Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Školáci si užijú rok na prestížnych školách v USA a Británii

Autor: SITA, 23. mája 2012 20:08, aktualizované: 23. mája 2012 20:08
Odovzdávanie certifikátov najlepším stredoškolským študentom, ktorí na základe konkurzu získali štipendium na študijný pobyt v USA alebo vo Veľkej Británii v školskom roku 2012/2013.Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) - Certifikáty dvanástim stredoškolským študentom, ktorí na základe konkurzu získali štipendium na študijný pobyt v USA alebo vo Veľkej Británii v školskom roku 2012/2013, v stredu slávnostne odovzdali v Open Gallery v Bratislave.

Certifikáty, potvrdzujúce ročné štipendiá na štúdium na prestížnych súkromných stredných školách v Spojených štátoch amerických (USA) a vo Veľkej Británii, si študenti prevzali od zástupcov veľvyslanectiev USA a Veľkej Británie a zástupcu Nadácie otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF).

V dvanástke študentov sú: štyria študenti Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch - Andrej Capko, David Nemček, Martina Beďatšová a Kristína Durčáková a tiež dvaja študenti z Evanjelického lýcea v Bratislave - Kristína Mojžišová a Matúš Petrovský.

Obrazom: Slováci získali štipendiá na prestížne školy


Šancu zlepšiť sa nielen v anglickom jazyku, ale osamostatniť sa a získať lepšiu štartovaciu pozíciu do ďalšieho štúdia aj práce získali štipendiom aj Denisa Chanáthová z Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, Magdaléna Šujanská z Bilingválneho gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave, Petra Petrášová z Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani, Gregor Petrikovič z Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, Lucia Pirožeková z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach a Martin Veselý z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom.


Ďalší konkurz spustia na jeseň

Výberové konanie v rámci programu stredoškolských štipendií (Secondary School Scholarship) Nadácie otvorenej
Ilustračné foto SITA
spoločnosti - Open Society Foundation sa uskutočnilo už 19. rok a prihlásilo sa doň 111 stredoškolákov - študentov druhého ročníka gymnázií a lýceí z celého Slovenska.

Ako pre agentúru SITA povedala koordinátorka programu z NOS - OSF Katarína Križková, v poradí 20. ročník konkurzu na štipendiá spustia na jeseň a informovať o ňom budú všetky gymnáziá aj lýceá.

Program sa podľa Križkovej darí udržiavať vďaka dobrým skúsenostiam amerických a britských partnerov, sponzorov a tiež ochote rodičov čiastočne kryť náklady na celý 10-mesačný študijný pobyt. Náklady rodičov dosiahli tento rok približne 3800 eur pre študentov v USA a približne 2600 eur pre Veľkú Britániu.


Za vzdelaním už vycestovalo viac ako 250 študentov

Partnerské organizácie v USA a Veľkej Británii organizačne zabezpečujú program v danej krajine a poskytujú študentom celoročnú starostlivosť.
Odovzdávanie certifikátov najlepším stredoškolským študentom, ktorí na základe konkurzu získali štipendium na študijný pobyt v USA alebo vo Veľkej Británii v školskom roku 2012/2013. Bratislava, 23. máj 2012.Foto: SITA/Marián Peiger
Súkromné školy v USA a Veľkej Británii umožňujú štúdium našich stredoškolákov odpustením ročného školného vo výške 30-tisíc až 46-tisíc USD. Od roku 1993 v rámci tohto programu vycestovalo už vyše 250 študentov.

Študenti tento rok získali tiež medzinárodný identifikačný preukaz študenta ISIC a množstvo informačných materiálov o krajine, kam cestujú, ale aj cestovateľskú publikáciu o Slovensku. NOS - OSF administratívne zabezpečuje celý program na Slovensku.

Partnerskými organizáciami nadácie sú - American Secondary School for International Students and Teachers (ASSIST), USA a Headmasters’ and Headmistresses’ Conference (HMC) Projects for Central and Eastern Europe, Veľká Británia.

Podrobnosti sú dostupné TU, v časti venovanej grantom a štipendiám.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety