Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Záznamy odpočúvaní Sarkozyho sú pre súd prípustné ako dôkaz

Autor: SITA, 22. marca 2016 18:07
Vodca francúzskej pravicovej opozície Nicolas Sarkozy bol predbežne obvinený z korupcie a zneužívania moci.
Nicolas Sarkozy Vyšetrovanie exprezidenta Francúzska Nicolasa Sarkozyho sa začalo v júli 2014 na základe odpočutých telefonických hovorov s jeho právnikom. Foto: archívne, SITA/AP
Paríž 22. marca (WebNoviny.sk) - Najvyššia francúzska justičná inštancia - kasačný súd - dnes rozhodol, že odpočúvanie telefonátov bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho bolo legálne a záznamy z týchto odpočúvaní sú prípustné ako dôkaz. Toto rozhodnutie umožní postaviť exprezidenta pred súd pre obvinenia z korupcie, čo môže zmariť jeho nádej na opätovnú kandidatúru, informovala tlačová agentúra AP.

Očakávalo sa, že sa Sarkozy pokúsi získať nomináciu konzervatívcov na prezidenta v budúcoročných voľbách. Vodca francúzskej pravicovej opozície bol predbežne obvinený z korupcie a zneužívania moci na základe informácií získaných zo súdom nariadených odpočúvaní jeho telefonátov v rokoch 2013-14.

Sarkozyho právnici argumentovali, že vyšetrovací sudcovia prekročili svoje právomoci a vydali sa na "rybársku expedíciu", keď odpočúvali rozhovory vodcu republikánov s jeho právnikom. Podľa nich tým porušili dôverný vzťah klienta s obhajcom.

Kasačný súd dnes zamietol Sarkozyho odvolanie a rozhodol, že záznamy z odpočúvaní sú z väčšej časti prípustné pre súd. Rozhodnutie kasačného súdu je iba jeden zo súdnych prípadov, v ktorých sa vyskytuje Sarkozyho meno, je však potenciálne najškodlivejšie pre jeho politickú budúcnosť, dodala AP.

Vyšetrovanie exprezidenta sa začalo v júli 2014 na základe odpočutých telefonických hovorov s jeho právnikom Thierrym Herzogom. Odpočúvaný bol pre podozrenie, že na jeho predvolebnú kampaň v roku 2007 prispel mnohými miliónmi eur vtedajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, čo Sarkozy opakovane poprel.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy