Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Porošenko ukončil spoluprácu s Ruskom, miliardár navrhol múr

Autor: SITA, 17. júna 2014 06:58, aktualizované: 17. júna 2014 21:06
Petro Porošenko Petro Porošenko. Foto: SITA/AP
NEW YORK 17. júna (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko prerušil všetku spoluprácu s Ruskom v oblasti zbrojného a vojensko-technologického priemyslu. V utorok o tom informoval vicepremiér Vitalij Jarema na stretnutí Národnej bezpečnostnej a obrannej rady štátu.

"Od pondelka sme prestali spolupracovať s Ruskou federáciou vo vojensko-priemyselnej sfére," citoval ho portál Kyiv Post. Jarema dodal, že predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov už predtým podpísal dekrét, ktorým nariadil zastavenie vojenskej spolupráce s Ruskom a ako aj dodávky zbraní do tejto krajiny.


Rusko už má plán, ako nahradiť ukrajinské výrobky

Tento dekrét však umožňoval spoluprácu pri výrobe produktov, ktoré majú dvojaké vojenské i civilné využitie, ako napríklad motorov do helikoptér. Prezidentské nariadenie sa podľa expertov dotkne 79 ukrajinských a 859 ruských firiem.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin reagoval na tento krok vyhlásením, že Rusko už má pripravený plán, ako nahradiť import ukrajinských výrobkov z oblasti vojenského priemyslu. Moskva sama podľa neho mienila ukončiť takýto export z Ukrajiny. Ukrajinský zbrojný priemysel podľa ruských expertov bez vývozu do Ruska neprežije


Miliardár navrhuje postaviť múr medzi Ruskom a Ukrajinou

Ukrajinský miliardár a guvernér Dnepropetrovského regiónu Ihor Kolomojský navrhol vybudovať bezpečnostný múr pozdĺž skoro 2000 kilometrovej hranice medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorý by mal zabrániť prísunu zbraní a bojovníkov na ukrajinské územie.

Kolomojský dokonca ponúkol, že na výstavbu bariéry venuje 100 miliónov eur. Múr má byť dva metre vysoký a 30 centimetrov hrubý, pričom steny majú byť posilnené oceľou a obsahovať elektronické alarmy. Pred múrom majú byť zákopy a mínové polia. "Tento projekt môžeme uskutočniť od začiatku až do konca," povedal zástupca guvernéra Dnepropetrovskej oblasti Alexej Burik.


Rusko predložilo v OSN nový návrh rezolúcie o Ukrajine

Ukrajina Foto: SITA/AP
Rusko nechalo v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN) kolovať nový návrh rezolúcie o Ukrajine, kde sa zhoršuje humanitárna situácia v dôsledku stupňovania konfliktu medzi vládnymi silami a separatistami.

Veľvyslanec Moskvy pri OSN Vitalij Čurkin v pondelok informoval, že najnovší dokument obsahuje časti dvoch predošlých návrhov, ktoré predložili Rusi od začiatku júna, pričom vyzývali na humanitárnu pomoc, prímerie a národný dialóg na Ukrajine. Navyše podľa neho zohľadňuje i viaceré otázky vznesené členmi BR OSN vrátane zmienky o ukrajinskej zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti.

Veľvyslanec Ruska, ktoré momentálne rade predsedá, vyjadril nádej, že rezolúciu sa tentoraz podarí urýchlene schváliť. Vo výkonnom orgáne OSN však pretrvávajú hlboké rozpory, ktoré umocňuje odpor voči marcovému pričleneniu Krymu k Rusku. Ukrajinská vláda so západnými spojencami obviňujú Moskvu z podporovania nepokojov na východe Ukrajiny, čo druhá strana popiera.

Odporúčame aj:

Ukrajinský prezident navrhuje prímerie, chce sa dohodnúť

Rokovania zlyhali, Rusi zastavili dodávky plynu pre Ukrajinu

Slováci zvolali krízový štáb, plyn k nám tečie po staromPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety