Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Putin ocenil Rusky, prinášajú svetu svetlo a nádej

Autor: SITA, 8. marca 2016 11:46
Osobitne oslovil Putin ženy z generácie, ktoré prežili druhú svetovú vojnu.
Vladimir Putin Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP
MOSKVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal dnes ženám svojej krajiny k dnešnému Medzinárodnému dňu žien, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom. Vo vyhlásení odvysielanom televíziou Rossija-24 Putin uviedol, že ženy prinášajú na tento svet dobro, krásu, svetlo a nádej. "Práve v žene, jej dôstojnosti a milosrdenstve, je skrytá duša Ruska... Prinášate na tento svet dobro a krásu, svetlo a nádej. Sme na vás hrdí a milujeme vás," uviedol Putin.

Osobitne oslovil Putin ženy z generácie, ktoré prežili druhú svetovú vojnu. "Vaša statočnosť, vaše hrdinstvo nás naučili stať sa pravými mužmi a vyhrávať napriek všetkému," vyhlásil. Ženám v Rusku zablahoželal k MDŽ aj premiér Dmitrij Medvedev. Ruská ľudskoprávna aktivistka Ľudmila Alexejevová, predsedníčka moskovskej Helsinskej skupiny, dnes pre agentúru Interfax uviedla, že v Rusku sa stále porušujú práva žien, ale uznala, že v súčasnom Rusku majú ženy viac možností na sebarealizáciu než za čias Sovietskeho zväzu.

Alexejevová vysvetlila, že v Rusku sú stále typicky ženské špecializácie s nízkou mzdou - ide napríklad o učiteľské či lekárske povolanie. "K politike ženy ani nepripustia, aj keď ženy inde vo svete už dokázali, že to zvládajú nie horšie ako muži," kritizovala. Aktivistka uviedla, že v porovnaní s obdobím existencie ZSSR je v Rusku viac sudkýň a viac ich pôsobí aj v podnikateľskej sfére - stále ich je však menej ako mužov. "Hovorí sa, že biznis v Rusku je tvrdý a ženám je tam ťažko," povedala. Poukázala na to, že v treťom sektore je situácia oveľa lepšia, lebo tam je žena vo funkcii "normálna vec".

Líder ruského hnutia Za ľudské práva Lev Ponomariov v rozhovore pre Interfax vyhlásil, že stav dodržiavania práv žien, ako aj ľudských práv všeobecne, v Rusku nie je dobrý. Za hlavný problém vo vzťahu k ženám označil domáce násilie a vyjadril ľútosť, že štát sa tým nezaoberá.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety