Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lekári odporúčali Lubitzovi nastúpiť na psychiatrickú liečbu

Autor: SITA, 13. marca 2016 13:28, aktualizované: 13. marca 2016 15:28
Pri úmyselnej havárii, spôsobenej kopilotom Andreasom Lubitzom 24. marca 2015, zahynulo všetkých 150 osôb na palube lietadla spoločnosti Germanwings.
Andreas Lubitz Andreas Lubitz. Foto: archívne, SITA/AP
Paríž 13. marca (WebNoviny.sk) - Kopilot letu 9525 Andreas Lubitz v čase vlaňajšej tragickej udalosti užíval antidepresíva. Uviedli to dnes na tlačovej konferencii francúzski vyšetrovatelia po zverejnení konečnej správy ohľadom prípadu Germanwings.

Úrad vyšetrovania a analýzy pre bezpečnosť civilného letectva (BEA), ktorý citovala agentúra AP, tvrdí, že v Lubitzových ostatkoch sa zistili stopy antidepresívnych liečiv Citalopram a Mirtazapine, ako aj lieku na spanie Zopiclone.

Národná knižnica medicíny Spojených štátov (NLM) uvádza, že u detí a mladistvých, ktorí užívajú Citalopram, sa môžu na začiatku liečby alebo v prípade zvýšenia či zníženia dávky predmetného lieku vyskytnúť samovražedné sklony. Lubitz, občan Nemecka, mal v čase tohto incidentu 27 rokov.

Obrazom: V Alpách havaroval Airbus so 150 ľuďmi na palube


Vyšetrovatelia pripustili, že piloti lietajú aj v čase, keď užívajú antidepresíva, o ktorých sa svojim zamestnávateľom nepriznajú. Vedúci vyšetrovacieho tímu Arnaud Desjardin označil nemecké predpisy o zachovávaní osobných údajov za príliš prísne. Dodal, že tamojší lekári sa obávajú straty zamestnania, ak úradom sami oznámia zistené problémy pilotov.

"Myslím si, že pre zachovanie verejnej bezpečnosti sú nutné jasnejšie predpisy," povedal Desjardin. BEA vo svojej správe takisto odporúča, aby sa odstránil strach zo straty zamestnania, ktorý sužuje mnoho pilotov s duševnými problémami.

Airbus A320 nízkonákladovej spoločnosti Germanwings sa zrútil vlani 24. marca po tom, ako sa Lubitz zamkol sám v kokpite a následne naviedol lietadlo do horského masívu Francúzskych Álp. Zahynulo všetkých 150 osôb na palube.

Podľa správy BEA začal Lubitz trpieť psychickými problémami v roku 2014, pričom navštívil viacerých lekárov, z ktorých niektorí mu iba dva týždne pred incidentom odporučili ústavnú liečbu. Žiadny z nich však na túto skutočnosť neupozornil jeho zamestnávateľa ani príslušné letecké úrady.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety