Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Putin ocenil Rusky, prinášajú svetu svetlo a nádej

Autor: SITA, 8. marca 2016 11:46
Osobitne oslovil Putin ženy z generácie, ktoré prežili druhú svetovú vojnu.
Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP
MOSKVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal dnes ženám svojej krajiny k dnešnému Medzinárodnému dňu žien, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom. Vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija-24 Putin uviedol, že ženy prinášajú na tento svet dobro, krásu, svetlo a nádej. "Práve v žene, jej dôstojnosti a milosrdenstve, je skrytá duša Ruska... Prinášate na tento svet dobro a krásu, svetlo a nádej. Sme na vás hrdí a milujeme vás," uviedol Putin.

Osobitne oslovil Putin ženy z generácie, ktoré prežili druhú svetovú vojnu. "Vaša statočnosť, vaše hrdinstvo nás naučili stať sa pravými mužmi a vyhrávať napriek všetkému," vyhlásil. Ženám v Rusku zablahoželal k MDŽ aj premiér Dmitrij Medvedev. Ruská ľudskoprávna aktivistka Ľudmila Alexejevová, predsedníčka moskovskej Helsinskej skupiny, dnes pre agentúru Interfax uviedla, že v Rusku sa stále porušujú práva žien, ale uznala, že v súčasnom Rusku majú ženy viac možností na sebarealizáciu než za čias Sovietskeho zväzu.

Alexejevová vysvetlila, že v Rusku sú stále typicky ženské špecializácie s nízkou mzdou - ide napríklad o učiteľské či lekárske povolanie. "K politike ženy ani nepripustia, aj keď ženy inde vo svete už dokázali, že to zvládajú nie horšie ako muži," kritizovala. Aktivistka uviedla, že v porovnaní s obdobím existencie ZSSR je v Rusku viac sudkýň a viac ich pôsobí aj v podnikateľskej sfére - stále ich je však menej ako mužov. "Hovorí sa, že biznis v Rusku je tvrdý a ženám je tam ťažko," povedala. Poukázala na to, že v treťom sektore je situácia oveľa lepšia, lebo tam je žena vo funkcii "normálna vec".

Líder ruského hnutia Za ľudské práva Lev Ponomariov v rozhovore pre Interfax vyhlásil, že stav dodržiavania práv žien, ako aj ľudských práv všeobecne, v Rusku nie je dobrý. Za hlavný problém vo vzťahu k ženám označil domáce násilie a vyjadril ľútosť, že štát sa tým nezaoberá.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy