Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Barack Obama zvolal bezpečnostný tím, do Iraku vyšle vojakov

Autor: SITA, 17. júna 2014 09:49, aktualizované: 17. júna 2014 21:09
V Iraku vyčínajú povstalci, situácia v krajine sa zhoršuje Situácia v Iraku sa výrazne zhoršuje. Začiatkom minulého týždňa povstalecká skupina Islamský štát v Iraku a Levante prevzala kontrolu nad rozsiahlymi časťami krajiny a začala sa približovať k Bagdadu.
WASHINGTON 17. júna (WEBNOVINY) - Prezident USA Barack Obama v pondelok zvolal svoj národnobezpečnostný tím, s ktorým sa radil o hrozbe v podobe irackých sunnitských povstalcov. Podľa vyhlásenia Bieleho domu by mali konzultácie pokračovať aj "v nasledujúcich dňoch", podrobnosti však neprezradil.


USA zvažujú možnosť leteckých útokov na pomoc irackej vláde

Okrem poradkyne pre národnú bezpečnosť Susan Riceovej sa na stretnutí s Obamom zúčastnili aj minister zahraničných vecí John Kerry, minister obrany Chuck Hagel, minister spravodlivosti Eric Holder, veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová, riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan, šéf ústredia spravodajských služieb James Clapper a náčelník armádneho generálneho štábu Martin Dempsey.

Obrazom: Situácia v Iraku sa zhoršuje, v krajine vyčínajú povstalci


Obama v pondelok oznámil Kongresu, že USA by mohli do Iraku vyslať až 275 dodatočných vojakov, ktorých úlohou bude chrániť amerických občanov a majetok na území krajiny vrátane veľvyslanectva v Bagdade. Armádne jednotky s výstrojou pre boj podľa neho "zostanú v Iraku, kým nebude bezpečnostná situácia taká, že viac nebudú potrebné". Kerry medzitým potvrdil, že USA zvažujú možnosť leteckých útokov na pomoc irackej vláde v boji povstalcom a v záujme vyriešenia krízy sú tiež pripravené rokovať so znepriateleným Iránom.


Povstalci postupujú na Bagdad, bojuje sa už o Bakúbu

Počas bojov o provinčné hlavné mesto Bakúba zahynuli v utorok desiatky Iračanov. V dôsledku zrážok prestala fungovať hlavná ropná rafinéria, čím odrezala časti krajiny od paliva a energie. Vládne sily oznámili, že počas ostrých nočných bojov odrazili pokus povstalcov o obsadenie Bakúby, hlavného mesta provincije Dijála, ktoré je od Bagdadu vzdialené asi len 60 kilometrov. Podľa miestnych obyvateľov a predstaviteľov sú medzi obeťami aj desiatky väzňov z miestnej väznice, hoci správy o tom, ako zomreli, sa líšia.

Odporúčame aj:

Obama zakáže v práci diskrimináciu pre sexuálnu orientáciu

USA zvažujú zásah v Iraku, poslali k nemu ďalšiu loď

Obchodníci s ropou majú obavy zo situácie v IrakuSunnitskí extrémisti z Islamského štátu z Iraku a Levante (ISIL) sa usilujú o založenie islamského štátu v Iraku a susednej Sýrii, kde už rovnako zabrali rozsiahle územia. V Iraku majú pod kontrolou okrem iných miest aj Mósul a Tikrít a postupujú pozdĺž Tigrisu na Bagdad. Chvália sa pri tom masakrovaním stoviek vojakov, ktorí im pri ich postupe padnú do rúk. Premiér irackého autonómneho Kurdistanu Nechirvan Barzani v tejto súvislosti varoval, že Irak sa možno neudrží pohromade.

OSN varuje pred vypuknutím vojny na Blízkom východe a odchodu Iračanov pred islamistami

Nezávislá komisia OSN pre vyšetrovanie údajného porušovania ľudských práv v Sýrii upozorňuje, že celý blízkovýchodný región sa nachádza na pokraji vojny. Šéf komisie brazílsky diplomat a vedec Paulo Sérgio Pinheiro uviedol, že "konflikt v Sýrii dosiahol vrcholný bod a ohrozuje celý región".

Vo svojej správe vydanej v utorok komisia uvádza, že vypuknutie regionálnej vojny na Blízkom východe je pravdepodobnejšie odvtedy, ako sunnitskí povstalci začali preberať kontrolu v Iraku. Správa ďalej hovorí, že dianie v Iraku negatívne ovplyvní situáciu v Sýrii, a čo je nebezpečnejšie, vyvolá nástup sektárskeho násilia ako "priameho následku dominancie extrémistických skupín".

Postup sunnitských extrémistov z Islamského štátu z Iraku a Levante (ISIL) smerom od severu k Bagdadu už vyhnal z domovov asi 800 000 ľudí. Asi 300 000 obyvateľov z obsadeného mesta Mósul ušlo do autonómneho kurdského regiónu na severe Iraku, ktorý je relatívne pokojný.

Vysoký komisár pre utečencov Antonio Guterres v utorok konštatoval, že počet vnútorných vysídlencov v Iraku postupne narastá. "Zatiaľ tu nemáme masívny odlev utečencov a situácia bude závisieť na tom, či sa konflikt podarí efektívne zastaviť. Ak bude konflikt dlhodobý, nevyhnutne dôjde o odlevu utečencov," vyhlásil.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety