Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Žaneta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rumunsko, Bulharsko i Ukrajinu paralyzuje výdatné sneženie

Autor: SITA, 18. januára 2016 15:23
Ruskí meteorológovia tiež predpovedajú na najbližšie dni výdatné sneženie a ochladenie, napríklad v Moskve by mal byť 20-stupňový mráz.
Sneh zasypal rumunskú metropolu Bukurešť. Foto: SITA/AP
Bukurešť/Sofia 18. januára (WebNoviny.sk) - Prístavy na čiernomorskom pobreží Rumunska, vrátane najväčšieho v Konstance, zostávali aj dnes mimo prevádzky kvôli silnému vetru, ktorý krajinu zasiahol po výdatnom snežení počas uplynulého víkendu. V Rumunsku, ale aj v susednom Bulharsku, sa stovky miest ocitli bez dodávok elektrickej energie.

Agentúra Reuters ďalej informovala o uzavretí časti diaľnice vedúcej z Bukurešti do Konstance. Uzavretých je aj viacero ciest 1. triedy. Vlaky na niektorých tratiach premávajú s veľkým meškaním alebo ich železnice nevypravili vôbec. V Bukurešti dnes zrušili vyučovanie vo všetkých školách. Neučí sa ani v siedmich okresoch na juhovýchode Rumunska, ani v dedinách v deviatich okresoch v iných častiach krajiny.

Dvojdňové voľno pre školákov a študentov nariadili i v mnohých mestách na severovýchode Bulharska. V tejto časti krajiny, ako aj na jej východe meteorológovia v predpovedi na dnes varovali pred silným vetrom. Sneženie by však malo ustať. Juhozápad Bulharska zasiahli výdatné dažde, ktoré vo viacerých dedinách spôsobili záplavy. Výčiny zimného počasia si ani v Rumunsku, ani v Bulharsku nevyžiadali obete na životoch, spresnil Reuters.

Výdatné sneženie a metelice paralyzujú od uplynulého víkendu aj Ukrajinu a Rusko, informujú tlačové agentúry v oboch krajinách. Ukrajinská meteorologická služba vydala dnes varovanie pred výdatným snežením a silným vetrom. Varovanie platí pre celé územie krajiny, informovala agentúra Ukrinform. Kvôli poškodeniu vedenia elektrickej energie sa bez dodávok elektriny ocitli obyvatelia najmenej 130 miest a obcí. Situácia je zlá najmä na južnej a strednej Ukrajine, kde museli kvôli snehu uzavrieť viacero dôležitých ciest.

Obojsmerne pre záveje a snehové jazyky uzavreli cestu spájajúcu Kyjev s Odesou, kde nepracuje ani prístav. Uzavreté sú aj námorné a riečne prístavy v Odese, Mykolajive a Chersone. V ďalších prístavoch je prevádzka obmedzená. V železničnej doprave hlásia veľké meškania vlakov.
Ukrajinská polícia už vyzvala vodičov, aby sa na cesty vydávali len v nevyhnutnom prípade. V Mykolajevskej, Odeskej, Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti polícia zakázala pohyb niektorých typov áut na cestách úplne, informovala agentúra UNIAN.

Vo viacerých oblastiach dnes a v utorok zrušili vyučovanie na školách. Okrem nepriaznivého počasia si toto opatrenie vynútila aj vysoká chorobnosť na chrípku. Meteorológovia aj dnes na Ukrajine očakávajú výdatné sneženie. Výška závejov v Mykolajivskej oblasti už pritom dosiahla dva metre.
Ruskí meteorológovia tiež predpovedajú na najbližšie dni výdatné sneženie a ochladenie, napríklad v Moskve by mal byť 20-stupňový mráz. Najmä v lokalitách na Ďalekom východe obmedzili cestnú dopravu a v niekoľkých okresoch Prímorského kraja zrušili dnešné vyučovanie v školách, informovala agentúra RIA Novosti.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy