Výstavba elektrární na Hrone zničí prírodu, hnevá sa OĽaNO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš Huba
Poslanec Mikuláš Huba (OĽaNO) Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti kritizujú výstavbu malých vodných elektrární na Hrone. Ako upozornil vo štvrtok na tlačovej besede poslanec Mikuláš Huba, námietky obyvateľov obcí, ochranárov či rybárov proti výstavbe malých vodných elektrární na strednom Hrone neboli rešpektované.

Výstavba podľa neho ohrozí rybné hospodárstvo i vodnú turistiku. „Výstavba takejto elektrárne zdvihne hladinu o niekoľko metrov, zničí prírodné hodnoty v úseku jedného kilometra toku. Zmení krajinu na púšť. Konkrétne úseky tokov sa už nebudú dať obnoviť a preto by sme mali dať prednosť ochrane prírody,“ povedal.

Podľa ďalšieho poslanca Jána Mičovského vláda chce postaviť 370 prehrádzok, síce s dobrým cieľom, ktoré však krajinu poškodia. „Ušetrené peniaze by sme mali použiť v prospech ekológie,“ povedal. Vládna garnitúra má podľa poslanca NR SR Igora Hraška tendenciu pripravovať dlhodobý biznis pre vybrané firmy a osoby. Má tendenciu podporovať nie ľudí, ale vybraných biznismanov. „Megalomanské projekty sú v nesúlade s kultivovaným rozvojom územia a cestovného ruchu,“ povedal.

Zamrznutý Hron
Foto: SITA/Branislav Račko

Podľa Jaroslava Gazdíka, obyvateľa obce Trnavá Hora časti Jalná, kde má vzniknúť takáto elektráreň, sú obyvatelia vystrašení, že majú stáť v blízkosti obce dve malé elektrárne. „Pred našou obcou jedna, pri obci Hronská Dúbrava druhá a teraz krajský stavebný úrad potvrdil výstavbu ďalšej elektrárne. Úrady bagatelizujú naše požiadavky a strach z povodní a podmáčania domov. Vybudovaním elektrárne sa na Hrone začnú tvoriť ľady. Máme strach. Bývame pár metrov od Hrona,“ povedal. Starosta obce Trnavá Hora Ján Harman tiež upozornil na ohrozenie obce povodňami.

Jaroslav Baran z Klubu slovenských turistov upriamil pozornosť na to, že Hron je živá rieka, ktorá je splavná takmer počas celého roka na celom toku. „Tridsiatimiôsmimi vodnými elektrárňami sa má rozkúskovať na úseky dlhé štyri až šesť kilometrov. Za každou haťou sa vytvoria jazerá s hnijúcou vodou a bez života. Tento biokoridor nadregionálneho významu sa zničí,“ zdôraznil.

Upozornil tiež, že celkový inštalovaný výkon týchto elektrární má byť 35 megawatov, pričom výkon všetkých slovenských elektrární je približne 8000 megawatov, teda ide o nepomer. „Prečo teda máme stavať tieto elektrárne,“ opýtal sa. Výstavba takýchto elektrární podľa Barana vyháňa turistov na rieky do zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Huba
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti