Škody po vodnej smršti sú zatiaľ nevyčísliteľné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vodná smršť v Karpatoch
Miesta poškodené záplavami si prezrel minister vnútra Daniel Lipšic (vpredu vpravo). V utorok sa cez obec Píla prehnala prívalová vlna. Píla, 8. jún 2011 Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Škody na majetku v obci Píla v okrese Pezinok, ktorou sa v noci prehnala prívalová voda, sú značné, zatiaľ nevyčísliteľné.

Ako uviedol starosta obce Radoslav Mičunek pôjde o obrovské čiastky. „Minulý rok sme kolaudovali z európskych fondov ihrisko, jeho zadná časť celá zmizla. Je to katastrofálne,“ uviedol.

Kedy budú škody odstránené je podľa neho ťažké povedať, záleží to od technikov a hasičov, ako sa im s tým podarí vysporiadať. Poškodené boli podľa starostu desiatky domov a evakuovali desiatky ľudí, presné čísla však zatiaľ povedať nevedel.

Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý bol situáciu osobne skontrolovať, na prívalové dažde, ktoré sa v posledných rokoch opakujú, si budeme musieť na Slovensku zvyknúť. „Tu spadlo včera (v utorok, pozn. SITA) v noci asi 100 mm zrážok, to je sto litrov na milimeter štvorcový. Ak to spadne z tých úbočí, tak naozaj z malého potôčika vznikne obrovská ničivá sila. Musíme sa naučiť s takouto situáciou vysporiadať,“ uviedol Lipšic.

Zložky rezortu vnútra boli na mieste podľa neho pomerne rýchlo, zásahové jednotky prišli po 13-14 minútach, boli tu hasiči, záchranné brigády a dnes ráno pomáhajú hasičom aj vojaci, v teréne sú aj psychologické tímy. V utorok bola pripravená na vzlietnutie letka ministerstva vnútra, ale nebolo potrebné ju použiť.

Ministra zaujíma aj situácia v Častej. Chce sa informovať o potrebe finančne riešiť zabezpečovacie práce z prostriedkov rezortu životného prostredia, aby sa život v obci mohol čo najskôr vrátiť do normálu. „Pre budúcnosť bude jednou z priorít rezortu vnútra, ale aj individuálneho záchranného systému, aby sme boli pripravení na práve takéto situácie prívalových dažďov, ktoré sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek oblasti Slovenska,“ uviedol Lipšic.

Hasiči od utorka večera monitorujú situáciu, zisťujú aké sú potreby a neustále ich aktualizujú. Momentálne sú na ceste nádoby na vodu, pripravené sú vysušovače a elektrocentrály. Podľa hasičov až v dnešných ranných hodinách sa podarilo zistiť presný stav vecí, ktorý je horší ako očakávali v v utorok. Predpokladajú však, že budú v stave aby naplnili všetky základné potreby všetkých obyvateľov.

Hasiči evakuovali do dvadsať ľudí. Niektorí občania odišli z domov samostatne, v niektorých prípadoch museli hasiči pri evakuácii použiť aj techniku. „Zasahovali sme hasičskou technikou, ale aj ťažkou technikou z hasičských záchranných brigád, kde sme vykonávali okamžité spriechodnenie vodného toku, aby sa voda nešírila ďalej do záhrad a domov,“ uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý. Hasiči poskytli aj psychologickú podporu, dnes pokračujú zabezpečovacie práce a pracujú na odstraňovaní následkov.

OBRAZOM: Západné Slovensko zasiahla silná búrka

Vodná smršť v Karpatoch
Situácia v Horných Orešanoch po silnej utorkovej búrke. Horné Orešany, 7. jún 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Situácia medzi Budmericami a Štefanovou po silnej utorkovej búrke. Trnava, 7. jún 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Polícia odkláňa dopravu po zásahu obci v okrese Pezinok prívalovou vlnou po silnej utorkovej búrke. Dubová, 8. jún 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Polícia odkláňa dopravu po zásahu obci v okrese Pezinok prívalovou vlnou. Dubová, 8. jún 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Polícia po silnej búrke odkláňa dopravu v obci Dubová sil. Dubová, 8. jún 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

.

VIDEO: Záplavy v Píle

Zväčšiť mapu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať