Top športovci, okolo ktorých sa v roku 2012 točil svet

Španieli zasadli na európsky futbalový trón
Reprezentácia Španielska oslavuje s trofejou pre víťaza majstrovstiev Európy vo futbale po finálovom zápase s Talianskom. Kyjev, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

PARÍŽ 29. decembra (WEBNOVINY) – Postavy a tímy športového sveta, o ktorých sa v roku 2012 najviac hovorilo:

Lance Armstrong (USA)

Hlavná postava pravdepodobne najväčšieho dopingového škandálu v histórii športu. Antidopingová agentúra USA (USADA) získala množstvo nevyvrátiteľných dôkazov, že Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ, tím US Postal Service, boli zapletení do „najsofistikovanejšieho, najprofesionálnejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu v histórii športu“. Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service. Armstrongovi odobrali všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. Štyridsaťjedenročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti obvineniam z užívania dopingu. Armstrong všetky obvinenia popiera.

Bez názvu

Usain Bolt (Jam.)

Jamajská atletická superhviezda obhájila na olympijských hrách v Londýne triumfy na 100, 200 a 4×100 m. „Teraz som už legenda. Som teraz najväčší žijúci atlét,“ povedal Bolt. Dvadsaťšesťročný šprintér chce teraz späť titul majstra sveta na 100 m, o ktorý prišiel vlani po diskvalifikácii pre zbabraný štart vo finále šampionátu v Dägu.

Obrazom: Zlatý šprint Usaina Bolta na olympiáde

Olympijské finále mužskej stovky na OH
Finále šprintu na 100 m, v ktorom zvíťazil Usain Bolt, pred Yohanom Blakeom, tretí dobehol Justin Gatlin. Foto: SITA/AP

Radosť Usaina Bolta po víťazstve v šprinte na 100 m. Foto: SITA/AP

Usain Bolt

Andy Murray (V. Brit.)

Prvý Brit po 76 rokoch, ktorý vyhral grandslamový triumf. Vo finále US Open zdolal Srba Novaka Djokoviča. Triumf prišiel pár týždňov po tom, čo získal zlato na olympijských hrách v Londýne. V súboji o olympijský primát zdolal Rogera Federera, s ktorým v All England Clube na wimbledonskom grandslame prehral vo finále.

Obrazom: Andy Murray získal titul z US Open

Finále grandslamovej dvojhry mužov
Šťastný Andy Murray pózuje s trofejou. Foto: SITA/AP

Šťastný Andy Murray zdolal v dvojhre mužov na US Open Novaka Djokoviča. Foto: SITA/AP
Novak Djokovič prehral na US Open s Andym Murrayom. Foto: SITA/AP

Andy Murray

Sebastian Vettel (Nem.)

Po dramatických pretekoch na záver sezóny v Brazílii sa stal najmladším trojnásobným majstrom sveta v histórii formuly 1. Dvadsaťpäťročný pilot tímu Red Bull sa v úvodnom kole na Interlagose zaplietol do kolízie s Brunom Sennom, aby napokon vybojoval šieste miesto, čo mu stačilo v súboji s Fernandom Alonsom k majstrovskému titulu.

Obrazom: Vettel získal titul v Brazílii

Najzaujímavejšie momenty z VC Brazílie
Mechanik tímu Red Bull pred začiatkom Veľkej ceny Brazílie. Foto: SITA/AP

Španielsky jazdec Fernando Alonso z tímu Ferrari počas VC Brazílie. Foto: SITA/AP
Austrálsky jazdec Mark Webber z tímu Red Bull (vzadu) počas VC Brazílie. Foto: SITA/AP
Nemecký pilot Sebastian Vettel z tímu Red Bull (vpredu) počas VC Brazílie. Foto: SITA/AP

Serena Williamsová (USA)

Po prehre v 1. kole grandslamového tenisového turnaja Roland Garros v Paríži bola psychicky na dne, ale dokázala sa vrátiť, triumfovala vo Wimbledone, na olympijských hrách, US Open i na koncoročnom šampionáte WTA. Nie je prekvapením, že ju zvolili za hráčku roka na okruhu WTA.

Obrazom: Serena Williamsová získala na US Open svoj štvrtý titul

Serena Williamsová - Maria Šarapovová

Oscar Pistorius (JAR)

Bežec s dvojnásobnou amputáciou nôh sa zúčastnil najskôr na olympijských hrách v Londýne a potom i na paralympijských hrách, kde získal zlaté medaily v behoch na 400 m a na 4×100 m. V šprintoch na 100 a 200 m sa mu nepodarilo obhájiť zlato z Pekingu, podľa jeho slov mali Brit Jonnie Peacock a Brazílčan Alan Oliveira výhodu vo väčšej protéze.

Obrazom: Oscar Pistorius na olympiáde v Londýne

Prvý štart Oscara Pistoriusa na olympiáde
Juhoafrický hendikepovaný šprintér Oscar Pistorius, známy ako Blade Runner, v rozbehoch na 400 m na Hrách XXX. olympiády v Londýne. Foto: SITA/AP

Wojdan Shaherkaniová (Saudská Arábia)

Šestnásťročná džudistka bola prvou športovkyňou zo Saudskej Arábie, ktorá štartovala na olympijských hrách. Jej debut trval len 82 sekúnd. Na tatami nastúpila evidentne nervózna a na hlave mala čiapku vhodnejšiu skôr do plaveckého bazéna. Štart na OH jej krajina povolila až v poslednej chvíli.

Kráľovná Alžbeta II. (V. Brit.)

Osemdesiatšesťročná panovníčka bola najväčšou hviezdou otváracieho ceremoniálu olympijských hier. V jeho úvode účinkovala vo vopred natočenej snímke spolu s Danielom Craigom, ktorý hral agenta Jamesa Bonda. Po kráľovnú prišiel do Buckinghamského paláca a potom s ňou odletel na slávnostný ceremoniál. Z reálnej helikoptéry na Olympijským štadiónom vyskočili dvaja parašutisti a následne po ich dopade na zem vstúpila do kráľovskej lóže Alžbeta II.

Obrazom: Otvárací ceremoniál letných olympijských hier

Otvárací ceremoniál v Londýne
V Londýne slávnostne otvorili letné olympijské hry. Foto: SITA/AP

Španielska futbalová reprezentácia

Futbalisti Španielska potvrdili, že momentálne sú najlepším tímom na svete. Vo finále európskeho šampionátu zdolali v Kyjeve výber Talianska 4:0 a stali sa majstrami starého kontinentu. Španielske mužstvo vyhralo tri veľké turnaje v rade (ME 2008, MS 2010, ME 2012) a ako prvé dokázalo obhájiť prvenstvo na ME.

Obrazom: Španielsko získalo titul majstrov Európy

Španielsko - Taliansko
Pohľad na kyjevský štadión pred finále XIV. majstrovstiev Európy vo futbale. Kyjev, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP

Pohľad na trofej pre víťaza XIV. majstrovstiev Európy vo futbale. Kyjev, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP
Zaľúbená dvojica španielskych fanúšikov pred finále XIV. majstrovstiev Európy vo futbale. Kyjev, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP
Talianski fanúšikovia vo fan zóne v Ríme držia palce svojmu tímu počas finále XIV. majstrovstiev Európy vo futbale. Rím, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP
Ukrajinské ženy sa prišli na finálový zápas dobre zabaviť. Kyjev, 1. júla 2012. Foto: SITA/AP