Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Odpor v CDU rastie, proti politike Merkelovej podpisujú list

Autor: SITA, 14. októbra 2015 20:29, aktualizované: 14. októbra 2015 21:19
Podpísaní, ktorých počet sa zvýšil takmer štvornásobne, okrem iného požadujú, aby Nemecko na svoje územie nepúšťalo migrantov z bezpečných tretích krajín.
merkelova Utečenecká politika Angely Merkelovej už nemá v Nemecku takú podporu ako predtým. Foto: archívne, SITA/AP
BERLÍN 14. októbra (WebNoviny.sk) - Už 126 straníckych kolegov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podpísalo protestný list voči jej utečeneckej politike. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke najčítanejší nemecký denník Bild.

Trojstranový list adresovaný Merkelovej, ktorý vznikol minulý týždeň a pôvodne mal iba 34 signatárov z CDU, sa stal symbolom zvýšenia vnútrostraníckej nespokojnosti s politikou veľkej koalície v Berlíne.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Existuje aj podporný list

Podpísaní, ktorých počet sa do stredy zvýšil takmer štvornásobne, okrem iného požadujú, aby Nemecko na svoje územie nepúšťalo migrantov z bezpečných tretích krajín. "Politika otvorených hraníc" spolkovej kancelárky podľa "vzbúrencov" z CDU nie je v súlade s európskym ani nemeckým právom, ale ani s programom jej vlastnej strany.

V Nemecku je však v obehu aj iný list, ktorého signatári vyjadrujú utečeneckej politike kancelárky podporu. Tento list podpísalo podľa informácií denníka Der Tagesspiegel viac ako 120 ľudí. Podľa ich názoru ostnatý drôt nie je riešením a nie je potrebné stavať nové múry, ale v globálnom meradle je potrebná väčšia miera spravodlivosti a solidarity.

Odporúčame:

Helsinský výbor žiada vyšetriť policajný zásah v Röszke

Za slová o migrantoch prirovnali Kaczynského k Hitlerovi

Slovenskí policajti pôjdu do Maďarska, pomôžu s utečencami

Nemci rozhodli, kvôli utečencom predĺžia hraničné kontroly

Dane kvôli migrantom nezvýšime, sľubuje Merkelová
Názor Nemcov sa mení

Nespokojnosť nemeckej verejnosti však podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky rastie. Z reprezentačného prieskumu inštitútu YouGov, ktorého výsledky zverejnili v stredu, vyplýva, že až 56 percent obyvateľov sa domnieva, že na území Nemecka je už priveľa žiadateľov o azyl.

Ďalších 20 percent si myslí, že počet žiadateľov nie je adekvátny a len 19 percent vidí ako reálnu možnosť Nemecka prijať aj viac žiadateľov.

Ešte pred mesiacom bolo v prvej kategórii o desať percent populácie menej, v druhej o jedno percento viac a až 28 percent vnímalo ako reálne prijatie ďalších utečencov.

Z rovnakého prieskumu vyplýva, že iba necelá tretina oslovených nemeckých občanov (32 percent) súhlasí s často citovaným slovami kancelárky o tom, že Nemecko nápor utečencov zvládne. Takmer dve tretiny (64 percent) s ňou v tejto záležitosti nesúhlasia. Pred mesiacom bol tento pomer 43:51 percentám.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety

Podpora kresťanskej únie klesá

Paralelne s rastúcou nespokojnosťou Nemcov klesá aj podpora strán únie CDU/CSU, ktoré by podľa výsledkov aktuálneho prieskumu inštitútu Forsa pre magazín Stern a televíziu RTL získali v prípadných nedeľňajších voľbách 38 percent hlasov, čo znamená oproti výsledku z volieb v roku 2013 pokles o 3,5 percentuálneho bodu.

Konzervatívci sa však ani napriek tomu nemusia obávať mimoriadneho tlaku konkurencie, pretože preferencie druhých najsilnejších sociálnych demokratov z SPD sa pohybujú v súčasnosti na úrovni 25 percent. Rovnaké 38-percentné preferencie prisudzuje CDU/CSU aj prieskum Emnidu pre denník Bild. Jeho výsledky tiež naznačujú veľký náskok pred sociálnymi demokratmi (SPD), ktorí by získali 24,5 percenta hlasov.

Za "historické" označilo v stredu internetové vydanie magazínu Der Spiegel utorkové večerné rokovanie parlamentnej frakcie CDU/CSU, pretože sa na podobnej úrovni v minulosti veľmi často nestávalo, aby prítomní otvorene protirečili predsedníčke strany a kancelárke.


Merkelová trvá na svojom kurze

Angela Merkelová na rokovaní upozornila, že prípadné vracanie utečencov z Nemecka by malo vážne dôsledky pre všetky štáty ležiace na hlavnej migračnej trase z Balkánu. Súčasne poukázala na fakt, že ak by Nemecko odmietlo povoliť vstup utečencom, museli by podobne postupovať aj Rakúsko a Maďarsko.

Napriek rastúcej kritike z radov vlastnej CDU trvá Merkelová na svojom kurze v utečeneckej kríze. Právo na azyl a ochranu pred občianskou vojnou a prenasledovaním je právo, na ktoré má principiálne nárok každý človek, vyhlásila podľa agentúry DPA šéfka nemeckej vlády a predsedníčka CDU na konferencii krajinských organizácií strany z Berlína, Brandenburska, Saska, Saska-Anhaltska a Durínska v severosaskom Schkeuditzi.

Merkelová zdôraznila, že ľudom s perspektívou zotrvania by sa mala ponúknuť perspektíva i v Nemecku. Súčasne by sa ľudia, ktorí nebudú môcť v Nemecku zostať, mali vracať do svojich domovských krajín a v tomto sa možno ešte zlepšiť, dodala líderka CDU.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety