Na súd s exprezidentom Kiskom v kauze KTAG prišiel vypovedať aj znalec, poukázal na dodatočne zistené chyby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Bývalý prezident Slovenska Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. augusta, 16:42

Na Okresnom súde v Poprade v piatok pokračovalo hlavné pojednávanie s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom v kauze KTAG. Spolu s ním je vo veci údajného daňového podvodu obžalovaný aj konateľ exprezidentovej spoločnosti KTAG Eduard K. Obaja trvajú na svojej nevine.

Cieľom pojednávania bolo doplniť dokazovanie výsluchom znalca z odboru ekonómie a účtovníctva a ďalšími listinnými dôkazmi predloženými obhajobou.

Poukázal na dodatočne zistené chyby

Výsluch znalca sa konal v neprítomnosti obžalovaných a týkal sa dvoch vypracovaných posudkov. Znalec ešte v úvode poukázal na dodatočne zistené chyby v písaní znaleckého posudku z roku 2018, ktoré nastali pri prepise súm a tiež pri formulácii.

Zároveň sa vyjadril aj k rozdielom výšky dane medzi riadnymi a dodatočnými daňovými priznaniami spoločnosti KTAG. Odpočty boli podľa neho uplatnené v rozpore s daňovými zákonmi, čo spoločnosť KTAG aj priznala.

„Spoločnosť KTAG v rámci dodatočne podaných daňových priznaní priznala neoprávnene uplatnenú daň proti riadnym,“ povedal pre médiá po výsluchu súdny znalec v odbore účtovníctvo a daňovníctvo Ľubomír Vasilišin. Potvrdil, že predmetom znaleckého posudku ale nebolo to, či došlo k daňovému podvodu, alebo nie.

Na právnu otázku môže odpovedať len súd

Dané znalecké posudky podľa obhajcu obžalovaných Petra Kubinu rovnako nedávajú a ani nemôžu dať odpoveď na kľúčovú právnu otázku sporu.

„Tá znie, či plnenia na vstupe, teda tovary a služby, z ktorých sa DPH odpočítavala, súvisia, alebo nesúvisia s plneniami na výstupe, teda s dodávkami tovarov a služieb, z ktorých sa DPH potom platila,“ poznamenal.

Ide podľa jeho slov o právnu otázku, ktorú môže zodpovedať iba súd na základe zákona o DPH a príslušnej judikatúry slovenských súdov, ako aj Súdneho dvora Európskej únie.

Ako ďalej vysvetlil, jadro sporu spočíva v tom, či spoločnosť KTAG po prezidentskej kampani realizovala nejaké výnosy z prednáškovej činnosti, alebo z vydavateľskej činnosti spojenej s menom pána Kisku a či z týchto činností odvádzala DPH. Pripomenul, že spoločnosť KTAG podala opravné daňové priznania a rozdiel na dani doplatila.

Ako neskôr popoludní informovala agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, po vykonaní dokazovania v piatok súd odročil hlavné pojednávanie na 20. septembra. Po vypočutí svedka a po prečítaní listinných dôkazov vtedy podľa jej slov očakáva ukončenie dokazovania.

Kauza KTAG

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal ešte na jar 2022 na Okresný súd Poprad obžalobu na Andreja Kisku pre pokračovací zločin daňového podvodu vo forme organizátora. Spolu s ním obžalovali aj Eduarda K. Obžaloba podľa prokuratúry súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG, s.r.o., Poprad za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155 184 eur. Pre médiá sa prokurátor odmietol vyjadriť.

Pôvodne sa mal proces začať už v apríli, termíny pojednávaní však boli zrušené pre kolíziu obhajcu bývalej hlavy štátu. Hlavné súdne pojednávanie sa na okresnom súde začalo 29. júna.

Bývalý prezident a zakladateľ strany Za ľudí sa v minulosti vyjadril, že jeho obvinenie v danej kauze je špinavá politická hra. Na začiatku procesu koncom júna tohto roku Kiska zdôraznil, že ešte nikdy v histórii slovenského a českého súdnictva nebol súdený človek za to, že do nákladov spoločnosti zaúčtoval reálnu činnosť a daňový úrad s týmto účtovaním nesúhlasil. Podľa jeho slov by namiesto neho mal byť súdený expremiér Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Norbert Bödör a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Kubina
Firmy a inštitúcie KTAG Kiska Travel Agency