Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lídri Európskej únie chcú dosiahnuť dohodu s Britániou

Autor: SITA, 19. februára 2016 07:36
Na rozhovoroch medzi Britániou a ďalšími 27 členskými krajinami Európskej únie došlo podľa predseda Európskej rady Donalda Tuska k určitému pokroku, veľa však ešte zostáva urobiť.
Európska únia Foto: ilustračné, SITA/AP
BRUSEL19. februára (WebNoviny.sk) - Lídri Európskej únie chcú dosiahnuť dohodu, ktorá pomôže udržať Britániu v EÚ, aj keď dopracovať sa k nej bude pre mnohé krajiny náročné. Uviedla to v noci zo štvrtka na piatok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Je tu želanie udržať Britániu ako člena Európskej únie," povedala Merkelová novinárom po prvom dni summitu EÚ v Bruseli. "Ukázalo sa, že dohoda nebude pre mnohých ľahká, ale že vôľa (dosiahnuť ju) existuje," citovala ju agentúra Reuters.


Renzi neočakáva dohodu už v piatok

Írsky premiér Enda Kenny podobne povedal, že lídri EÚ to myslia s uzavretím dohody o požiadavkách Londýna na nové podmienky členstva Británie v únii vážne a neželajú si, aby boli rozhovory bezvýsledné. Môže to však trvať dlhšie, než očakávali, zdôraznil.

Taliansky premiér Matteo Renzi naopak vyhlásil, že možnosti dosiahnutia dohody s Britániou ešte počas piatkového dňa vníma menej optimisticky než po príchode na summit - po tom, ako podľa neho počas prvého dňa rokovaní lídrov došlo v tejto záležitosti k "určitým krokom späť".


EÚ plánuje mimoriadny summit s Tureckom o migračnej kríze

Predseda Európskej rady Donald Tusk hovoril po rokovaniach, ktoré trvali do noci, o "určitom pokroku", podľa jeho slov je však ešte veľa potrebné urobiť. Podľa agentúry Reuters chce Tusk návrh dohody predložiť lídrom 28 členských krajín v piatok počas "anglických raňajok" o 11.00 h, tento termín sa však môže ešte posunúť.

Oznámil tiež, že EÚ plánuje na začiatok marca mimoriadny summit s Tureckom o migračnej kríze. Spoločný akčný plán, na ktorom sa únia dohodla s Ankarou v novembri, podľa Tuska "ostáva prioritou". Na základe tohto plánu by okrem iného mala EÚ poskytnúť tri miliardy eur na lepšiu starostlivosť o sýrskych utečencov v Turecku.

Tusk sa vyjadril po 15 hodinách rokovaní prvého dňa summitu EÚ, na ktorom lídri členských krajín hovorili o požiadavkách Londýna na nové vzťahy Británie s úniou, ako aj o pretrvávajúcej migračnej kríze.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety