Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fidel Castro reagoval na Obamovu návštevu kritickým listom

Autor: SITA, 28. marca 2016 17:59
Barack Obama pricestoval na Kubu ako prvý prezident USA za uplynulých takmer 90 rokov a prvý úradujúci šéf Bieleho domu od roku 1959, keď došlo k zvrhnutiu Washingtonom podporovaného kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu.
Fidel Castro Predmetný 1500-slovný otvorený list Fidela Castra bol publikovaný v kubánskych štátnych médiách a ide o prvú oficiálnu reakciu tohto bývalého vodcu na Obamov pobyt na Kube. Foto: SITA/AP
HAVANA 28. marca (WebNoviny.sk) - Bývalý kubánsky vodca Fidel Castro reagoval na nedávnu historickú návštevu amerického prezidenta Baracka Obamu v tejto ostrovnej krajine dlhým a ráznym listom, v ktorom podrobne popisuje dejiny americkej agresie voči Kube. "Nepotrebujeme od tejto ríše nijaké dary," napísal Castro.

Predmetný 1500-slovný otvorený list bol publikovaný v pondelňajších kubánskych štátnych médiách a ide o prvú oficiálnu reakciu tohto bývalého vodcu na Obamov pobyt na Kube, informuje agentúra AP. Americký prezident počas svojej návštevy vyhlásil, že prišiel "nastal čas pochovať posledné zvyšky studenej vojny".

Obama sa síce s Fidelom nevidel, pri viacerých príležitostiach sa však stretol s jeho bratom, súčasným kubánskym prezidentom Raúlom Castrom. Fidel Castro (89) v danom liste o šéfovi Bieleho domu píše: "Mojím najskromnejším návrhom je, aby uvažoval a nesnažil sa rozvíjať teórie o kubánskej politike."

Obama pricestoval na Kubu ako prvý prezident USA za uplynulých takmer 90 rokov a prvý úradujúci šéf Bieleho domu od roku 1959, keď došlo k zvrhnutiu Washingtonom podporovaného kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu. Rozmrazeniu diplomatických vzťahov predchádzali dvojročné tajné rokovania Obamu s predstaviteľmi kubánskeho vedenia, ktoré viedli v decembri 2014 k vyhláseniu, že títo bývalí obnovia vzájomný kontakt.

Odvtedy došlo v tomto ohľade k viacerým symbolickým udalostiam, akými boli napríklad formálne stretnutie Obamu s Raúlom Castrom na regionálnom summite v Paname či otvorenie veľvyslanectiev v Havane a Washingtone. Obama v rozhovore pre stanicu ABC News vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa v budúcnosti s Fidelom Castrom. Podľa jeho slov bude stretnutie možné iba v prípade, že kubánskemu exprezidentovi bude dobre slúžiť zdravie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety