Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Premiéra Salónu drevostavieb 2016 v Bratislave

Autor: WBN/PR, 24. februára 2016 10:15
Foto: ARCHA matériO
BRATISLAVA 24. februára (WBN/PR) - Najväčšia stredoeurópska nesúťažná prehliadka modernej drevenej architektúry – Salón drevostavieb – začína sériu výstavných a prednáškových podujatí vo svojom 11. ročníku na Slovensku premiérou od 24. februára do 1. apríla 2016 v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra (Astoria Palace) v Bratislave.

Spomedzi množstva prihlásených prác zostavili reprezentatívny výber zástupcovia organizátorov Salónu drevostavieb zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum architektúry a materiálov ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi/Domesi Praha, ktorá v roku 2005 iniciovala vznik dnes už prestížneho projektu.

Salón drevostavieb 2016 predstavuje celkom štyridsať v uplynulom roku realizovaných moderných drevostavieb, navrhnutých českými a slovenskými architektmi a nekonformný rodinný dom Haus 37 m od architekta Juriho Troya, laureáta viacerých štátnych cien za drevenú architektúru v Rakúsku.

"Na aktuálny Salón vyberáme vždy architektonicky, konštrukčne a dispozične zaujímavé drevostavby, ktoré boli dokončené na Slovensku a v Českej republike v poslednom období. Výstava má význam pre architektov, ktorým slúži na porovnanie s výsledkami kolegov a poskytuje možnosť zviditeľniť svoje realizácie, ako aj pre návštevníkov a potenciálnych záujemcov o drevostavbu. Prehliadku možno označiť ako za vskutku reprezentatívny súbor súčasnej českej a slovenskej architektúry moderných drevostavieb. Stavanie z dreva má veľkú budúcnosť, pretože drevo je jedným z mála dorastajúcich, obnoviteľných stavebných materiálov. Na Slovensku, ktoré je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe, máme veľký, no málo využívaný potenciál uplatňovaní dreva v staviteľstve. Akoby sme nevedeli uchopiť naše vlastné tradície a zúročiť kvalitné výrobné zázemie, ktorým disponujeme. Poslaním Salónu drevostavieb je preto propagácia kvalitnej architektúry z dreva a úsilie zanietiť pre úsporné, ekologické a krásne stavby z dreva čo najviac ľudí," vysvetľuje architektka Ľubica Fábri.

Najväčšiu časť Salónu drevostavieb 2016 tvoria ako zvyčajne rodinné domy, medzi ktorými možno nájsť ultimatívne tvarové riešenia, no i stavby inšpirované najlepšími tradíciami. Medzi predstavenými stavbami však nechýbajú ani zaujímavé verejné budovy – pionierska stavba LIKO-NOE zo Slavkova u Brna, materská škola, rozhľadňa, na Dunaji plávajúca kaviareň, vinárstvo vo Vinosadoch pri Bratislave či ďalšie. Drevo ako inšpiratívny, všestranne využiteľný konštrukčný materiál a vhodnosť drevostavieb na dosiahnutie nízkoenergetických či pasívnych štandardov si získavajú architektov všetkých generácií. Na výstave sú zastúpené diela etablovaných ateliérov i mladších a začínajúcich tvorcov, ktorých prácu spája rovnaký motív: láska k drevu a k dobrej, zmysluplnej architektúre.

Záštitu nad Salónom drevostavieb 2016 prevzali pán Helfried Carl, veľvyslanec Rakúskej republiky v SR, Slovenská komora architektov (SKA) a Spolok architektov Slovenska (SAS).

V rámci sprievodného odborného programu bratislavskej premiéry výstavy Salón drevostavieb 2016 vystúpia s prednáškami a prezentáciami 9. 3. 2016 (streda) od 14:30 v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave (záujemcovia z radov architektov a projektantov ešte môžu požiadať o registráciu na akciu na redakcia@archacentre.org do 4. 3. 2016) uznávané autority z Rakúska, Česka a Slovenska – etablovaní architekti drevostavieb ako Juri Troy (A), Pavel Horák, Ivan Jarina, Bjorn Kierulf, Jaroslav Pavle a Martin Hraško (SK), ako aj mladší tvorcovia ako Lukáš Křenek (CZ), Daniel Kubiš či Martin Boleš (SK).

K výstave vydali organizátori katalóg – Ročenku drevostavieb 2015, v ktorej sú obsiahnuté všetky stavby predstavené na Salóne drevostavieb 2015.

Termíny a miesta Salónu drevostavieb 2016 v SR:

Bratislava – v Rakúskom kultúrnom fóre od 24. 2. do 1. 4. 2016
Bratislava – na veľtrhu CONECO 2016 v hale B2 od 6. do 9. 4. 2016

Organizátor Salónu drevostavieb 2016 v Bratislave:
ARCHA matériO – Centrum architektúry a materiálov Bratislava

Hlavný partner Salónu drevostavieb 2016 v SR: Domesi Slovensko
Spoluorganizátor Salónu drevostavieb 2016 v SR: Rakúske kultúrne fórum
Partner prednáškového programu: České centrum

Mediálni partneri Salónu drevostavieb 2016 v SR:
www.admagazin.sk, SITA, ASB, Dom a byt, Informácie, Môj dom, Stavebníctvo a bývanie, www.zelenarchitektura.sk


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety