Ruskú ambasádu v Damasku zasiahli dva delostrelecké granáty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria Foto: SITA/AP

DAMASK 13. októbra (WebNoviny.sk) – Ruské veľvyslanectvo v Damasku bolo v utorok terčom delostreleckého útoku. Odohral sa v čase, keď sa pred areálom v centre mesta zhromaždili provládni aktivisti, aby sa poďakovali Moskve za jej vojenskú intervenciu v Sýrii, informuje agentúra AP. Spravodajca AP sa nachádzal pred veľvyslanectvom v čase, keď do jeho areálu dopadol prvý granát.

Po tom, ako ľudia v panike začali bežať preč, nasledoval druhý zásah. Zatiaľ nie je známe, či došlo k zraneniam alebo obetiam na životoch. Opoziční povstalci, ktorí ovládajú predmestia Damasku, ostreľovali ruské veľvyslanectvo aj v minulosti. Zatiaľ nie je jasné, či bol dnešný útok namierený proti zhromaždeniu na podporu vojenského zasahovania Ruska do vývoja v Sýrii na strane vládnej armády.

Lavrov hovorí o teroristickom čine

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil ostreľovanie ruského veľvyslanectva v Damasku za teroristický čin. Vyhlásil, že cieľom útoku zrejme bolo zastrašiť „podporovateľov boja proti terorizmu“. Lavrov, ktorý sa neskôr počas dňa má stretnúť s vyslancom OSN pre Sýriu Staffanom de Misturom, uviedol, že podľa názoru Ruska veľká časť dodávok zbraní z USA určených pre sýrsku opozíciu končí v rukách teroristických skupín.

Ruský minister tiež vyhlásil, že Rusko podporuje de Misturove snahy o dosiahnutie politického riešenia krízy v Sýrii. Rusko je podľa Lavrovových slov „sklamané neochotou USA koordinovať úsilie všetkých strán zainteresovaných v boji proti terorizmu v Sýrii“. Dodal, že Rusko predložilo svoje návrhy na koordináciu postupov v Sýrii, ale z USA na ne nedostalo konkrétnu odpoveď. Jednou z povstaleckých skupín, ktoré sú vystavené ruským náletom, je aj sýrska odnož al-Káidy, skupina Front an-Nusra.

Jej vodca abú Muhammad Džulání na zvukovej nahrávke zverejnenej na YouTube uviedol, že vojenská intervencia Ruska v Sýrii od minulého týždňa má za cieľ zachrániť pred pádom vládu prezidenta Baššára Asada, bude však neúspešná rovnako ako predošlá vojenská podpora Iránu a libanonského Hizballáhu. Vyzval tiež moslimov v bývalých republikách Sovietskeho zväzu, aby zaútočili na ruských civilistov v prípade, že Rusko podnikne útoky na civilistov v Sýrii.

Rusko podniká nálety od septembra

Rusko začalo s náletmi na pozície protivládnych povstalcov v Sýrii 30. septembra. Nálety pomohli sýrskej armáde a spriazneným silám, aby podnikli zatiaľ najmohutnejšiu ofenzívu, ktorá sa sústreďuje na západnú časť krajiny. Rusko tvrdí, že pri náletoch ničí infraštruktúru extrémistickej organizácie Islamský štát. Sýrska opozícia i jej západní spojenci však vyhlasujú, že Rusko útočí aj na pozície umiernenej opozície, spôsobuje straty na životoch a zranenia civilistov a marí možnosti pre politický dialóg.

Táto situácia podľa nich povedie k predĺženiu ozbrojeného konfliktu, ktorý v Sýrii trvá od jari 2011. Nová situácia v Sýrii, ktorá nastala po vstupe Ruskej federácie do tamojšieho konfliktu, bola v pondelok hlavnou témou rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu. Zhodli sa na tom, že podporia iba politické riešenie, ktoré by sa malo realizovať pod dohľadom OSN a na základe ženevských mierových dohôd.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Lavrov