ČSOB Bratislava Marathon 2011 v kocke

Marathon ČSOB 2011 logo NEW

BRATISLAVA 28. marca (WBN/PR) –

MARATÓN – MUŽI

V cieli bol prvý dvadsaťšesťročný Etiópčan Ashenafi Erkolo, ktorý už päť rokov žije v maďarskej Tatabányi. V Bratislave dosiahol druhé víťazstvo – pred dvoma rokmi bol najlepší v polmaratóne. Túžba riaditeľa pretekov Jozefa Pukaloviča o rekorde podujatia sa však nenaplnila, Erkolo dosiahol čas 2:22:09 h, o 2:27 min slabší ako Remščuk v roku 2008. Etiópčan až vo finiši na mierne stúpajúcej cieľovej rovinke zdolal obhajcu prvenstva Edwina Kibowena z Kene o 7 sekúnd. Najlepší Slovák v absolútnom poradí bol Jozef Urban, vo svojej maratónskej premiére obsadil 11. miesto za 2:31:36 h.

MARATÓN – ŽENY

Prvenstvo obhájila Lilian Koechová z Kene v rekorde pretekov 2:45:30 h. Doterajšie maximum Maďarky Földingovej-Nagyovej (tentoraz dobehla až štvrtá) zlepšila o úctyhodných 4:51 min. Koechová, si v Bratislave zlepšila osobný rekord 2:50:09 h. Druhá v cieli Ida Kovácsová z Maďarska (2:46:18) i tretia Poľka Renata Kalinská (2:46:41) dosiahli tiež lepší čas ako predošlý rekord pretekov. Trojnásobná majsterka Slovenska, 35-ročná učiteľka z Bardejova Ingrid Petnuchová ako najlepšia domáca vytrvalkyňa obsadila 6. priečku za 2:56:56 h.

POLMARATÓN – MUŽI A ŽENY

Keňan Hosea Tuei triumfoval rovnako ako vlani, tentoraz však v novom traťovom rekorde 1:03:45 h. Doterajšie maximum svojho krajana Elishu Saweho z roku 2007 zlepšil o 37 sekúnd. Zo žien bola najrýchlejšia maličká Keňanka Lucy Wambuiová-Murigiová, ktorá tiež výrazne zlepšila rekord podujatia, a to o 2:41 min na 1:11:51 h. Tento čas má veľmi kvalitnú medzinárodnú úroveň. Aj druhá v poradí Nancy Koechová bežala rýchlejšie ako predošlý rekord, dosiahla čas 1:12:42 h. Obhajkyňa prvenstva Anikó Kálovicsová finišovala tretia. Zo Slovákov dosiahli v polmaratóne najlepšie výsledky Imrich Pástor (piaty za 1:08:35) a Janka Zatlúkalová, ktorú klasifikovali na štvrtej priečke (1:17:20). Ambasádor podujatia, skvelý tenista Dominik Hrbatý napokon po prvom úseku štafety pokračoval v polmaratóne a zvládol ho v čase približne 1:27:54 h a v absolútnom poradí ho klasifikovali na 114. Mieste z vyše 1600 štartujúcich.

HLASY VÍŤAZOV A NAJLEPŠÍCH SLOVÁKOV

Ashenafi Erkolo (Etiópia, prvý v maratóne): „Boli to dobré preteky. Pred týždňom som bežal polmaratón v Záhrebe, bola to pre mňa dobrá príprava. Večer pred pretekmi som sa pomodlil a poprosil Boha o pomoc a víťazstvo. Vzhľadom na pomerne silný vietor sa nebežalo rýchlo.“

Jozef Urban (Slovensko, jedenásty v maratóne): „Na prvý maratón v živote to nebolo zlé. Bežalo sa mi veľmi dobre. Na začiatku som mal krízu, ktorá pominula zhruba až na 25. kilometri. Vedel som, že maratón sa prakticky začína na 35. km a odvtedy to bude najťažšie. Bol to náročný maratón, ale som spokojný.“

Lilian Koechová (Keňa, prvá v maratóne): „Som spokojná, keďže sa mi podarilo zlepšiť rekord pretekov. Trať bola iná ako pred rokom, bol to stredne ťažký maratón. O rok sa pokúsim o víťazný hetrik.“

Ingrid Petnuchová (Slovensko, šiesta v maratóne): „Cieľ bežať pod tri hodiny som splnila. Na jeseň by som chcela byť rýchlejšia.“

Hosea Tuei (Keňa, prvý v polmaratóne): „Bolo to ľahšie ako vlani. Nová trať je výborná, o rok by som sa chcel pokúsiť získať prvenstvo aj do tretice.“

Lucy Wambuiová-Murigiová (Keňa, prvá v polmaratóne): „Pred týždňom som si zabehla v Taliansku osobný rekord a teraz som ho o päť sekúnd ešte vylepšila. Ani si neviete predstaviť, ako veľmi sa teším.“

Imrich Pástor (Slovensko, piaty v polmaratóne): „Nebežalo sa mi príliš dobre. Pre mňa boli preteky súčasťou prípravy na jesenný košický maratón, kde by som chcel bežať prvýkrát pod 2:20 h.“

Janka Zatlúkalová (Slovensko, štvrtá v polmaratóne): „Priblížila som sa na 14 sekúnd k osobnému rekordu. Nečakala som tento čas, keďže som mala v príprave zdravotné problémy. Ak by som tušila, že tesne predo mnou je Maďarka Anikó Kálovicsová, možno by som sa dokázala ešte viac vyburcovať.“

Dominik Hrbatý (Slovensko, ambasádor podujatia, 114. v polmaratóne): „Bol to môj prvý polmaratón v živote, bežalo sa mi skvele. Možno o dva roky zvládnem aj môj prvý maratón. Bežal som spoločne s Marcelom Mataninom, po pätnástom kilometri sme to poriadne rozbalili.“

BRATISLAVSKÝ MARATÓN VO FAKTOCH

MARATÓN

Muži: 1. Ashenafi Erkolo (Et.) 2:22:09 h, 2. Edwin Kibowen (Keňa) 2:22:17, 3. Kamil Poczwardowski 2:22:38, 4. Bogdan Dziuba (obaja Poľ.) 2:22:47, 5. Viktor Starodubcev (Ukr.) 2:24:35, 6. Mikolaj Anoško (Bielor.) 2:27:30, 7. Zakis Raivis (Lot.) 2:29:18, 8. Jaroslaw Janicki (Poľ.) 2:29:28, 9. Attila Hegyaljai (Maď.) 2:29:57, 10. Tomasz Jasiňski (Poľ.) 2:30:58, 11. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 2:31:36.

Ženy: 1. Lilian Koechová (Keňa) 2:45:30 h – rekord pretekov, 2. Ida Kovácsová (Maď.) 2:46:18, 3. Renata Kalinská (Poľ.) 2:46:41, 4. Judita Földingová-Nagyová (Maď.) 2:51:40, 5. Katalin Farkasová (Maď.) 2:51:44, 6. Ingrid Petnuchová (ŠK Partizán Bardejov) 2:56:56.

POLMARATÓN

Muži: 1. Hosea Tuei 1:03:45 h – rekord pretekov, 2. Joel Maina Mwangi 1:03:50, 3. Richard Kiprono Bett (všetci Keňa) 1:04:09, 4. Jurij Vinogradov (Rus.) 1:08:31, 5. Imrich Pástor (Obal Servis Košice) 1:08:35, 6. Aron Kis (Maď.) 1:10:11, 7. Michael Mustaniemi (Švéd.) 1:11:24, 8. Ondrej Puškár (IBM Slovensko) 1:12:04.

Ženy: 1. Lucy Wambuiová-Murigiová 1:11:51 h – rekord pretekov, 2. Nancy Koechová (obe Keňa) 1:12:42, 3. Anikó Kálovicsová (Maď.) 1:16:59, 4. Janka Zatlúkalová (Spartak Dubnica) 1:17:20, 5. Anna Celinská (Poľ.) 1:21:17, 6. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 1:26:32, 7. Alena Pochybová (Kysucké Nové Mesto) 1:29:02, 8. Zsanett Móczóvá (Maď.) 1:30:36.

ŠTAFETY

Konečné poradie: 1. Behame.sk 1:08:32 h, 2. P´art of Heart with Trio 1:10:24, 3. Behame.sk II 1:13:30, 4. AMK Nové Zámky 1:16:38, 5. Runforrun.sk 1:21:59, 6. Lafko 1:22:26,… 10. Webnoviny.sk Sport Team – Pašuth Family 1:29:13.

INLINE KORČULIARI

Muži: 1. Mathieu Grandgirad 29:35, 2. Jacob Ulreich (Rak.) 31:18, 3. Nejč Mavšar (Slovin.) 31:19, 4. Jakub Leščinský (CSRC Košice) 31:21.

Ženy: 1. Renáta Karabová (IDEEprint World Skate Team) 31:32, 2. Barbara Bakošová (inlineBSSS.sk) 31:37, 3. Eva Šodková (ČR) 32:36.