Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rumunsko, Bulharsko i Ukrajinu paralyzuje výdatné sneženie

Autor: SITA, 18. januára 2016 15:23
Ruskí meteorológovia tiež predpovedajú na najbližšie dni výdatné sneženie a ochladenie, napríklad v Moskve by mal byť 20-stupňový mráz.
Sneh zasypal rumunskú metropolu Bukurešť. Foto: SITA/AP
Bukurešť/Sofia 18. januára (WebNoviny.sk) - Prístavy na čiernomorskom pobreží Rumunska, vrátane najväčšieho v Konstance, zostávali aj dnes mimo prevádzky kvôli silnému vetru, ktorý krajinu zasiahol po výdatnom snežení počas uplynulého víkendu. V Rumunsku, ale aj v susednom Bulharsku, sa stovky miest ocitli bez dodávok elektrickej energie.

Agentúra Reuters ďalej informovala o uzavretí časti diaľnice vedúcej z Bukurešti do Konstance. Uzavretých je aj viacero ciest 1. triedy. Vlaky na niektorých tratiach premávajú s veľkým meškaním alebo ich železnice nevypravili vôbec. V Bukurešti dnes zrušili vyučovanie vo všetkých školách. Neučí sa ani v siedmich okresoch na juhovýchode Rumunska, ani v dedinách v deviatich okresoch v iných častiach krajiny.

Dvojdňové voľno pre školákov a študentov nariadili i v mnohých mestách na severovýchode Bulharska. V tejto časti krajiny, ako aj na jej východe meteorológovia v predpovedi na dnes varovali pred silným vetrom. Sneženie by však malo ustať. Juhozápad Bulharska zasiahli výdatné dažde, ktoré vo viacerých dedinách spôsobili záplavy. Výčiny zimného počasia si ani v Rumunsku, ani v Bulharsku nevyžiadali obete na životoch, spresnil Reuters.

Výdatné sneženie a metelice paralyzujú od uplynulého víkendu aj Ukrajinu a Rusko, informujú tlačové agentúry v oboch krajinách. Ukrajinská meteorologická služba vydala dnes varovanie pred výdatným snežením a silným vetrom. Varovanie platí pre celé územie krajiny, informovala agentúra Ukrinform. Kvôli poškodeniu vedenia elektrickej energie sa bez dodávok elektriny ocitli obyvatelia najmenej 130 miest a obcí. Situácia je zlá najmä na južnej a strednej Ukrajine, kde museli kvôli snehu uzavrieť viacero dôležitých ciest.

Obojsmerne pre záveje a snehové jazyky uzavreli cestu spájajúcu Kyjev s Odesou, kde nepracuje ani prístav. Uzavreté sú aj námorné a riečne prístavy v Odese, Mykolajive a Chersone. V ďalších prístavoch je prevádzka obmedzená. V železničnej doprave hlásia veľké meškania vlakov.
Ukrajinská polícia už vyzvala vodičov, aby sa na cesty vydávali len v nevyhnutnom prípade. V Mykolajevskej, Odeskej, Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti polícia zakázala pohyb niektorých typov áut na cestách úplne, informovala agentúra UNIAN.

Vo viacerých oblastiach dnes a v utorok zrušili vyučovanie na školách. Okrem nepriaznivého počasia si toto opatrenie vynútila aj vysoká chorobnosť na chrípku. Meteorológovia aj dnes na Ukrajine očakávajú výdatné sneženie. Výška závejov v Mykolajivskej oblasti už pritom dosiahla dva metre.
Ruskí meteorológovia tiež predpovedajú na najbližšie dni výdatné sneženie a ochladenie, napríklad v Moskve by mal byť 20-stupňový mráz. Najmä v lokalitách na Ďalekom východe obmedzili cestnú dopravu a v niekoľkých okresoch Prímorského kraja zrušili dnešné vyučovanie v školách, informovala agentúra RIA Novosti.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety