Dalajláma vyzýva Čínu, aby ustúpila demokracii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dalajláma
Foto: SITA/AP

DHARAMSALA, India 4. júna (WEBNOVINY) – Exilový tibetský duchovný líder dalajláma na 25. výročie masakry na námestí Nebeského pokoja v Pekingu vyzval Čínu, aby prijala demokraciu.

Zároveň uviedol, že sa pomodlí za „mučeníkov“, ktorí pri zásahoch zahynuli. Dalajlámovo zriedkavé vyjadrenie k násiliu zo 4. júna 1989 prichádza dva roky po tom, čo sa vzdal politiky. Peking ho stále považuje za separatistu.

Dalajláma chce, aby sa Čína stala viac demokratickejšou

„Pomodlím sa za tých, ktorí zomreli za slobodu, demokraciu a ľudské práva,“ uviedol nositeľ Nobelovej ceny mieru podľa stanoviska Initiatives for China, skupiny so sídlom vo Washingtone, ktorá bojuje za mierový prechod Číny k demokracii.

Hoci bol podľa dalajlámu dosiahnutý veľký pokrok v integrácii do svetovej ekonomiky, rovnako dôležité je „povzbudiť Čínu, aby vstúpila do hlavného prúdu globálnej demokracie“.

Čínske ministerstvo zahraničia vyjadrenia odmietlo. „Každému je jasné, kto dalajláma je. Jeho stanovisko má postranné motívy,“ uviedol hovorca ministerstva na brífingu.

Čína zostáva verná komunizmu

Dôsledkom krvavého potlačenia demonštrácií v Pekingu bolo ukončenie snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistického režimu. Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život, sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí vtedy odhadli na približne 3000, oficiálne úrady v Číne to však odmietajú priznať.

Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj viac ako 20 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými a násilnými metódami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dalajláma