských osláv sa strhla hromadná bitka, ktorej výsledkom bolo sedem ošetrených ľudí na chirurgii.


Za vyhrotenú situáciu môže primátor

Incidentom sa zaoberá polícia aj inšpekcia ministerstva vnútra. Rómovia si myslia, že situáciu vyostril aj primátorov údajne rasistický novoročný prejav. Teraz mu vyčítajú, že povolil sobotné zhromaždenie extrémistov.

„Primátor to robí
Archívne foto SITA
všetko. Choďte za ním sa opýtať, prečo tu zorganizoval takú skupinu, dvetisíc skínov posiela na nás,“
povedala Rómka z Ulice 1. mája. „Štve ľudí proti nám. Po polnoci tam mal vystúpenie na námestí a tam vyprával, že má prísť nejaký rasizmus na Cigáňoch,“ povedal Róm s klobúkom, ktorý pre obavy z útokov extrémistov nechcel prezradiť svoje meno.

Od tej doby sa podľa neho celé Zlaté Moravce hnevajú na Rómov. Ako ďalej dodal, v minulosti do mesta extrémisti nikdy neprišli, len teraz. Primátor Peter Lednár tvrdenia o rasistickom prejave odmieta. „Áno, netajím sa s tým, že som povedal, že zákon musí platiť pre každého bez rozdielu, že u nás je v Zlatých Moravciach dosť práce pre každého, kto chce pomôcť - napríklad pri čistení mesta a udržovaní poriadku,“ vyhlásil.


Za bývalej primátorky Serafínky bolo všetko v poriadku, hovorí pani Zdena

Primátora zo zhoršenia vzťahov s majoritným obyvateľstvom viní aj ďalšia príslušníčka rómskej komunity Zdena z mestskej časti Chyzerovce.

Archívne foto SITA
„Toto všetko tu robí pán starosta. Keď on dovolí, aby títo skíni prišli do mesta, tak potom kto je na vine,“ myslí si. Za bývalej primátorky Serafíny Ostrihoňovej sa podľa nej Rómovia báť nemuseli.

„Pokiaľ tu bude tento starosta, tu nikdy dobre nebude. Kým tu bola pani primátorka Serafínka, bolo všetko v poriadku. Koľko razy chceli prísť sem, ona to nedovolila,“ povedala. V Zlatých Moravciach Zdena žije 15 rokov a tvrdí, že za ten čas tu takúto napätú situáciu nikdy nezažila. Jej synovia nepustili svoje deti do školy.

Chodia totiž do nej cez park, v ktorom sa schádzajú pravicoví extrémisti, argumentuje Zdena. „Na internete je vraj napísané, že koho chytia, či to bude veľké decko, malé decko, alebo bábätko, že ho šľahnú do zeme a zabijú,“ dopočula sa. S políciou podľa nej Rómovia problémy nemajú, vždy príde, keď ju zavolajú.Primátor si za svojimi slovami stojí

Takisto si podľa svojich slov stojí za tým, že slušní občania nemôžu doplácať na príživníkov. „Neviem, čo je na tomto rasistické,“ myslí si Lednár.

Poukázal na to, že ak budú rodičia naďalej porušovať zákon tým, že budú brániť svojim deťom chodiť do školy, podá mesto podnet na úrad
Možné zlyhanie policajtov počas fyzickej potýčky skupiny Rómov a majoritného obyvateľstva v Zlatých Moravciach prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra. Primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár v pozadí minister vnútra Daniel Lipšic.Foto: SITA/Mária Pietová
práce, sociálnych vecí a rodiny.

Predsedníčka sociálnej komisie mesta Denisa Uhrínová poukazuje na to, že Zlatomoravčania doteraz nažívali s Rómami bez problémov. V meste podľa nej neexistuje ani žiadne „rómske getto“, kde by sa ostatní obyvatelia báli chodiť. „Myslím si, že pre nejakú bitku sem nemusel prísť rovno minister vnútra,“ povedala.

Ako ďalej dodala, v Moravciach neprekvitá ani pravicový extrémizmus. „Možno je tu pár nejakých jedincov, ale tým, že sem príde Pospolitosť a to nejako rozdúchajú, tak možno tu naozaj vznikne nejaká väčšia skupina,“ myslí si Uhrínová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety