Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Iveta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Saudi popravili šiitského duchovného spolu s teroristami

Autor: SITA, 2. januára 2016 10:16, aktualizované: 2. januára 2016 21:17
Al-Nimr bol ústrednou osobnosťou šiitských protestov, ktoré vypukli v roku 2011 v rámci tzv. arabskej jari. Jeho poprava môže vyvolať nové nepokoje.
Nimr al-Nimr Šejk Nimr al-Nimr na plagátoch, ktoré niesli ľudia požadujúci jeho prepustenie. Foto: archívne, SITA/AP
Rijád 2. januára (WebNoviny.sk) - Saudská Arábia oznámila, že dnes popravila 47 väzňov obvinených z terorizmu. Väčšinu tvorili členovia teroristickej siete al-Káida, ale medzi popravenými bol aj popredný šiitský duchovný, šejk Nimr al-Nimr, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Meno duchovného sa nachádzalo na zozname 47 ľudí, ktorý priniesla štátna tlačová agentúra Saudi Press Agency. Odvolávala sa na informácie od ministerstva vnútra. Saudskoarabská štátna televízia takisto zverejnila správu o popravách.

Al-Nimr bol ústrednou osobnosťou šiitských protestov, ktoré vypukli v roku 2011 v rámci tzv. arabskej jari. Jeho poprava môže vyvolať nové nepokoje medzi príslušníkmi šiitskej menšiny v Saudskej Arábii - veľmoci v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) - a tiež v Bahrajne, upozornila dnes agentúra AP.

Šiitská menšina žije prevažne na východe Saudskej Arábie a v Bahrajne, kde od sunnitskej monarchie požaduje väčšie práva.

Medzi popravenými bolo 45 saudskoarabských občanov, jeden pochádzal z Čadu a ďalší z Egypta. Al-Nimr bol hlasným kritikom vlády maličkého ostrovného štátu Bahrajn, kde sunnitmi riadená monarchia tvrdo potlačila šiitmi vedené protesty v roku 2011. Sauská Arábia poslala vtedy do Bahrajnu vojakov, aby pomohli potlačiť povstanie, keďže hrozilo, že sa rozšíri aj za hranice.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila verdikt proti duchovnému, ktorý bol vo veku po päťdesiatke, za súčasť kampane saudskoarabských úradov zameranej na "rozdrvenie všetkého odporu".

Al-Nimr pred svojím zatknutím v roku 2012 vyhlásil, že ľudia nechcú vládcov, ktorí zabíjajú a páchajú bezprávie na protestujúcich. Duchovný neodmietol politické obvinenia voči svojej osobe, ale dodal, že nikdy nenosil zbraň ani nevyzýval na násilie.

Saudská Arábia vykonala v roku 2015 celkovo najmenej 157 popráv - počet popráv sťatím hlavy v kráľovstve bol tak najvyšší za posledné dve desaťročia. Informovalo o tom niekoľko organizácií na ochranu ľudských práv, ktoré monitorujú prípady trestov smrti po celom svete.

Prevažne šiitský Irán dnes obvinil Saudskú Arábiu z podpory terorizmu a popravovania svojich odporcov. Teherán tak reagoval na popravu popredného opozičného šiitského duchovného. "Saudskoarabská vláda podporuje teroristov a radikálnych sunnitských extrémistov, pričom popravuje a potláča kritikov vo vlastnej krajine," uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hosejn Džábir Ansárí, ktorého citovali tlačové agentúry Reuters a AP.

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes varoval, že poprava Nimra al-Nimra bude mať dopad na bezpečnosť v regióne. Umlčovanie hlasov odporcov a ich zabíjanie "nepovedie k ničomu inému, ako ďalšej deštrukcii", zdôraznil Abádí a svojej stránke na Facebooku vyjadrujúc "obrovský šok" nad správou o poprave Nimra. "Porušovanie ľudských práv ... povedie k následkom v bezpečnosti, stabilite a sociálnej štruktúre národov regiónu," citovala ho agentúra Reuters.

Duchovný vodca Iránu, ajatolláh Alí Chameneí, dnes na Twitteri vzdal poctu popravenému prominentnému šiitskemu klerikovi a pridal sa tak k radu kritikov tohto kroku. "Prebúdzanie nemožno potlačiť," napísal na svojom účte na Twitteri, ktorý vedie v angličtine, vedľa snímky Nimra al-Nimra. Webová stránka Chameneího zverejnila obrázok, ktorý prirovnáva Saudskú Arábiu k extrémistickej organizácii Islamský štát a naznačuje, že obe popravujú svojich odporcov.

Irán si dnes predvolal saudskoarabského chargé d'affaires v Teheráne, aby mu vyjadril svoj protest voči poprave Nimra al-Nimra, oznámila to iránska štátna televízia.

Saudská Arábia si dnes predvolala iránskeho veľvyslanca v Rijáde a tlmočila mu svoj ostrý protest proti "nepriateľským" poznámkach Iránu v súvislosti s popravami uskutočnenými v kráľovstve. Oznámila to štátna tlačová agentúra SPA.

Ministerstvo vyjadrilo "prekvapenie kráľovstva a jeho absolútne odmietnutie týchto nepriateľských vyhlásení, ktoré považuje za do očí bijúce zasahovanie do (vnútorných) záležitostí kráľovstva," citovala SPA agentúra Reuters.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety