Spojenci útočili na Kaddáfího sily pri Adžbadíji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LIBYA
Foto: SITA/AP

Spojenecké lietadlá zaútočili v stredu na pozície síl líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího neďaleko východného mesta Adždabíja, kam vládne jednotky vytlačili povstalcov. Útok asi 10 kilometrov od mesta vyvolal nadšenie medzi rebelmi, ktorí už žiadali pomoc od spojeneckých síl. Išlo pritom o prvý spojenecký nálet na východe krajiny za posledné dva dni.

Kaddáfího jednotky podnikli v stredu intenzívny útok proti povstalcom, ktorí museli ustúpiť až 200 kilometrov späť smerom na východ. Povstalci opäť stratili kontrolu nad strategickým prístavom Ras Lánúf a pred vládnymi tankami a delostrelectvom sa stiahli na východ.

Odporcovia Kaddáfího režimu úspešne postupovali na západ až do utorka, keď sa dostali do vzdialenosti 100 kilometrov od Kaddáfího rodiska Syrta. Obsadili pritom viacero miest vrátane Brega a Ras Lánúf, kde sa nachádzajú strategické ropné terminály a rafinérie. Adždabíju obsadili v sobotu.

Opozícia s vlastným kanálom

Líbyjská opozícia spustila v stredu vlastný televízny kanál Ahrar TV, v preklade Liberálna televízia. Hlavným cieľom nového média je poskytovať spravodajstvo z pohľadu povstalcov a vyvažovať tak vládnu propagandu zo strany štátom kontrolovaných médií, ktoré ovláda vodca Muammar Kaddáfí. Informovala o tom tlačová agentúra RIA Novosti. Nepôjde však o prvé elektronické opozičné líbyjské médium. Povstalci už na stredných vlnách šíria signál svojich dvoch rozhlasových staníc Rádio slobodná Líbya a Rádio slobodný Tobruk.

Sofia otvorí v Bengází konzulát, posiela fregatu

Bulharsko v stredu oznámilo zámer opätovne otvoriť konzulát v líbyjskej bašte rebelov Bengází. Sofia však poprela, že tým uznáva povstaleckú vládu. Podľa ministra zahraničných vecí Nikolaja Mladenova by sa mal vytvoriť priestor pre národné zjednotenie a prechod k demokracii v Líbyi. V tomto kontexte rozšíri Sofia svoje pôsobenie v Líbyi a obnoví prevádzku konzulátu v Bengází. Diplomatické pracovisko by malo začať pracovať v priebehu týždňov a bude určené špeciálne na udržiavanie kontaktov v Bengází. V meste po vypuknutí občianskeho konfliktu aj napriek masívnej evakuácii cudzincov stále ostalo niekoľko sto Bulharov.

V rozhovore pre súkromnú rozhlasovú stanicu Darik minister Mladenov na adresu uznania Dočasnej národnej rady povedal, že Sofia uznáva štáty, nie organizácie. Priznal však, že jeho krajina musí zabezpečiť kontakty so všetkými v záujme bulharských dlhodobých cieľov v regióne. Úrad zavreli v roku 2007 po prepustení bulharských sestričiek obvinených zo šírenia choroby AIDS.

Sofia tiež v stredu oznámila, že do medzinárodnej vojenskej misie v Líbyi pod velením Severoatlantickej aliancie s cieľom zabezpečiť bezletovú zónu nad severoafrickou krajinou vyšle fregatu. Fregata Drazki so 160 ľuďmi na palube získala mandát pripojiť sa k námorným zložkám NATO pri pobreží Líbye.

Chu varoval Sarkozyho pred náletmi v Líbyi

Chu Ťin tchao
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao v stredu varoval francúzskeho kolegu Nicolasa Sarkozyho, že letecké útoky v Líbyi môžu narušiť „skutočný zámer“ rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá je zameraná na ochranu civilného obyvateľstva. Chu sa tak vyjadril v úvode Sarkozyho malého ázijského turné. Francúzky štátnik sa tiež zúčastní na schôdzke lídrov skupiny G20, ktorej témami budú globálna menová reforma a ukončenie katastrofy v Japonsku.

„Hlavným poslaním rezolúcie OSN je ukončiť násilie a ochrániť civilistov,“ citovala čínska štátna televízna stanica Chuove vyhlásenie počas mítingu so Sarkozym. Podľa čínskeho lídra pokiaľ vojenská operácia spôsobí pre nevinných ľudí katastrofu a vytvorí ešte väčšiu humanitárnu krízu, bude to proti pôvodnému zámeru rezolúcie. Podľa Chua nie je použitie sily riešením problémov. Obaja sa podľa čínskych médií zhodli na tom, že dúfajú vo vyriešenie krízy v Líbyi diplomatickými prostriedkami.

Čína je voči vojenskému zásahu v Líbyi, ktorý ma udržať bezletovú zónu nad severoafrickou krajinou, čoraz kritickejšia. Francúzsko je naopak vlajkovou loďou medzinárodného spoločenstva v boji proti režimu líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, ktorý sa začal 19. marca bombardovaním Kaddáfího cieľov. Pri rokovaní o rezolúcii BR OSN, ktorá schvaľuje vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou, sa Čína zdržala hlasovania, čím umožnila jej prijatie. Peking je totiž jedným z piatich stálych členov BR s právom veta.

Kaddáfího sily opäť útočili na Misrátu

Líbya
Foto: SITA/AP

Sily lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v stredu zaútočili na mesto Misráta. „Mesto Misráta bolo ráno opäť cieľom Kaddáfího síl, ktoré bez rozdielu ostreľovali niekoľko mestských častí,“ uviedli povstalci. Medzitým miestni zdravotníci informovali, že pri utorňajších útokoch na mesto prišlo o život 18 ľudí. Od 18. marca tak stúpol celkový počet obetí bojov o Misrátu už na 142. Stále však nie je jasné, či Kaddáfího sily už majú pod kontrolou celé tretie najväčšie mesto Líbye alebo len jeho časť.

V Ugande Kaddáfího privítajú, ak požiada o azyl

Uganda rada privíta líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ak požiada o azyl. V stredu to povedal hovorca ugandského prezidenta Tamale Mirundi s tým, že politika Ugandy je poskytnúť všetkým žiadateľom azyl v jeho krajine. Minister zahraničia Henry Okello Oryem zas povedal, že v prípade Kaddáfího žiadosti Uganda zváži poskytnutie azylu tak, ako by to urobila u každého žiadateľa. „Jeho prípadnú žiadosť o azyl v Ugande posúdime tak, ako u všetkých iných žiadateľov,“ vyhlásil. Snažil sa tak vyvrátiť tvrdenie televíznej stanice al-Arabíja, že Uganda v podstate ponúkla Kaddáfímu azyl. Viaceré spojenecké krajiny už naznačili, že Kaddáfí a jeho rodina by mohli odísť do exilu v záujme rýchleho ukončenia šesťtýždňového konfliktu.

Kaddáfího vojaci vytlačili povstalcov z Ras Lánúf

Líbya
Foto: SITA/AP

Líbyjskí povstalci v stredu opäť stratili kontrolu nad strategickým prístavom Ras Lánúf, z ktorého sa museli stiahnuť po intenzívnom ostreľovaní vojskami slúžiacimi vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Protivládni bojovníci utekajú po stovkách z frontových línií smerom na východ, pričom žiadajú o pomoc spojenecké sily, ktoré podľa nich mohli cez noc bombardovať Kaddáfího jednotky.

„Čelíme veľkému problému. Ustupujeme,“ povedal jeden z povstalcov Saláma Dadída, zatiaľ čo stovky vozidiel s jeho spolubojovníkmi smerovali do blízkeho mesta Marsá al-Burajka (Brega), ktoré obsadili ešte v sobotu. „Kaddáfího vojaci odpaľujú rakety a tankové strely,“ dodal Dadída. „Chceme, aby Francúzi bombardovali (Kaddáfího) vojakov,“ povedal iný bojovník, Alí Atia al-Fatúrí.

Odporcovia Kaddáfího režimu úspešne postupovali na západ až do utorka, keď sa dostali do vzdialenosti 100 kilometrov od Kaddáfího rodiska Syrta. Obsadili pritom viacero miest vrátane Marsá al-Burajka a Ras Lánúf, kde sa nachádzajú strategické ropné terminály a rafinérie. V uplynulých hodinách však začali opäť víťaziť Kaddáfího sily. V rukách povstalcov napriek tomu zostáva takmer celá východná časť Líbye.

Británia vyhostila piatich líbyjských diplomatov

Británia z bezpečnostných dôvodov vyhostila piatich líbyjských diplomatov. Informoval o tom v stredu minister zahraničia William Hague. „Aby sme podčiarkli naše znepokojenie z konania režimu, rozhodli sme sa vyhostiť piatich diplomatov z líbyjského veľvyslanectva v Londýne vrátane vojenského atašé,“ povedal Hague v parlamente. Vláda sa podľa neho totiž zhodla na tom, že tieto osoby by po svojom zotrvaní v Británii mohli predstavovať pre štát bezpečnostné riziko.

Moskva nesúhlasí s možnosťou vyzbrojenia povstalcov v Líbyi

Sergej Lavrov
Foto: SITA/AP

Rusko varovalo v stredu západnú koalíciu pred vyzbrojovaním líbyjských povstalcov, ktorí bojujú proti režimu Muammara Kaddáfího. Ako povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, Rusko je proti takémuto postupu. Možnosť vyzbrojenia protivládnych povstalcov nevylúčilo viacero lídrov vrátane prezidenta USA Baracka Obamu. Lavrov v tejto súvislosti pripomenul slová generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena, ktorý zdôraznil, že líbyjská operácia je zameraná len na ochranu civilistov, a nie na ich vyzbrojenie. „V tomto plne súhlasíme s generálnym tajomníkom NATO,“ povedal Lavrov novinárom.

Čo sa týka politickej budúcnosti Líbye, Lavrov konštatoval, že krajina je zrelá na reformy, no na budúcej podobe líbyjského štátu sa musia zhodnúť líbyjské strany. „Je jasné, že to bude iný režim a je jasné, že by to mal byť demokratický režim. No musia sa rozhodnúť sami Líbyjčania bez zásahov zvonka,“ myslí si Lavrov.

Ruský minister aj v utorok kritizoval operáciu spojeneckých vojsk v Líbyi, ktorá sa podľa jeho názoru vymkla spod mandátu OSN. Medzinárodným silám vytkol, že bojujú proti Kaddáfímu, a tým pomáhajú povstalcom. Konanie spojeneckých síl považuje šéf ruskej diplomacie za „zasahovanie do občianskej vojny“, na čo Západ podľa neho nemá oprávnenie od OSN.

Pri rokovaní o rezolúcii Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá schvaľuje vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou, sa Rusko zdržalo hlasovania, čím umožnilo jej prijatie. Moskva je totiž jedným z piatich stálych členov BR s právom veta.

Rezort obrany SR zatiaľ neuvažuje o zapojení sa do operácie NATO v Líbyi

Severoatlantická aliancia preberá velenie nad všetkými vojenskými operáciami v Líbyi, Ministerstvo obrany SR na základe doterajších požiadaviek neuvažuje o priamom vojenskom zapojení slovenskej armády do operácie Unified protector (Spoločný ochranca). Tou NATO dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga. „Samozrejme, v prípade zmeny charakteru operácie Ministerstvo obrany SR prehodnotí možnosti zapojenia sa Ozbrojených síl SR do takejto operácie,“ konštatoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf. Ako doplnil, keďže operáciu bude viesť aliancia ako celok, Slovensko ako jeden z členských štátov sa bude taktiež podieľať na vedení operácie. Bude sa zúčastňovať na rozhodovacích a hodnotiacich procesoch na pôde NATO v súvislosti s operáciou.

Okrem toho vojaci SR, ktorí si plnia svoje úlohy v rámci veliteľskej štruktúry, sa môžu v prípade potreby podieľať na riadení operácie, resp. na poskytovaní podpory pre operáciu. „V prípade potreby si SR splní dodatočné finančné požiadavky, ktoré vyplynú z vykonávania operácie pod vedením NATO,“ dodal Rudolf. Slovenská republika podporila prevzatie velenia nad operáciou zabezpečujúcou vynútenie dodržiavania rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1973 Severoatlantickou alianciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muammar KaddáfíSergej LavrovWilliam Hague