Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Česko zaplatilo za unesené dievčatá šesť miliónov dolárov

Autor: SITA, 7. februára 2016 19:12
Antoniu Chrásteckú a Hanu Humpálovú držala dva roky v zajatí zrejme al-Káida.
Hana Humpalová, Antonie Chrástecká Antonie Chrástecká. Foto: facebook.com, Hanka a Tonča Domů
PRAHA 7. februára (WebNoviny.sk) - Česko údajne zaplatilo šesť miliónov dolárov výkupného za dve české dievčatá unesené v Pakistane. Tvrdí to týždenník Respekt v najnovšom čísle, ktoré sa dostane do predaja v pondelok, informovali české médiá.

Televízna stanica ČT24 informovala, že jedna z mladých žien prijala islamskú vieru a podľa Respektu sa dokonca k svojim väzniteľom pokúsila vlani vrátiť. Antoniu Chrásteckú a Hanu Humpálovú, ktoré sa vydali do Iránu samostatne, držala dva roky v zajatí zrejme al-Káida. Vlani v marci vyjednala ich prepustenie zo zajatia turecká charitatívna organizácia IHH. Minister vnútra Milan Chovanec po prepustení dievčat vyhlásil, že "český štát nevyjednáva s teroristami a neplatí výkupné".

Týždenník Respekt však uvádza, že o výkupnom za dievčatá začala rokovať už úradnícka vláda Jiřího Rusnoka, ktorá pôsobila od júla 2013 do januára 2014. Dovtedy Česko výkupné nikdy neriešilo. Únoscovia však oznámili svoju požiadavku - 20 miliónov dolárov za obe dievčatá, až za vlády premiéra Bohuslava Sobotku. A začalo sa zjednávať. Jeden z účastníkov rokovaní podľa Respektu povedal: "Prevážilo, že nik z nás si nechcel vziať na zodpovednosť, že by sme mohli spôsobiť tým dievčatám smrť. Zhoda na zaplatení tak bola napokon jednomyseľná," informoval server iDNES.cz.

Peniaze na výkupné uvoľnilo zo svojich rezerv ministerstvo financií a odovzdalo ich civilnej rozviedke, odkiaľ prešli do rúk únoscov. Chrástecká pracuje ako koordinátorka neziskovej organizácie, ktorá pomáha znevýhodneným. Humpálová sa však vlani na jeseň podľa tajných služieb pokúsila vrátiť do Iránu. Keďže jej cestu považovali za bezpečnostné riziko, bola zadržaná na tureckých hraniciach a vrátená do Česka, dodala ČT24, Týždenník Respekt prináša informáciu o zaplatení výkupného únoscom Českom v čase, kedy vláda vymenila päť Čechov unesených v Libanone za prepustenie libanonského agenta tajnej služby Alího Fajáda, o ktorého vydanie žiadali Spojené štáty. V prípade je viacero nejasností, ktoré sú predmetom vyšetrovania.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety