Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Nataša

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Hrozí kríza v Grécku, ak Turecko nezastaví utečencov

Autor: SITA, 19. februára 2016 07:17
Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos povedal, že nie je jasné, nakoľko by mohlo Turecko znížiť počty migrantov smerujúcich do Európy po tom, ako sa zlepší počasie.
utečenci Foto: ilustračné, SITA/AP
BRUSEL 19. februára (WebNoviny.sk) - Európska únia dúfa, že Turecko zabráni prílevu rovnakého počtu migrantov do Grécka ako vlani. Pripravuje však plány na prichýlenie veľkého počtu ľudí, ktorí by mohli prísť, avšak už nemohli pokračovať v ceste ďalej do Nemecka, napísala agentúra Reuters.


EÚ pracuje s Aténami na ubytovaní utečencov v Grécku

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos pre Reuters vo štvrtok povedal, že nie je jasné, nakoľko by mohlo Turecko znížiť počty migrantov smerujúcich do Európy po tom, ako sa zlepší počasie. Súčasne s úsilím zabrániť zopakovaniu chaotického cestovania migrantov cez Balkán z vlaňajšieho leta podľa neho EÚ pracuje s Aténami na ubytovaní utečencov v Grécku.

"Pokiaľ naša dohoda o spolupráci, ktorú sme uzavreli s Tureckom, nezačne prinášať výsledky, situácia nebude vôbec jednoduchá. Prúdenie (migrantov) bude pokračovať," povedal Avramopulos. "Preto sme už začali pracovať na plánovaní pre nepredvídané udalosti... Ak sa to stane, budeme postavení pred obrovskú humanitárnu krízu, a tomu musíme zabrániť."


Všetci utečenci chcú ísť do Nemecka

Avramopulos, bývalý grécky minister zahraničných vecí, tiež uviedol, že Atény začínali spolupracovať s EÚ pri zvládaní prílevu migrantov len pomaly, v posledných týždňoch však dosiahli "pôsobivý" pokrok pri identifikácii a odoberaní odtlačkov prstov prichádzajúcich ľudí.

Práce na nových prijímacích centrách na pevnine podľa neho prebiehajú dobre rovnako ako prípravy Grécka na ubytovanie do 50 000 migrantov počas vybavovania ich žiadostí o azyl. "Všetci chcú ísť do Nemecka, to však nie je možné. Dvere sú otvorené pre všetkých, ktorí majú právo na medzinárodnú ochranu. Ale bude na systéme, aby im povedal, kam pôjdu," dodal Avramopulos.

Komisár zdôraznil, že čas na zabránenie opätovnému chaosu sa kráti. "Počasie sa zlepší do konca marca. Takže je potrebné vyslať signál, že sa to musí urobiť v tomto krátkom období. Všetci - tretie krajiny, členské štáty, utečenci, migranti, pašeráci - musia pochopiť, že sme odhodlaní dostať celú situáciu pod úplnú kontrolu,"

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety