Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Záznamy odpočúvaní Sarkozyho sú pre súd prípustné ako dôkaz

Autor: SITA, 22. marca 2016 18:07
Vodca francúzskej pravicovej opozície Nicolas Sarkozy bol predbežne obvinený z korupcie a zneužívania moci.
Nicolas Sarkozy Vyšetrovanie exprezidenta Francúzska Nicolasa Sarkozyho sa začalo v júli 2014 na základe odpočutých telefonických hovorov s jeho právnikom. Foto: archívne, SITA/AP
Paríž 22. marca (WebNoviny.sk) - Najvyššia francúzska justičná inštancia - kasačný súd - dnes rozhodol, že odpočúvanie telefonátov bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho bolo legálne a záznamy z týchto odpočúvaní sú prípustné ako dôkaz. Toto rozhodnutie umožní postaviť exprezidenta pred súd pre obvinenia z korupcie, čo môže zmariť jeho nádej na opätovnú kandidatúru, informovala tlačová agentúra AP.

Očakávalo sa, že sa Sarkozy pokúsi získať nomináciu konzervatívcov na prezidenta v budúcoročných voľbách. Vodca francúzskej pravicovej opozície bol predbežne obvinený z korupcie a zneužívania moci na základe informácií získaných zo súdom nariadených odpočúvaní jeho telefonátov v rokoch 2013-14.

Sarkozyho právnici argumentovali, že vyšetrovací sudcovia prekročili svoje právomoci a vydali sa na "rybársku expedíciu", keď odpočúvali rozhovory vodcu republikánov s jeho právnikom. Podľa nich tým porušili dôverný vzťah klienta s obhajcom.

Kasačný súd dnes zamietol Sarkozyho odvolanie a rozhodol, že záznamy z odpočúvaní sú z väčšej časti prípustné pre súd. Rozhodnutie kasačného súdu je iba jeden zo súdnych prípadov, v ktorých sa vyskytuje Sarkozyho meno, je však potenciálne najškodlivejšie pre jeho politickú budúcnosť, dodala AP.

Vyšetrovanie exprezidenta sa začalo v júli 2014 na základe odpočutých telefonických hovorov s jeho právnikom Thierrym Herzogom. Odpočúvaný bol pre podozrenie, že na jeho predvolebnú kampaň v roku 2007 prispel mnohými miliónmi eur vtedajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, čo Sarkozy opakovane poprel.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety