Peter Sagan je nový Merckx, tvrdí Giovanni Lombardi

Slovenský zázrak na Tour de France
Cyklista Peter Sagan predviedol druhé víťazné gesto na pretekoch Tour de France, keď sa presadil v 3. etape z Orchies do Boulogne-sur-Mer (197 km). Úspech slovenských farieb zvýraznil 3. miestom Peter Velits. Prvýkrát v histórii skončili dvaja slovenskí cyklisti v najlepšej trojke na slávnych etapových pretekoch. Boulogne-sur-Mer, 3. júla 2012. Foto: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani

RÍM 27. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý taliansky cyklista a víťaz bodovacej súťaže na olympijských hrách 1992 v Barcelone Giovanni Lombardi označil Slováka Petra Sagana za „nového Eddyho Merckxa“.

Štyridsaťtriročný Lombardi, ktorý Sagana prirovnal k štvornásobnému víťazovi Tour de France, sa domnieva, že mladý Slovák má pred sebou skvelú kariéru a nezmazateľne sa zapíše do historických štatistík svetovej cyklistiky.

„Sagan môže skutočne uspieť na viacerých frontoch. On je nový Merckx. Má len 22 rokov a už toho veľa ukázal na pretekoch Grand Tour. Získal zelený dres na Tour de France a niet pochýb o tom, že ide o veľký talent,“ povedal na adresu žilinského rodáka Lombardi pre CyclismActu.net.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France

Peter Sagan na Tour de France
Peter Sagan počas 9. etapy, ktorou bola časovka na 41,5 kilometra. Slovenský cyklista prešiel trasu z Arc-et-Senans do Besanconu za 58 minút aj desať sekúnd a obsadil 105. miesto. Foto: SITA/AP

Slovenský cyklista si pripísal na konto svoje tretie víťazstvo v šiestej, ktorá mala štart v Epernay s cieľom v Metz a merala 207,5 kilometra. Peter Sagan oslavoval v cieli ako "Hulk". Foto: SITA/AP
Víťazná radosť Petra Sagana v cieli tretej etapy, ktorá mala štart v Orchies a cieľ v Boulogne-sur-Mer a merala 197 kilometrov. Foto: SITA/AP
Slovenský cyklista siahal na víťazstvo aj v 217-kilometrov dlhej 13. etape zo Saint-Paul-Trois-Chateaux do Le Cap D'Agde. V záverečnom špurte prehral o centrimetre s Nemcom Andrém Greipelom z tímu Lotto-Belisol Foto: SITA/AP
Dvadsaťdvaročný Žilinčan porazil v špurte prvej etapy Švajčiara Fabiana Cancellaru (v žltom) a Edvalda Boassona Hagena. Foto: SITA/AP

Talian pochválil šprintéra z tímu Liquigas-Cannondale najmä za jeho schopnosť rýchlo sa učiť, prispôsobiť sa podmienkam a zároveň napredovať. „Má skúsenosti z cyklokrosu i horskej cyklistiky, to len dokazuje jeho talent. Je schopný vyrovnať sa s problémami na ceste,“ dodal Lombradi.

Peter Sagan v stredu podľa portálu Cyclism Actu potvrdil svoj program na úvod nadchádzajúceho kalendárneho roka. Slovák, ktorý bude v lete obhajovať prvenstvo v bodovacej súťaži na Tour de France, začne sezónu na pretekoch Tour de San Luís v Argentíne, ktoré sa uskutočnia od 21. do 27. januára. Na Sagana, ktorého prezývajú Tourminátor či Rambo, čakajú o. i. aj preteky Okolo Ománu, ďalej Tirreno – Adriatico či Miláno – San Remo.