Švajčiari sa vzopreli chamtivosti, zlatým padákom je koniec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

ZÜRICH 3. marca (WEBNOVINY) –

Odmietli aj olympiádu

Obyvatelia švajčiarskeho kantónu Graubünden vyjadrili v referende svoj nesúhlas s kandidatúrou St. Moritzu a Davosu na organizovanie zimných olympijských hier v roku 2022.

Plebiscit sa skončil tesným výsledkom, proti vynaloženiu miliónov švajčiarskych frankov na pokrytie kandidatúry bolo 52,66 % obyvateľov.

O usporiadanie ZOH 2022 sa chcú spoločne uchádzať aj Poľsko a Slovensko, navrhovaným hlavným centrom je Krakov. Ďalšími kandidátmi sú nórske Oslo, španielska Barcelona a nemecký Mníchov.

Švajčiari v nedeľňajšom referende schválili návrh, ktorého cieľom je zakázať vysoké odmeny pre riaditeľov veľkých firiem.

Zákon o stanovení záväzných stropov na odmeňovanie vedúcich pracovníkov podporilo takmer 68 percent voličov naprieč všetkými kantónmi. Konečne výsledky ukázali, že svoje právo vyjadriť sa využilo 46 percent voličov.

Rozhodli tak, že takzvané zlaté padáky pre odchádzajúcich manažérov by mali byť minulosťou.

Plebiscit navrhol politik a bývalý obchodník Thomas Minder, ktorý reagoval na hnev Švajčiarov z odhalenia obrovských odmien. Tie mali vo firmách podporovať stratégiu riskovania, ktorá takmer položila švajčiarsku banku UBS.

Nehorázne odchodné

Jeho návrh získal podporu 100-tisíc obyvateľov a stal sa tak predmetom ľudového hlasovania. To v prípade porušenia nariadení navrhuje väzenie a pokutu.

Hnev švajčiarskej verejnosti vzbudili informácie o zárobku dnes už bývalého šéfa farmaceutickej spoločnosti Novartis. Ten mal v roku 2011 zarobiť 15 miliónov švajčiarskych frankov a ako odchodné mu mala firma počas nasledujúcich šesť rokov vyplatiť odmenu 72 miliónov, v prepočte takmer 60 miliónov eur.

Bič na manažérov pripravuje aj Brusel

Objavujú sa však argumenty, že obmedzenie odmien poškodí konkurencieschopnosť krajiny a odstraší talentovaných zamestnancov zo zahraničia. Parlament preto schválil vládou podporovaný umiernenejší návrh, ktorý vstúpi do platnosti, ak bude referendum neúspešné. Ten dá dotknutým spoločnostiam právo hlasovať o odmenách.

Obmedzenie maximálnych odmien v bankovom sektore plánuje aj EÚ. Brusel tvrdí, že to zabráni nadmernému riskovaniu v honbe za čo najväčším ziskom, ktoré stálo na začiatku finančnej krízy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať