Žilina sa v Corgoň lige ďalej trápi, Košice vyhrali v Trnave

Viktor Pečovský
Viktor Pečovský z MŠK Žilina. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Po piatkovej predohrávke, v ktorej futbalisti Slovana Bratislava deklasovali Prešov 5:0, boli v sobotu na programe ďalšie stretnutia 23. kola.

Séria Žiliny bez jarného víťazstva pokračuje aj naďalej. „Šošoni“ pod Dubňom opäť nedokázali skórovať a s Myjavou uhrali len bezgólovú remízu. Obhajca titulu po zimnej prestávke strelil iba dva góly, postupne prehral s Banskou Bystricou (0:1), remizoval v Prešove (0:0), podľahol doma Košiciam (0:1) a pridal aj už spomínanú sobotňajšiu remízu s Myjavou a v tabuľke mu patrí s 30 bodmi až siedma priečka.

Na domácom trávniku neuspeli v sobotu ani Trnavčania. Spartak sa síce v súboji s Košicami ujal vedenia, no „východniari“ potom tromi gólmi otočili stav vo svoj prospech. Zverenci trénera Petra Zelenského po tejto „gólovej sprche“ už v nasledujúcom priebehu stretnutie skóre len „kozmeticky“ upravili na 2:3.

Výhodu domáceho prostredia využil Ružomberok, ktorý pod Čebraťom zdolal Zlaté Moravce 2:1. V sobotu sa z víťazstva tešili aj futbalisti Trenčína. Na Záhorí si Seničania podelili body s Banskobystričanmi.

Futbal – Corgoň liga 2012/2013 – 23. kolo – sobota:

AS Trenčín – FC Nitra 3:0 (2:0)

Góly: 25. F. Kubík, 45. Bednárik, 52. Lobotka (z pok. kopu), ŽK: 51. M. Chudý (Nitra), rozhodovali: Smolák – T. Somoláni, D. Hrčka, 2132 divákov

Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva, Bednárik, R. Mazáň – Baéz – Holúbek, Štefánik (74. P. Mazan), Lobotka – Fanendo Adi (70. William), F. Kubík (83. Frimmel)

Nitra: M. Chudý – R. Cicman, Kaspřák, M. Kolmokov, Mičic – Kutra (83. Turčák), V Gajdoš (58. H. Benčík), Šimončič, Jackuliak (37. Šmehyl), Cléber – Tawamba

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Moji zverenci predviedli mimoriadne disciplinovaný a koncentrovaný výkon, prakticky počas celého zápasu na ihrisku dominovali. Trpezlivou kombinačnou hrou sme sa dostávali do šancí, viaceré z nich sme dokázali premeniť. Som spokojný aj s aktívnym napádaním. Potrebujeme takýmto spôsobom pracovať naďalej, aby sme boli stále úspešnejší.“

Jozef Vukušič (tréner Nitry): „Trenčín hral presne to, čo sme od neho očakávali. Boli sme na to pripravení, lenže realizácia na ihrisku nebola taká, akú sme si predstavovali. Najmä v prvom polčase sme nevyhrávali osobné súboje, čo bolo rozhodujúce pre vývoj zápasu. V druhom polčase sme sa trochu zlepšili a dokázali sme sa dostávať do brejkových situácií, tie sme však nepremieňali a podľa toho vyzerá konečný výsledok. Prehrali sme zaslúžene, úvod jarnej časti máme katastrofálny. Musíme sa preto dobre pripraviť na nasledujúce zápasy a pokúsiť sa zvrátiť našu nelichotivú situáciu v boji o záchranu.“

Obrazom: Trenčín porazil Nitru 3:0

AS Trenčín - FC Nitra 3:0
Zľava: Miloš Šimončič z FC Nitra, Leandre Tawamba z FC Nitra a Daniel Bednárik z AS Trenčín počas 23. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín - FC Nitra. Trenčín, 30. marec 2013 Foto: SITA/Tomáš Somr

Sprava: František Kubík z AS Trenčín a Lukáš Kurta z FC Nitra počas 23. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín - FC Nitra. Trenčín, 30. marec 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Jakub Holúbek z AS Trenčín a Vratislav Gajdoš z FC Nitra počas 23. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín - FC Nitra. Trenčín, 30. marec 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Hráč AS Trenčín František Kubík (vpravo) dáva gól na 1:0 počas 23. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín - FC Nitra. Trenčín, 30. marec 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Hráči AS Trenčín Fanendo Adi, František Kubík a Stanislav Lobotka sa tešia z gólu na 1:0 počas 23. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín - FC Nitra. Trenčín, 30. marec 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

I. polčas

V úvodnej časti zápasu mali výraznú prevahu v držaní lopty domáci, ich pokusy o rozvíjanie kombinačných akcií sa však rozplývali na súperových obranných pavučinkách, takže Trenčín si šance neutváral.

Hostia občas skúsili útočný výpad, ale začiatok zápasu bol veľmi nezáživný.

Až v 25. min sa Trenčínu vydarila rýchla kolmá akcia, ktorú vysunutý Kubík zakončil úspešným obstrelením brankára Chudého – 1:0. Domáci sa ujali vedenia a mohla z nich preto spadnúť psychická záťaž, čo sa na ich hre začalo prejavovať iba čiastočne a veľmi pomaly.

V 38. min hlavička Baéza do protipohybu letela tesne vedľa žrde. Trenčiansky nápor však zosilnel krátko pred prestávkou: po tlaku sa lopta dostala za nitriansku obranu, kde ju Bednárik poslal lobom ponad brankára do siete – 2:0.

II. polčas

Nitra svoj defenzívny a dosť pasívny herný prejav nezmenila ani v druhom polčase, domáci získali ešte výraznejšiu územnú a hernú prevahu.

V 51. min po faule brankára Chudého na Kubíka kopal Lobotka pokutový kop, z ktorého strelil tretí trenčiansky gól.

Zakrátko Kubík zakrútil strelu tesne nad bránku. V 66. min po rohu hlavičkoval Bednárik tesne vedľa cieľa. Hostia mali svoju jedinú gólovú šancu zápasu v 75. min: Cléber však svoje sólo zakončil nepresnou strelou.

V závere mohli Trenčania svoje jasné víťazstvo ešte prikrášliť, ale v 79. min delovku Holúbka brankár Chudý vytlačil tesne mimo spojnice žrdí. Ďalšie dobré pozície však domáci zakončili nedôrazne a slabo hrajúcemu protivníkovi umožnili odísť ešte s prijateľnou prehrou.

MŠK Žilina – Spartak Myjava 0:0

ŽK: 31. Pečovský – 25. T. Marček, 52. Kukoľ, rozhodovali: Samotný – Mókoš, Bednár, 1627 divákov

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Piaček, Akakpo, V. Leitner – Pečovský – Pich, Bello (84. M. Mravec), Káčer (59. Guba), Ricardo Nunes (59. Barčík) – T. Majtán

Myjava: Solnička – Siva, Kosík, Černáček, Kumančík – T. Marček – Kukoľ (67. Daniel), T. Bruško (81. P. Ďuriš), Kuračka – Ľ. Urgela (77. Z. Harsányi), Sládek

Štefan Tarkovič (tréner Žiliny): „Opakoval sa scenár z predchádzajúcich domácich zápasov, akurát s tým rozdielom, že sme nedostali gól. Boli sme aktívni, hrali sme kolmo dopredu, na polovici súpera. Tento duel nebol kvalitný, lebo súper hral viac defenzívne. Na jar sme už mali viac príležitostí, z ktorých sme mali skórovať. Musíme ďalej pracovať a snažiť sa tento nedostatok odstrániť.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Ako nováčik sme sa už v lige etablovali. Dnešný výkon nebol z pohľadu futbalu veľký, ale musíme pridávať bod po bode. Chceli sme využiť súčasné žilinské problémy. Ak sa nám darí, vieme dať tri či štyri góly. Aj keď sme teraz neskórovali, tento bod je pre nás zlatý.“

I. polčas

Žilinčania v netradičných „zlatých“ dresoch a čiernych trenírkach začali proti Myjave ofenzívne. S kapitánskou páskou nastúpil skúsený Vladimír Leitner. Práve on skúšal ako prvý prelomiť gólové prekliatie domácich: v 5. min trafil odrazenú loptu v šestnástke, ale mieril nad hornú žrď.

MŠK Žilina
Fanúšikovia, MŠK Žilina

Domáci hrali v tempe, kombinovali v strede aj po stranách, ale ich akcie väčšinou končili pred myjavským pokutovým územím.

Hostia prvýkrát pohrozili v 23. min, keď ušiel po ľavej strane Sládek, ale namiesto centra pred bránku sa zamotal v kľučkách s obrancami Žiliny.

V 37. min prešiel Pichov center cez celé pokutové územie hostí, lopta sa dostala až k Ricardovi Nunesovi, no ten zaváhal v čistej šanci pred brankárom Solničkom.

Po tejto príležitosti domáci zatlačili „kopaničiarov“ do ich šestnástky, ani z tohto tlaku sa im však nepodarilo vyťažiť gól. V 43. min hlavičkoval zblízka tesne vedľa Majtán.

II. polčas

Aj po zmene strán sa hralo v réžii domácich. Tí síce držali loptu a útočili, ale opäť sa im nedarilo vážnejšie ohroziť myjavského brankára.

Žilina mohla naopak inkasovať v 64. min: Urgela vysunul Sládeka a ten z uhla takmer trafil do odkrytej časti domácej bránky.

O desať minút neskôr zaváhal na opačnej strane v čistej šanci Pich, ktorému sa zblízka nepodarilo dopraviť loptu za Solničkov chrbát.

V 81. min sa dostal do brejku Majtán, ale aj jeho strelu myjavský brankár zlikvidoval. Domáci sa snažili útočiť až do konca, s pribúdajúcimi minútami však stúpala nervozita a nepresnosti v prihrávkach. Napokon sa pod Dubňom zrodila bezgólová remíza v dueli úradujúceho majstra a nováčika, Žilinčanom sa ani vo štvrtom jarnom kole nepodarilo streliť gól.

MFK Ružomberok – FC ViOn Zlaté Moravce 2:1 (1:0)

Góly: 11. Almaský, 51. Ďubek – 77. K. Mészáros, ŽK: 84. Mulumba Mukendi – 17. Škriniar, 66. Luis Fernando Furtado de Oliveira Bolinha, 86. Obročník, 88. M. Ondráš, rozhodovali: Valášek – R. Sluk, Petríček, 1480 divákov

Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, Ondrek – Bielák, M. Nagy – L. Lupták (90.+ A. Lovás), Ďubek, Almaský (74. Mulumba Mukendi) – Zreľák

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda (89. M. Ondrejka), Pavol Majerník, M. Ondráš, Chren – Škriniar (59. Luis Fernando Furtado de Oliveira Bolinha) – A. Candrák, Obročník, K. Mészáros – Ľ. Bernáth (71. L. Mihálik), Hodek

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Mali sme výborný vstup do zápasu, čo vyústilo do pekného úvodného gólu. Potom prišli aj ďalšie naše šance. V zápase sme prakticky urobili iba jednu chybu, čo súper využil na zníženie a záver bol z našej strany zbytočne nervózny. Boli sme lepším tímom, naše víťazstvo je zaslúžené.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Hralo sa na náročnom teréne, čo nášmu kombinačnému štýlu nemohlo vyhovovať. Ružomberok hral agresívne, získaval odrazené lopty a tri štvrtiny zápasu na ihrisku dominoval. Kontaktným gólom sme stretnutie zdramatizovali, ale napokon sa to skončilo spravodlivým víťazstvom domácich.“

I. polčas

Ružomberčania začali aktívnejšie. V 6. min strelu Bieláka hosťujúci brankár Kuciak ešte kryl, ale proti krížnemu pokusu Almaského v 11. min zvnútra pokutového územia už bol bezmocný – 1:0. Domáci boli aj v ďalších fázach lepším tímom, no vo finálnej fáze hrali komplikovane.

Zlaté Moravce sa dostali k slovu až po polhodine hry, keď ďalekonosná strela Škriniara len tesne minula bránku Zicha.

Lukáš Ondrek

Ten istý hráč si strelecký pokus zopakoval aj o chvíľu neskôr a opäť mu k úspechu chýbali len centimetre. Vzápätí na druhej strane hlavičkoval Almaský nad.

V 40. min poslal P. Maslo prihrávku Almaskému, ale ofenzívny stredopoliar MFK v rozhodujúcom momente tesne pred bránkovou čiarou nedočiahol na loptu.

II. polčas

Aj druhý polčas sa začal v réžii domácich. Dve príležitosti po sebe mal Zreľák, potom pálil z 15 metrov Ondrek. „Ruža“ sa dočkala gólovej poistky v 51. min, keď Ďubek pohotovo zakončil kolmý prienik – 2:0.

O tri minúty neskôr udreli hostia a Zich mal plné ruky práce s Bernáthovou strelou. Potom sa opäť hralo prevažne podľa domácich nôt. V mužstve MFK bol jednoznačne najlepším hráčom kapitán Ďubek, ktorý pútal pozornosť najmä presnými prihrávkami.

V 77. min udrelo z jasnej oblohy na druhej strane: k prekvapujúcej strele z diaľky sa odhodlal hosťujúci Meszáros a znížil na 1:2 z pohľadu Zlatých Moraviec. Úspešný strelec bol v šanci aj o niekoľko desiatok sekúnd neskôr, tentoraz mu však vo finálnej fáze chýbalo viac šťastia. Záver stretnutia bol v znamení obojstrannej nervozity a množstva nedovolených zákrokov.

FC Spartak Trnava – MFK Košice 2:3 (1:1)

Góly: 3. Schranz, 69. Mikovič – 40. Viazanko, 59. Ostojič, 63. O. Diaby, ŽK: 31. Vlasko, 39. Tomaček, 52. Mikovič, 71. Augustíni, 77. Lietava – 34. U. Matič, 41. Sekulič, 88. Tofiloski, rozhodovali: Kružliak – Mikulaj, Súkeníková, 3013 divákov

Trnava: Jakubov – Janečka (66. E. Sabo), P. Čarnota, Karhan, Grabež – Schranz (45. Ciprys), M. Kaščák, Augustíni, Mikovič – Vlasko (59. Lietava), Tomaček

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Ostojič, P. Bašista, Sekulič – Viazanko (76. T. Huk), Šinglár (82. O. Duda), Hovančík, U. Matič – O. Diaby (72. K. Diaby), Karaš

Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Výkonom sme neuspokojili prítomných divákov. S hrou mojich hráčov nie som spokojný. Boli málo aktívni, aj keď sme dali úvodný gól. V šestnástke nám chýbal dôraz a pokoj pri premieňaní šancí. V druhom polčase sme poľavili, chyby v obrane nás pochovali. Strata bodov ma veľmi mrzí. V prestávke som hráčov povzbudzoval, aby boli v koncovke aktívnejší, žiaľ Košičania sa vedúcim gólom viac osmelili. Napriek našej veľkej snahe v záverečných minútach sme sa už voči taktickej hre hostí nedokázali presadiť.“

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Úvod zápasu bol v réžií domácich, ktorí nás zaskočili. Prevýšili nás aktivitou, kvalitou a donútili robiť chyby, z ktorých vyťažili úvodný rýchly gól. Postupne sme sa zlepšovali, vyrovnali sme stav stretnutia, čo nám pomohlo. Druhý gól po zaváhaní domácich mojich zverencov ešte viac posmelil. Naša hra už mala naoko dobrý spád a napokon zvíťazilo šťastnejšie mužstvo.“

I. polčas

Spartakovci od úvodu dávali košickému súperovi pocítiť, že dnes to budú mať v Trnave ťažké. Už v 3. min Tomaček unikol po ľavej strane, cez brániaceho Tótha odcentroval, Vlasko loptu mierne podvihol na zadnú žrď a osamotený Schranz otvoril skóre – 1:0.

Domáci s chuťou bojovali, diktovali tempo zápasu a „východniarom“ nedovolili plynulú rozhohrávku. Hostia pod tlakom kopili chyby, čo využívali dôrazní hráči Spartaka. Tomaček, Vlasko a Schranz poriadne zamestnávali obranu MFK, v ktorej Sekulič, Bašista a Ostojič nevedeli, kam s loptou do bezpečia. „Žlto-modrí“ sa pokúšali brejkmi preniknúť za trnavskú obranu, ale stopéri Karhan s Čarnotom si dokázali poradiť.

Trnava, futbal
Peter Zelenský

Košičania však vyčkávali na príležitosť, ktorá sa im naskytla v 40. min: Hovančik presne našiel Viazanka, ktorý z hranice šestnástky vyrovnal.

Do kabín na polčasovú prestávku mohli odchádzať spokojnejší Trnavčania.

Mikovič poslal dlhým pasom do šestnástky Vlaska, ten po nedorozumení košicej defenzívy prenikol až pred Tofilovského, ale namieril tesne vedľa.

II. polčas

Po obrátke bol obraz hry naďalej v réžií Spartaka, ale taktická hra na strane Košíc prinášala gólový efekt.

V 55. min Matič vystrelil z 25 metrov, Jakubovovi vypadla lopta pred Oumara Diabyho, ktorý ju ležérne poslal späť do náručia trnavského brankára.

V 59. min však Košičania udreli: po druhom rohovom kope našiel center v skrumáži Ostojiča, ktorý sa najlepšie zorientoval a posadil hostí na koňa – 1:2.

V 63. min urobil obrovskú chybu kapitán Spartaka Karhan, keď nespracoval loptu od domáceho brankára. To využil legionár Oumar Diaby a do prázdnej bránky zvýšil na 3:1 pre hostí. V 66. min Matič vysunul Karaša, ten sa kľučkou zbavil Janečku, prihral voľnému O. Diabymu, ten však netrafil bránku.

V 69. min sa Ciprys uvoľnil cez Šinglára, priťukol Mikovičovi, ktorý prízemnou strelou prestrelil už ležiaceho Tofiloského a korigoval na 2:3. Domácim sa už nepodarilo vyrovnať, Košičania sa po záverečnom hvizde tešili z cenných troch bodov.

FK Senica – FK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:0)

Góly: 79. Jaroslav Diviš – 69. M. Turňa, ŽK: 75. P. Mráz – 37. Dionatan Teixeira, 55. M. Turňa, ČK: 72. Dionatan Teixeira (Banská Bystrica) po druhej žltej karte, rozhodovali: Trutz – Slyško, Borsányi, 1259 divákov

Senica: Švenger – Wijlaars, P. Pavlík, Brabec, Patrik Mráz – Križko (74. M. Jirásek), T. Kóňa – Štepanovský (46. Jaroslav Diviš), Piroska, Kalabiška – R. Blackburn

B. Bystrica: Belic – Podstavek, Adámik, Dionatan Teixeira – Marek Hlinka – Brašeň (90. Poljovka), M. Turňa, M. Pančík ml., T. Hučko – Peňaška (62. Slančík), Vrána (79. S. Savič)

Vladimír Koník (tréner Senice): „Videli sme dobrý zápas. Nám vyšlo prvých 25 minút stretnutia, potom súper začal ťažiť z protiútokov. Dostali sme gól, ktorý nami na chvíľu otriasol. Podarilo sa nám však vyrovnať. V závere brankár Švenger chytil čistý gól súpera. Treba povedať, že chýr o dobrej defenzíve Banskej Bystrice sa potvrdil. Dnes mi u mojich zverencov chýbala najmä trpezlivosť. Dnes sme chceli zvíťaziť, s výsledkom nemôžem byť spokojný.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Do zápasu sme vstúpili sebavedome. Verili sme vlastným silám, našej kvalite. Myslím si, že sme to v zápase i potvrdili. Pred stretnutím by sme sa možno remíze tešili, ale po 90 minútach sme vzhľadom na množstvo nepremenených šancí nespokojní. Chlapcov chválim za oduševnený výkon.“

I. polčas

Na Záhorí sa hralo v prvom polčase vyrovnané stretnutie. Pred oboma bránkami bolo málo vzruchu. V 13. min hlavičkoval Brašeň vedľa senickej bránky, na druhej strane nemieril presne Brabec.

Peknú akciu predviedli Seničania v 27. min: po spätnej prihrávke Kalabišku bol v ideálnej streleckej pozícií Blackburn, z 10 m však vysoko prestrelil.

Domáci mali v tejto fázy viac z hry. Po spolupráci s Križkom tvrdo pálil Piroska, no Belic loptu vyškriabal na rohový kop. Do prestávky ešte zaujala strela Kalabišku, lopta však letela mimo bránky.

II. polčas

Do druhého polčasu nastúpila aktívnejšie Senica. Útok sa snažil rozbiehať najmä striedajúci Jaroslav Diviš. Do vážnejšej šance sa však Seničania nevedeli dostať a hra postupne upadla do priemeru. Hosťom sa podarilo dostať do vedenia v 69. min, keď po Pančíkovom centri z pravej strany prekonal z uhla hlavou brankára Švengera Turňa – 0:1.

V 71. min fauloval unikajúceho Diviša stopér Teixeira a išiel predčasne do kabín. Seničanov tento moment povzbudil. Po následnom priamom kope Patrik Mráz prihral Piroskovi, ktorý tvrdou strelou nastrelil iba obrancu hostí.

Seničania vyvinuli veľké úsillie na vyrovnanie, ktoré prišlo v 79. min po akcií striedajúcich hráčov. Po dlhom pase Jiráska utiekol po pravej strane Diviš a tvrdo prestrelil Belica – 1:1. O minútu sa „Záhoráci“ dožadovali pokutového kopu po ruke v šestnástke hostí, píšťalka rozhodcu Trutza však zostala nemá.

O päť minút po Brabcovom centri zakončoval hlavičkou Blackburn, ale lopta letela vedľa. Na druhej strane mohli rozhodnúť o troch bodoch Banskobystričania, keď sa po spätnej prihrávke ocitol v tutovke Brašeň, jeho strelu Švenger zlikvidoval výborným zákrokom. V závere ešte tvrdo pálil Jirásek, Belic si však s loptou poradil, a tak sa na Záhorí zrodila deľba bodov.