Pozorovateľov OBSE na Krym nepustili, zazneli aj výstrely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina
Foto: SITA/AP

MOSKVA 8. marca (WEBNOVINY) – Neoznačení ozbrojenci kontrolujúci ukrajinský polostrov Krym v sobotu použili varovné výstrely do vzduchu s cieľom zabrániť vo vstupe členom pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na krymské územie. Podľa informácií organizácie nebol nikto z viac ako 40-člennej neozbrojenej misie zranení.

Dostať sa na proruské autonómne územie sa im však opäť nepodarilo. Je tomu tak napriek predchádzajúcim dvom pokusom v uplynulých dňoch. Na ten tretí už ozbrojenci reagovali streľbou do vzduchu, píše portál tlačovej agentúry Reuters. Do Ukrajiny síce misiu pozvala nová vláda v Kyjeve, no od vlády na Kryme povolenie na vstup nemajú.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ruská vláda v piatok vyhlásila, že Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) praktizuje dvojaký meter v prístupe k súčasnej politickej kríze na Ukrajine. Podľa ministerstva zahraničných vecí „niektorí členovia organizácie a výkonné orgány konajú v rámci najhoršej tradície“.

Podľa Moskvy „chabo maskované snahy prehliadať zločiny spáchané v Kyjeve a na západnej Ukrajine sú spojené s húževnatými snahami prísne monitorovať činnosť legitímnych úradov na Kryme“. Rusi preto tvrdia, že „v záujme účinného pôsobenia pozorovateľov OBSE na Ukrajine je potrebné najprv odsúdiť akty násilia zo strany takzvaných aktivistov majdanu“.

Obrazom: Ukrajinské základne obsadené, ľudia protestujú v Donecku

Vláda v Moskve zároveň chce, aby OBSE uznala udalosti v Kyjeve za protištátny prevrat a začala pracovať na uzmierení medzi politickými silami na Ukrajine v súlade s dohodou z 21. februára o zostavení koaličnej vlády, cituje vyhlásenie rezortu diplomacie portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

OBSE vyslala na Ukrajinu vlastných pozorovateľov ešte v stredu. Cieľom je kontrola situácie na vojenských základniach na Krymskom polostrove, ktoré podľa viacerých informácií obkľúčila ruská armáda. Moskva však vytrvalo odmieta, že na Krym poslala vlastné ozbrojené sily. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) chcú tieto tvrdenia overiť priamo na mieste, ani v piatok sa im však nepodarilo prekročiť hranice Krymskej autonómnej republiky. Podľa ich oficiálneho stanoviska im v tom bránia neidentifikovaní ozbrojenci.

Lavrov vyzval na zastavenie démonizácie Moskvy

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa nazdáva, že kríza na Ukrajine „bola vytvorená umelo v záujme čisto geopolitických dôvodov“. Vplyvný šéf ruskej diplomacie v sobotu zároveň odmietol akceptovať dočasnú ukrajinskú vládu. Tá totiž podľa neho závisí od krajných pravičiarov. Vďaka sa nim a ich ozbrojenému protištátnemu prevratu sa podľa Lavrova dostala nová vláda k moci a preto nie je nezávislá.

Najvyšší ruský diplomat taktiež vyzval kritikov na ukončenie demonizácie Ruska a žiada o prístup k nemu ako k partnerovi. Ako dodal, „bez pokusov o vykreslenie Ruska ako jednej zo strán konfliktu“ na Ukrajine, cituje ho portál ruskej tlačovej agentúra RIA Novosti.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Ukrajinci v Londýne chcú demonštrovať proti Abramovičovi

Ukrajinci žijúci v britskej metropole Londýn budú v sobotu protestovať proti ruskému oligarchovi a vlastníkovi futbalového klubu Chelsea Romanovi Abramovičovi. Odmietajú totiž jeho podporu ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s aktuálnou politickou krízou na Ukrajine.

Podľa ukrajinskej komunity EuroMaidan London chcú prítomní vyzvať britskú vládu na podporu sankcií proti Rusku a ruským oligarchom, ktorí žijú v Londýne a podporujú Putina. Podľa nich je totiž jasné, že ruský líder nemá záujem o diplomatické riešenie konfliktu na autonómnom regióne Krym.

Abramovič, jeden z najbohatších ľudí na svete, je dlhodobo úzkym spojencom a poradcom Putina. Údajne ho mal niekdajšiemu prezidentovi Ruska Borisovi Jeľcinovi ako prvý odporučiť za jeho nástupcu.

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Chronológia napätej situácie na Kryme
*

Neoznačení ozbrojenci kontrolujúci ukrajinský polostrov Krym v sobotu použili varovné výstrely do vzduchu s cieľom zabrániť vo vstupe členom pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na krymské územie.

*

Ruskí vojaci vtrhli v piatok (7. marca) na vojenskú základňu v ukrajinskom autonómnom regióne Krym.

*

Ukrajine hrozí plynová kríza spred piatich rokov, Gazpromu nezaplatila za februárové dodávky zemného plynu.

*

Na ukrajinský Krym pricestovali srbskí extrémisti združení v takzvanom četníckom hnutí. Chcú podporiť Rusov.

*

Vedenie ukrajinského prístavu Sevastopoľ nachádzajúceho sa na Krymskom polostrove odhlasovalo pričlenenie k Rusku.

*

Poloformálna vláda krymských Tatárov vo štvrtok uviedla, že ich etnická menšina bude bojkotovať referendum o odtrhnutí sa od Ukrajiny

*

V noci na piatok (7. marca) priniesli ukrajinské a ruské médiá správu, že zvrhnutý prezident Janukovyč je niekoľko dní mŕtvy, alebo je vo vážnom stave po infarkte.

*

Členské štáty EÚ sa vo štvrtok (6. marca) na mimoriadnom summite lídrov členských štátov v Bruseli dohodli na pozastavení rozhovorov s Ruskom o vízach a obchodnej dohode.

*

Členov pozorovateľskej misie OBSE vo štvrtok neidentifikovaní ozbrojenci nepustili na územie Krymskej autonómnej republiky.

*

Parlament Krymskej autonómnej republiky vo štvrtok (6. marca) požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa oblasť mohla pripojiť k Ruskej federácii.

Obrazom: Protest Ukrajincov v Bruseli očami slovenskej fotografky

*

Referendum o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny sa bude konať už 16. marca, o dva týždne skôr.

*

Poriadkovú políciu a bezpečnostné sily, ktoré blokujú strategické vstupy na Krym a vojenské základne posilnilo 11 000 vojakov.

*

Únia zmrazila účty ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a 17 ďalším členom jeho najužšieho kruhu podozrivým zo zneužitia štátnych fondov.

*

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v stredu potvrdilo originalitu uniknutej nahrávky medzi šéfom rezortu Urmasom Paetom a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou. V nej malo odznieť, že snajperov, ktorí vo februári strieľali na demonštrantov na kyjevskom námestí, najali lídri protivládnych nepokojov.

*

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chce zreformovať súčasný politický systém v krajine tak, aby mali pri rozhodovaní väčšie slovo jednotlivé regionálne administratívy.

*

Davu proruských aktivistov sa v stredu opäť podarilo obsadiť sídlo miestnej správy vo východoukrajinskom meste Doneck. Asi 200 protestujúcich rozrazilo hlavné bránu a napriek prítomnosti polície opäť vstúpili do budovy.

*

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu odmietol informácie, že na ukrajinskom autonómnom regióne Krym sa nachádzajú vojaci ruskej armády.

Obrazom: Francúzi poslali bojovú loď do Ruska

*

Vo Francúzsku vyrobená bojová loď v stredu opustila prístav Saint-Nazaire a namierila si to do Ruska. Paríž tak napriek súčasnej kríze na Ukrajine splnil svoje záväzky a plavidlo odovzdá Kremľu.

*

Ruskí vojaci pôsobiaci na Kryme prevzali kontrolu nad dvoma jednotkami ukrajinskej protiraketovej obrany.

*

Stály zástupca Ruska pri EÚ Vladimir Čizov v stredu (5. marca)vyhlásil, že Rusku v súčasnosti nehrozia žiadne sankcie zo strany EÚ v súvislosti s dianím na Kryme

*

V utorok (4.marca) dezertovalo viac než 5 500 vojakov z ukrajinskej armády s cieľom slúžiť Krymskej autonómnej republike.

*

Ukrajinský telekomunikačný systém sa stal terčom kybernetického útoku. Zariadenie nainštalované na polostrove Krym blokuje mobilné telefóny členov parlamentu.

*

Ruský prezident Vladimir Putin povedal novinárom, že jeho postupy na Kryme sú legálne, ale nechce použiť silu. Janukovyč je podľa neho jedinou legitímnou hlavou Ukrajiny.

*

Ukrajinský internet zaplavili správy o tom, že zvrhnutý prezident Janukovyč je údajne mŕtvy. Nik to však nepotvrdil.

Obrazom: Na Kryme svišťali guľky, vojaci strieľali do vzduchu

*

Agentúra AP informovala, že na jednej z obsadených základní zaznelo niekoľko varovných signálov od proruských vojakov

*

Ruský prezident Putin nariadil vojakom zúčastňujúcim sa na cvičeniach neďaleko hraníc s Ukrajinou návrat do kasární.

*

Tri juhoukrajinské mestá vyjadrili záujem pričleniť sa ku Krymu.

*

Krymský parlament zvažuje prijať moskovský čas.

*

Úradníci na Kryme chcú dosiahnuť, aby ukrajinskí vojaci neboli lojálni k novej ukrajinskej vláde tak, že im stopnú dodávky vody a elektriny na základniach obkľúčených Rusmi. Vojakom pozastavia vyplácanie žoldov.

*

O vyslanie ruskej armády na Krym požiadal Putina priamo Janukovyč, povedal na Bezpečnostnej rade OSN ruský veľvyslanec Čurkin. Francúzsky veľvyslanec prirovnal situáciu k invázii sovietskych vojsk do vtedajšieho Československa z roku 1968

Obrazom: Svet sa búri proti krokom Putina na Kryme

*

Ministri zahraničia členských krajín Európskej únie vydali v pondelok /4. marca) vyhlásenie, v ktorom ostro odsudzujú „jasné narušenie ukrajinskej suverenity a teritoriálnej integrity agresívnym konaním ruských ozbrojených síl“.

*

Ruská baltská flotila uskutočnila 3. marca veľké vojenské cvičenie v enkláve Kaliningrad, ktorá susedí s Poľskom a Litvou. Manévre majú otestovať bojovú pripravenosť ruskej armády, s Ukrajinou údajne nijako nesúvisí.

*

Rusko 3. marca zablokovalo 13 ukrajinských internetových stránok protestných skupín, ktoré pomohli zosadiť Janukovyča.

*

Veliteľ ruskej čiernomorskej flotily Alexander Vitko dal ukrajinskej strane ultimátum. Ak sa nevzdá do utorka 04:00, Rusi zaútočia. Predseda dolnej komory ruského parlamentu Sergej Naryškin uviedol, že zásah nie je v tejto chvíli nutný. Správu o útoku poprelo aj ministerstvo obrany.

*

Ruskí vojaci už majú pod kontrolou prakticky celé územie a strategické objekty juhoukrajinského Krymu

*

Snaha o úplné odzbrojenie ukrajinských vojenských posádok sa nepodarila, Rusi ich však blokujú

*

Štáty G7 zastavili prípravy na summit, ktorý sa má konať v júni v Soči

*

Podľa bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej je jedinou záchranou pre krajinu vstup do NATO

*

V nedeľu (2. marca) dezertoval nový šéf ukrajinského námorníctva, ktorý prešiel na ruskú stranu

*

Svet sa búri proti rozhodnutiam ruského prezidenta Putina

*

Rusi blokujú mobilnú telefonickú komunikáciu na Kryme

Obrazom: V Bratislave sa protestovalo proti agresii Rusov

*

Horná komora ruského parlamentu v sobotu (1. marca) vyhovela prezidentovi Vladimirovi Putinovi a umožnila mu vyslať na Ukrajinu armádu

*

Ozbrojené zložky obsadili dve letiská v Simferopoli, najprv nebolo známe ku komu patrí asi 150 ozbrojených mužov v maskáčoch

*

V piatok (28. februára) vojenské obrnené transportéry obsadili Krym, vzdušný priestor bol úplne uzavretý

*

Ruské letectvo dalo do pohotovosti svoje stíhačky vo štvrtok (27. februára), v pohotovosti mali 150-tisíc vojakov v pohraničí

*

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil v stredu (26. februára) vojenské cvičenia neďaleko hraníc s Ukrajinou

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arsenij JaceňukSergej LavrovSergej ŠojguVladimir Putin
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe