Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V USA odštartoval supervolebný utorok

Autor: SITA, 1. marca 2016 16:40
Primárky alebo volebné zhromaždenia sa konajú v 12 amerických štátoch.
V USA odštartoval supervolebný utorok Foto: SITA/AP
Washington 1. marca (WebNoviny.sk) - V Spojených štátoch dnes odštartoval takzvaný supervolebný utorok, ktorý predstavuje významný medzník v procese primárok pred novembrovými prezidentskými voľbami. Primárky alebo volebné zhromaždenia sa konajú v 12 amerických štátoch - Alabame, Aljaške, Arkansase, Colorade, Georgii, Massachusetts, Minnesote, Oklahome, Tennessee, Texase, Vermonte a Virgínii.

S výnimkou Aljašky budú o prezidentských kandidátoch rozhodovať v jednotlivých štátoch demokrati i republikáni. Hlasuje sa aj v tzv. nezačlenenom území Americká Samoa (len demokrati). Bernie Sanders, ktorý súperí o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany s Hillary Clintonovou, hlasoval vo svojom meste Burlington v štáte Vermont. Sanders novinárom povedal, že potrebuje vysokú volebnú účasť. "Ak (taká) bude, bude sa nám dariť. Ak nie, tak to bude pravdepodobne ťažký boj," uviedol 74-ročný Sanders, ktorý samého seba označuje za demokratického socialistu.

Počas dnešného supervolebného utorka môžu republikánski kandidáti získať až 25 percent (spolu 595) z celkového počtu straníckych delegátov na tohtoročný nominačný zjazd. Na prezidentskú nomináciu potrebujú získať 1237 delegátov. Prezidentskí uchádzači Demokratickej strany dnes zabojujú o 1004 delegátov. Na získanie nominácie musia získať 2383 delegátov.

Podľa stanice BBC budú mať veľký význam predovšetkým výsledky v štáte Texas. Vzhľadom na jeho veľkosť v ňom kandidáti zabojujú o 55 republikánskych a 252 demokratických delegátov. Texas je tiež domovským štátom republikánskeho prezidentského kandidáta, senátora Teda Cruza. Ak by ho tam porazil Donald Trump, mohol by Cruz z kampane odstúpiť.

Väčšina volebných stredísk sa zatvorí o 19.00, resp. 20.00 h východoamerického času (v stredu o 01.00 h, resp. 02.00 h SEČ). Zverejnenie výsledkov sa očakáva krátko nato. Na Aljaške sa bude hlasovať až do 06.00 h SEČ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety